PKK ile mücadelede büyük ihanet

prototyqe

Kadim Üye
7 Kas 2011
5,207
0
Chicago İL
PKK ile mücadelede büyük ihanet
PKK’yla mücadelede son dönemde yoğun olarak kullanılan F-16’lara yanlış koordinatlar verilip, boş arazilerin bombalandığı ortaya çıktı.
Bombalanacak hedefler, İkinci Ordu tarafından Hava Kuvvetleri’ne tam 18 kez yanlış verildi.PKK’yla mücadelede son dönemde yoğun olarak kullanılan F-16’lara yanlış koordinatlar verilip, boş arazilerin bombalandığı ortaya çıktı.

Olay, 2. Ordu Komutanlığı bünyesinde gerçekleşti. Ekim 2011 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı ve Şemdinli İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından 2. Ordu Komutanlığı’na bir istihbarat ulaştırıldı. İstihbarata göre 20’nin üzerinde tesbit edilen bölgede 370 PKK’lının bulunduğu bilgisi alındı. Ardından PKK’lıların bulunduğu bölgelerin koordinatları belirlendi. 2. Ordu Komutanlığı gelen bu istihbarat raporunun ardından “Ani Yakın Hava Desteği İsteği” adı altında bu bölgelerde bulunan gruba hava saldırısı düzenlenmesi için Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bir emir yazdı.
178057.jpg

Yazıda belirlenen bölgelere hava desteğiyle “alçak irtifada hava savunma silahları” kullanılarak, hava operasyonu yapılması istendi. Ancak 2. Ordu Komutanlığı’nda hazırlanan üç sayfalık “Gizli, Kişiye Özel” emir isteğinde skandal bir olaya imza atıldı. Yüzbaşı Eyyüp Atlıhan imzasını taşıyan üç sayfalık raporda gerçek koordinatlar yerine sahte koordinatlar verildi. Toplam 18 koordinat değiştirilip, PKK’lıların bulunduğu bölge yerine kilometrelerce uzaktaki boş arazilerin değerleri F-16’lara bildirildi ve dağ, taş bombalandı.

370 PKK’lının bölgesi bildirildi

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, şu sıralar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki bu skandalla çalkalanıyor. Olayın bir yanlıştan kaynaklanmadığı, 18 koordinatın kasıtlı olarak değiştirildiği şüphesi var. İşte skandal koordinat değişikliğinin perde arkası. Genelkurmay Başkanlığı’na Orgeneral Necdet Özel’in gelmesiyle birlikte, eylül ayında tüm birliklere bir emir gönderildi. Emre göre tesbit edilen PKK’lıların karadan ve havadan “ivedilikle” vurulması emrediliyor, emir komuta zinciri daraltılarak, vurma emri, Heronlar’ın ya da harekat merkezine bakan isimlerin emrine bırakılıyordu.

Genelkurmay Başkanlığı, ekim ayı içerisinde 2. Ordu Komutanlığı’na bir istihbarat mesajı çekti. Çekilen mesajda şu bilgilere yer verildi: “Elde edilen bir bilgiden, Çanaklı, İkiyaka, Gasto Bölgesi, Çemmeluva, Dalaman Sırtları, Yanıkyer ve Çiyarespi Tepe bölgelerinin her birinde 50 Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensubunun bulunduğu, ayrıca Çanaklı bölgesindeki iki ayrı noktada 120 BTÖ mensubunun bulunduğu istihbaratı Genelkurmay Başkanlığı tarafından ilgi mesajda bildirilmiştir.

Şemdinli İlçe Jandarma Komutanlığı’nca Bağlar, Yiğitler, Gülkan Vadisi bölgesinde aşağıda koordinatları belirtilen hedef koordinatlarında 200 kadar BTÖ mensubunun bulunduğu duyumu ilgi mesajda bildirilmiştir.”

Hava operasyonu emredildi

Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelen bu istihbarat rapor haline dönüştürülerek, hava operasyonu için Malatya’da bulunan 2. Hava Kuvvetleri’ne, Jandarma Kolordu Komutanlığı’na ve 3. Taktik Piyade Tümen Komutanlığı’na bildirildi. Aynı rapor, başta Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na da “Bilgi” amaçlı gönderildi. Buraya kadar her şey normaldi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı “Grid” adı verilen koordinat kullanıyordu. Hava Kuvvetleri’ne koordinatlar bildirilirken, “Coğrafi Koordinatlara” çevrilerek iletiliyor, F-16 ya da taarruz helikopterlerine coğrafi koordinat giriyordu. Hava operasyon isteği acil olduğu için pilotlar kendilerine verilen koordinatları doğru kabul ediyor ve operasyonu yapıyorlardı.

Bu operasyon da aynı şekilde icra edildi. Operasyonun ardından pilotlardan bazıları kendilerine iletilen koordinatlardan şüphelenmeye başladılar. Şüphe üzerine yapılan incelemede, 2. Ordu Komutanlığı’nın Hava Kuvvetleri’ne gönderdiği koordinatlar üzerinde oynama yaptığı, gerçek olmayan koordinatların bildirildiği ortaya çıktı. Bombalanan yerlerle gerçek koordinatlar arasında kilometrelerce fark olduğu anlaşıldı. Örneğin, 38 SMG 73500-15532 Grid koordinatının Coğrafi değeri, N37, 11.115, E044, 42.090 iken, bu değer değiştirilerek N 37, 12.037 E044, 19.670 olarak Hava Kuvvetleri’ne bildirildi. Benzer durum 17 ayrı koordinatta daha yapıldı. Önceki gün görüştüğüm haber kaynağım, 18 ayrı koordinatta bu kadar ciddi bir hata yapılamayacağını, farklı Grid kodlar için aynı değerlerin verildiğini, ortada ihmali de aşan bir kastın olduğunu söyledi.

