Programlamada C, C++ ve JavaProgramlama dili; genel olarak yazılımcı ile bilgisayarların ortak dilidir ve aradaki iletişimi sağlar. Yazılımcı, programlama dilleri ile bir bilgisayara veya elektronik herhangi bir cihaza hangi veri üzerinde hangi işlemi gerçekleştireceğini, hangi koşullarda ne tür işlem yapacağını söyleyebilir. Algoritma ise bir problemi çözüm basamaklarına ayırma işlemidir. Bu basamaklar ve komutlar farklı dilleri kullanarak oluşturulabilir.

Ortaya atılan bir problem için ideal çözüm basamaklarının belirlenmesi ve uygulanması yoluyla ilerleyen programlama alanında kullanılabilecek yüzlerce programlama dili vardır. Bunlardan bir kısmı sadece belli platformlar için kullanılırken, bazıları genel kullanıma açıktır. Farklı platformlarda kullanılabilirler.

Tüm dünyada sık kullanılan diller arasında C, C++ ve Java programlama dilleri öne çıkıyor. Algoritma ve programlama mantığını öğrenmek veya kendini geliştirmek isteyenler, öncelikli olarak bu dilleri öğreniyor.


En Eski Programlama Dili: C

Kullanımdaki en eski ve en çok kullanılan yazılım dili olan C, 1970’ten beri kullanılmaya devam ediyor. 1989 yılında Amerika Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) tarafından standartlaştırılan versiyonu "ANSI-C” olarak biliniyor. Bu dilde yazılan tüm yazılımlar standarda uygun derleyiciler ve platformlar tarafından çalıştırılabiliyor. Sağladığı bu esnek kullanım yanında, yazımı çok dikkat gerektiriyor.

İşletim sistemleri ve derleyicilerin yazımında yoğun olarak C programlama dili kullanılıyor. Birçok programlama dilinin temeli doğrudan ya da dolaylı olarak C’ye dayanıyor. Bu nedenle farklı dillerde kendini geliştirse bile, hemen her yazılımcı C programlama dilini biliyor.


Nesne Yönelimli Programlama Dili: C++

C temelli olarak geliştirilmiş nesne yönelimli ve gelişmiş bir dil olan C++, 1979 yılında ortaya çıktı. 2017 Aralık ayında İSO (Uluslararası Standardizasyon Kuruluşu) tarafından standartlaştırıldı. Onu C’den ayıran en temel özellik, sınıflar. Farklı dillerde de karşımıza çıkan sınıflar sayesinde yeni veri türleri ortaya çıkartabiliyor veya var olan türlerin yenileri türetebiliyoruz.

Robot teknolojilerinde, yapay zeka uygulamalarında ve bir çok mikroişlemcide C++ kullanılıyor.


Çok Yönlü Bir Programlama Dili: Java

1991 yılında akıllı televizyonları programlamak için ortaya çıkmış bir dil olsa da, Java’nın kullanım alanları zamanla yaygınlaştı. Sonunda Java, dünyanın en popüler programlama dillerinden biri haline geldi. Java; basit, nesne yönelimli bir dil olup, C ve C++ dillerinden faydalı birçok özelliği barındırıyor.

Onu ön plana çıkartan en önemli özellik ise her platformda çalışabilmesidir. Bu özelliğin anlamı; bilgisayarlarda, internet uygulamalarında, cep telefonlarında, oyun konsollarında ve ev aletlerinde kullanım alanı bulmasıdır. Günümüzde özellikle mobil uygulamaların yanı sıra robotik alanında da yaygın olarak kullanılıyor.


 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.