Raspberry Pi Headless Setup

b0mb

Katılımcı Üye
14 Mar 2017
471
1
İzmir
Merhabalar,

Diyelim ki, bir Raspberry Pi satın aldınız, kutusundan yeni çıkardınız, hemen kurulumu yapıp kullanmaya başlamak istiyorsunuz ama elinizde ilk kurulum için ne bir klavye ne de bir HDMI kablo var. Bu konuda, onlar olmadan RPi bilgisayarınızı nasıl ayarlayabileceğinizden bahsedeceğim

İlk olarak buradan Raspbian imajını indirmelisiniz, bu anlatımda o kullanıldı.

7NzEMm.png

Bundan sonra, win32 Disk Imager isimli program ile indirdiğimiz dosyayı SD kartımıza yazdırmalıyız. Eğer Linux ya da Mac OS ile çalışıyorsanız, Etcher kullanabilirsiniz. Bu adım ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

r2rB6M.png

Şimdi ise, sistem başlatıldığı gibi bizim belirlediğimiz bir Wi-Fi ağına bağlanmasını sağlamalıyız.

NOT: Eğer Raspberry Pi 3 öncesi bir kart kullanıyorsanız ve elinizde Wi-Fi adaptörü yoksa, bir ethernet kablosu kullanarak bu adımı geçebilirsiniz.

Önce, SD kardı herhangi bir file explorer ile açın, ardından "etc/wpa_supplicant/" dizininde bulunan "wpa_supplicant.conf" dosyasını açın ve aşağıdakini kendinize göre düzenleyerek bu dosyaya ekleyin.

Kod:
[COLOR="White"]
   network={
      ssid="AĞ ADI"
      psk="AĞ ŞİFRESİ"
   }[/COLOR]

Artık sistem başladığı gibi, istediğimiz Wi-Fi ağına bağlanacak. Ama henüz yeterli değil. Hala SSH servisi aktif durumda değil. Sistem başlar başlamaz SSH servisinin çalışmasını sağlamalıyız.

Bunu yapmak için, "boot" klasörüne "ssh" adında uzantısı olmayan bir dosya açmalıyız. Bu sayede SSH servisi başlatılacak sistem başladıktan sonra.

aGWJOO.png

Artık Raspberry ilk çalıştırma için hazır. SD kardı mini bilgisayara takıp güç verebilirsiniz! :)

Şimdi kendi bilgisayarımızdan mini bilgisayarımıza bağlanabiliriz. Önce cihazın yerel ağdaki IP adresini bulmalıyız. Modem ayarlarından, bağlı olan cihazların olduğu bir bölüm varsa, oradan bakabilirsiniz. Eğer yoksa, basit bir Google araması ile nasıl bulabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Cihaza bağlanmak için Windows üzerinde kullanabileceğiniz en iyi programlardan biri olan PuTTY kullanabilirsiniz.

Pr93P6.png

Eğer Linux üzerinde çalışıyorsanız, SSH paketini kurarak bağlanabilirsiniz.

WQ52kN.png

Bu arada, "-Y" parametresi, X11 Forwarding olayı için :)

Tüm bu adımlardan sonra, artık kullanıma hazır bir mini bilgisayarınız var. Unutmadan, "sudo raspi-config" ile sistemi kendinize göre ayarlamayı unutmayın! :)

Aka2y7.png

Yararlanılan kaynaklar:

https://hackernoon.com/raspberry-pi-headless-install-462ccabd75d0
Raspberry Pi 2: Basic setup without any cables (headless) | self.li - blog by Peter Legierski
 
Son düzenleme:
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.