pop_OS linux ekran kartı sürüsünü kurulumunda hata alıyorum

atamayk

Yeni üye
23 Mar 2023
5
0
merhabalar, bilgisayarıma nvidia driverı kurmak istiyorum kendi sitesinden ekran kartı modelimi ve işletim sistemini seçip indirdim terminalde NVIDIA-Linux-x86_64-430.40.run dosyasını terminalde kurmaya çalıştığımda:
You do not appear to have an NVIDIA GPU supported by the 430.40 NVIDIA Linux graphics driver
installed in this system. For further details, please see the appendix SUPPORTED NVIDIA GRAPHICS
CHIPS in the README available on the Linux driver download page at www.nvidia.com.
hatası alıyorum
Failed to run `/usr/sbin/dkms build -m nvidia -v 430.40 -k 6.2.6-76060206-generic`:
Kernel preparation unnecessary for this kernel. Skipping...

Building module:
cleaning build area...
'make' -j4 NV_EXCLUDE_BUILD_MODULES='' KERNEL_UNAME=6.2.6-76060206-generic IGNORE_CC_MISMATCH=''
modules............(bad exit status: 2)
ERROR (dkms apport): binary package for nvidia: 430.40 not found
Error! Bad return status for module build on kernel: 6.2.6-76060206-generic (x86_64)
Consult /var/lib/dkms/nvidia/430.40/build/make.log for more information.
Failed to install the kernel module through DKMS. No kernel module was installed; please try
installing again without DKMS, or check the DKMS logs for more information.
hatalarını alıyorum yardımcı olabilirmisiniz?

Adanalıtrojan

Kıdemli Üye
25 Haz 2021
2,012
1,050
16
Konya Ovası Askeri Tesislerinde
Bu hata, sistemde desteklenmeyen bir NVIDIA GPU olduğunu ve 430.40 sürücüsünün kurulumunun bu GPU tarafından kullanılamayacağını belirtiyor.

Sisteminizdeki NVIDIA GPU'ları listelemek için
Kod:
lspci | grep -i nvidia
Diyiniz
Bu komut, sisteminizdeki NVIDIA GPU'larını listeler. Eğer listenin boş olduğunu görürseniz, sisteminizde NVIDIA GPU bulunmamaktadır. Eğer listede bir veya daha fazla NVIDIA GPU görürseniz, o GPU'ların hangi sürücüleri desteklediğini kontrol edin.

sistem yapılandırmanızla uyumlu bir NVIDIA sürücüsü bulamazsanız, alternatif bir sürücü deneyebilirsiniz.

NVIDIA sürücüsü kurulumu sırasında karşılaşılan diğer hatalar için DKMS log dosyalarını kontrol etmenizi öneririm. Bu dosyalar sürücü kurulumu sırasında hata ayıklamaya yardımcı olabilir.

Bunlar umarım sorunuzun çözmenize yardımcı olur

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.