QoS Ayarları ile Cihaz Hızlarını Ayarlayın [Resimli Anlatım]

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,117
31
-

rNH0rM.png

QoS Ayarları ile Hız Sınırlama

QoS Ayarları ile hız sınırlama işlemleri, bazılarına karmaşık gelebilir. Sizler için araştırıp detaylı anlatım ile sizleri elimden geldiğince bilgilendirmeye çalışacağım. Konudaki modemin markası TP-LINK'tir. Arayüz modemden modeme değiştiği için menüler sizde farklı olabilir ancak ayarlar hemen hemen aynıdır.

QoS Nedir?
Açılımı "Quality of Service" demektir. Türkçeye "Ağ İletişimi Hizmet Kalitesi" olarak çevirebileceğimiz bu servis sayesinde, öncelikli uygulamaları ağ üzerinde belirlememizi sağlar.

QoS Ayaları Nasıl Yapılır?
Öncelikle modem arayüzüne giriş yapmalıyız. Giriş yapabilmek için taryıcımızın URL kısmına 192.168.1.1 yazıyoruz (girmezse 192.168.2.1 olarak deneyiz).

KYDGih.png

4dKDtQ.png

Açılan pencereden giriş yapıyoruz (giriş bilgileri modemin altında/arkasında yazar. Bulamazsanız marka model girerek Google'da arayabilirsiniz).

KjqHGd.png

4dKDtQ.png

Şimdi QoS Ayarlarını gönderme ve indirme hızları için etkinleştirmemiz gerekiyor. Bunun için "QoS" sekmesine geliyoruz ve alt menüden "Temel Ayarlar" menüsüne giriyoruz.
Ekrana gelen seçeneklerden "Gönderme Hızı İçin QoS Etkinleştir", "İndirme Hızı İçin QoS Etkinleştir" ve her iki kısmın "Planlayıcı Algoritma"sını "Trafik Kontrolü" olarak işaretleyelim (görselde turuncu kısımlar).
"Bant Genişliği" kutucuklarını maksimum hızlarını giriyoruz (eğer tüm cihazlar için bir limit koyacaksanız, direk bu kısımdan gönderme ve indirme hızlarını ayarlayıp kaydedebilirsiniz). Ben göndermeyi 1000 (10 mbps), indirmeyi 100000 (1000 mbps) olarak ayarladım.

qTbqq6.png

4dKDtQ.png

Şimdi sınırlama yapmak istediğimiz cihazın/cihazların yerel ağdaki IP Adresini/Adreslerini almalıyız. Bunun için "DHCP Sunucusu"na gelip "İstemci Listesi" menüsüne tıklıyoruz.
Ekranda engellemek istediğimiz cihazın ismi, MAC adresi, IP Adresi ve oturum süresi yazıyor olacak. Bu bilgilerden yararlanarak (yerel ağdaki) IP Adresini alıyoruz. Ben 192.168.1.102 adresini seçiyorum.

Wq31Ip.png

4dKDtQ.png

Tekrar "QoS" menüsüne gelip alt menülerden "Bant Genişliği Kontrolü"nü seçiyoruz. Açılan ekrandan "Yeni Ekle" butonuna tıklıyoruz.

2Z01cM.png

4dKDtQ.png

Açılan ekrandan IP Aralığını, seçtiğiniz IP Adresinin bir düşüğünü ve bir yükseğini yazmalısınız. Örneğin ben 192.168.1.102 adresini seçtiğim için ilk kutucuğa 192.168.1.101, ikinci kutucuğa 192.168.1.103 yazacağım.
Port Aralığını 1 ile 65350 olarak girin.
Protokol seçeneğini "HEPSİ" yapın.
Öncelik seçeneğini 5 yapın (zaten default 5 olarak gelir ellemeyin).
İndirme ve gönderme hızlarınızı kendiniz seçin. 1000 değeri 1 mbps yapar ve saniyede 100 kb/s veri aktarımı anlamına gelir. Ben "Gönderme 100-200", "İndirme 100-4000" civarı girdim. Yani maksimum "Upload" hızını 0.2 mbit, maksimum "Download" hızını 4 mbit olarak ayarladım. Ayarlamaları yaptıktan sonra "Kaydet" butonuna tıklayıp kaydediyoruz.

vqZsWL.png

4dKDtQ.png

İşlem bu kadar. Artık seçilen cihazda gönderme ve indirme hızını sınırlamış oldunuz. Ayarları (kuralı) etkinleştirip devre dışı bırakmak isterseniz, "QoS" menüsünden "Bant Genişliği Kontrolü" alt menüsünü seçin. Karşınıza çıkan ekrandan istediğiniz kuralı sol tarafdan işaretleyip "Seçilenleri Etkinleştir" veya "Seçilenleri Devre Dışı Bırak" butonlarına tıklayıp sınırlamayı etkinleştirip devre dışı bırakabilirsiniz.

l8b6BX.png

4dKDtQ.png

NOT: Bu ayarlar marka ve modele göre değişiklik gösterebilir ancak ayarlar hemen hemen aynıdır.

rNH0rM.png

B0R4N

Katılımcı Üye
13 Kas 2019
314
2
Arkdaşlar önemli bi uyarı yapayım eğer ki modeminiz klasik ttnet, turktelekom huawei vb. modemse yapmanızı tavsiye etmem. Modemin içinde işlemci vardır ve bu işlemci boşta dururken %80-%85 civarı kullanılır. Bazenleri ağda çok cihaz olduklarında (hiçbir işlem yapılmasa dahi) oyunlarda pinginiz, indirme hızınız düşer. Sebebi işlemcinin yükselmesidir. Tavsiyem klasik modeminiz varsa kullanmayın.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.