php-mysql yardımı...

bybybylahana

Katılımcı Üye
9 Eyl 2006
454
9
119
konya
bi form olusturup bu forma gırdıgım bılgılerı database atmak için;
web sayfalarımızı gerçek anlamda etkileşimli kılmak için veritabanından yararlanmaya.Bunun için önce kendi başına çalışan MySQL'in komutlarını bildiğimizi varsayıyorum.Şimdi sıra geldi bu komutları PHP'nin komutlarıyla birleştirmeye.Şimdi ilk olarak MySQL'e nasıl bağlanırız onu görelim.

Kod:
mysql_connect("localhost"*"kullanici_adi"*"sifre");MySQL'e bağlanmamız için bu komutu kullanıyoruz.Bu komutun içerisine ilk olarak serverimizin adresini* ikinci olarak MySQL'in kullanıcı adını ve son olarakda şifremizi giriyoruz.Eğer PHP* MySQL'e bağlanamazsa PHP hata veririse sizin için iyi olacaktır bunuda şöyle yaparız.


Kod:
mysql_connect("localhost"*"kullanici_adi"*"sifre") or die ("MySQL veritabanına bağlanamadım");PHP'yi MySQL veritabanına bu komutla bağladık.Şimdi sıra geldi PHP'nin hangi veritabanının içeriside işlem yapacağını belirlemeye.Bunuda şu komut gerşekleştiriyor.


Kod:
mysql_select_db("veritabanının_adı") or die ("MySQL'de veritabanını bulamadım");Burada gördüğünüz gibi PHP ile MySQL'e bağlantı gerçekleştiriyoruz.Eğer PHP* MySQL'e bağlantı gerçekleşmezse bu komutlar hata verecek ve dolayısıyla sizinde nerede hata yaptığınızı anlama şansınız doğacaktır.PHP* MySQL'den veri çekemesi veya veri göndermesi için ilk önce MySQL'e sorgu göndermesi gerekir.Yani MySQL'e ne yapacağını bildirmesi gerekir.Bu işide mysql_query() komutu gerçekleştirir.


Kod:
mysql_query("INSET INTO liste (ad*soyad*username*sifre*mail) VALUES ('ilker'*'Mete'*'rize'*'123456'*'[email protected]')");Yani burada biz önceden oluşturmuş olduğumuz liste veritabanına veri girişi sağlayacağımızı bildiriyoruz.Bu komutu bir değişkene atadığımızda basit bir if deyimi ile MySQL'imize verilerimizi gireriz.Şimdi bunu örneğer dökersek.


Kod:
#60;?
mysql_connect("localhost"*"root") or die ("MySQL'e bağlanamadım");
mysql_select_db("deneme2") or die ("MySQL'de veritabanını bulamadım");
$veri=mysql_query("INSERT INTO liste (ad*soyad*username*sifre*mail) VALUES ('ilker'*'Mete'*'rize'*'123456'*'[email protected]')");
if ($veri){
print "Veriler MySQL'e kaydedildi.";
}else{
print "Bir hata olduğundan veriler kaydedilemedi.";
}
?>Burada basit bir veri girişi yaptık.Burada size bir ödev vereyim ve burada yapmış olduğumuz verileri girişindeki verilerin yerlerine değişken koyup bir form aracılığıyla MySQL'e her seferinde değişik veriler girmeye çalışın.Daha sonra form işlemlerini kullanarak formu eksik doldurulduğunda uyarı verin.

özeti :D

Şimdi arkadaşım özet olarak ne yapman gerektiğini anlatacağım umarım anlarsın


##sayfanını başında formla gelern veri varmı diye kontrol edersin

if($_POST['gonder']) {

##burada formdan veri gelmesi halinde yapılması gerekenleri yazarsın

extract($_POST); ## burdada postla gelen verileri değişkenlere atamış oluyosun#
$adi=mysql_real_escape_string($adi);
$soyadi=mysql_real_escape_string($soyadi); ## bu ve bir üst satır veritabanı kaydında güvenlik için
$sorgu = mysql_query("INSERT INTO tablo_adi VALUES (''*'$adi'*'$soyadi')"); ## bu satır veritabanına giriş yapan satır
echo "Kayıt başarıyla yapıldı";
} else { ## bu ve bundan sonraki satırlardada sayfaya POST data verileri gelmediğinde yapacaklarını yazıyoruz

echo"<table border=0>
<tr><td>Adınız</td><td><input type='text' name='adi'></td></tr>
<tr><td>Soyadınız</td><td><input type='text' name='soyadi'></td></tr>
<tr><td colspan='2'><input type='submit' name='gonder' value='Gönder'></td></tr>
</table>";
} ## post ile veri gelmezse formu göstermesini sağlıyoruztabi bu kodların başına <?php sonuna ?> koyulması şiddetle tavsiye olunur

saçma bi dikkat hatası yapmadıysam çalışması gerekir
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.