Çok zayiat var, Heronları düşürün

MİT, daha önce insansız hava aracı Heronlarla ilgili tüyler ürperten bir skandalı gün yüzüne çıkarmıştı. Alınan bilgiye göre 10 Ekim 2007’de Ankara’daki 388 XX X6 nolu sabit telefondan bir GSM numarasını arayan subay Heronların çok iyi tesbit yaptığını, PKK elemanı olan kendi adamlarının çok zayiat verdiğini aktardı. Heronların düşürülmesini ya da koordinatlarının değiştirilmesini isteyen subaya karşı taraf ise bir çaresine bakacakları cevabını verdi. Skandal konuşmayı tesbit eden MİT, gereğinin yapılması için konuyu Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na iletti. Kara Kuvvetleri Komutanı (O dönem İlker Başbuğ) ise 28 Ekim 2007’de olayla ilgili soruşturma emri verdi. Soruşturmayla görevlendirilen Askeri Savcı Naci Dalkılıç, Jandarma ve Emniyet kriminal vasıtasıyla konuşmayı yapan iki havacı subayın kimliklerini tesbit etti. Zayiat veren PKK’lılar için “kendi adamlarımız” diyen ve Heronların düşürülmesi ya da koordinatlarının değiştirilmesini isteyen kişi ve karşı taraftan “bir çaresine bakarız” diyen kişinin kimliğini belirledi. Soruşturma daha sonra kapatıldı.
 

SiBERBORDO

Katılımcı Üye
15 May 2011
356
0
kâlû beladan
kardeşim bunları ne "taraf"tan alıyosan daha da uğrama oraya,

orduyu yıpratmak için yapılan haince iftiralar ,
bu ordu tasfiye etme işi yugoslavya da da yapıldı,
şimdi 7 parçaya bölündü
bize yapmaya çalıştıkları da bu,
teör bunu için var ,bölecekler,
askere atılan iftiralara inandın diyelim,
senin inandığın güvendiğin insanlar kendi ağzıyla diyo
"gerekirse pkk ile masaya otururuz"
ha bide gerisi var bize böyle diyenler şerefsiz haysiyetsiz lö lö lö
filen ,gerçekçi çözümler için harekete geçilmeli,
sokaktaki çocuğa sorsan;
amerika pkk ya yardım ediyo der
ben böle devlete müttefikim demeyi bırak savaş bile açarım , bu ne mandacı zihniyet
nato su ab si bizi esir ediyolar

KARANLIĞIN İÇİNDE HERKES BİRAZ ZENCİDİR,

doğru ışığı açmak lazım,
ışığı doğru yere tutmak lazım,
ışığın açık kalması lazım,
flöresan bile eskidi, bunları bırakmak lazım
 
...ordu iyimi zannettiniz askeriyede ne tezgahlar var bilmiyorsunuz mesala astsubaylık sınavında annesi başörütlü olanları (kimlikte fotoğrafındaki) sıraya koyuyurlar sağlık mülakatına girince sağlıktaki muane eden astsubay subay personellere haber veriliyor yok izin var yok kambursun yok busun yok şusun sağlıktan geçse bile komisyondan bırakıyorlar tabi astsubaylığa başvuran kişi mahkemeye gidincede mehkemeye annesi başörütlü iki üçtna aldıkları astsubayı gösterip aldıkya diyorlar ve can alıcı nokta annesi başörütlü olanından rütbesini yükseltmiyorlar aynı kalıyor.....illaki içinde iyide vardır ama çürük yumurta çok içerde...
 

Solo-Türk

TÜRK
2 Ağu 2011
6,805
10
Teşkilat
...ordu iyimi zannettiniz askeriyede ne tezgahlar var bilmiyorsunuz mesala astsubaylık sınavında annesi başörütlü olanları (kimlikte fotoğrafındaki) sıraya koyuyurlar sağlık mülakatına girince sağlıktaki muane eden astsubay subay personellere haber veriliyor yok izin var yok kambursun yok busun yok şusun sağlıktan geçse bile komisyondan bırakıyorlar tabi astsubaylığa başvuran kişi mahkemeye gidincede mehkemeye annesi başörütlü iki üçtna aldıkları astsubayı gösterip aldıkya diyorlar ve can alıcı nokta annesi başörütlü olanından rütbesini yükseltmiyorlar aynı kalıyor.....illaki içinde iyide vardır ama çürük yumurta çok içerde...

Meseleyi sadece başörtüsüne indirgemek çok sağlıklı değil..Koca dayağı yiyen, sağlıksız koşullarda 3 kuruş para için patron ya da iş arkadaşlarının tacizine maruz kalan, sanki ticari bir malmışcasına para karşılığı paralı erkeklere peşkeş çekilen kadınlarımızın vebalini kimden soracağız peki?? Başörtüsü serbest oldu da memleketin bütün dertleri bitti mi?Başörtüsü meselesi '' bağcıyı dövmek '' Atatürk'e ve Cumhuriyetin değerlerine saldırmak için kullanılan bir semboldü sadece...Hiç kimse şunu diyemedi '' kardeşim size ne milletin başının örtüsünden mini eteğinden bırakın kim ne isterse onu giysin....'' Hatırlatmak isterim şort giydiği için dayak yiyor şimdi de kızlarımız...
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.