Raspberry Pi SSH Bağlantısının Kurulması

'[email protected]

Yaşayan Forum Efsanesi
11 Ağu 2012
11,074
0
28
Bakü
Bu yazımda Raspberry pi’ye SSH ile erişmeyi anlatacağım. SSH 22 numaralı port üzerinden ağdaki bilgisayarlarla haberleşmeyi sağlayan text tabanlı telnet gibi erişim protokolüdür. Bu yazımda ayrıca wireless adaptörü ve bağlantı kurulmasını da anlatacağım
SSH’a bağlanabilmek için raspi-config üzerinden SSH bağlantısının kapatılmaması gereklidir. İlk imajı yazdığınızda SSH açık olarak bulunmakta. Değişik distrolar için farklı kullanıcı adı ve şifreye sahip olabilir bunun için
Downloads | Raspberry Pi
adresindeki default login kısmına bakmalısınız.
SSH bağlantısını kurabilmek için ağınıza ip veren bir cihazın olması yani modem yada router yada DHCP server tarzı cihazlara ihtiyaç vardır.
Raspberry pi’yi en kolay bağlama yolu modem üzerindeki ethernet portudur. Buraya bağladığınızda raspberry pi’ye bir ip verecektir. Bunu öğrenebilmek için ip tarayıcı programı kullanmanız gerekmekte.
SSH’a erişim için Putty’yi indirebilirler: putty
Raspberry Pi’nin ağınızda almış olduğu IP’yi öğrenmek için:
Advanced Ip Scanner:ipscan22
kullanabilirsiniz. Bu iki program da ücretsizdir.
Önce Raspberry Pi’yi ağımıza bağlıyoruz (Raspberry pi doğrudan bilgisayar ethernetine bağlandığı takdirde herhangi bir ip alamadığı için gözükmeyecektir.), bunun için modem ethernetine bağlayabilirsiniz. Eğer erişiminizi ethernet üzerinden sağlıyor ve yeterli ethernet portunuz yoksa portları ethernet switch alarak artırabilirsiniz. Ethernet switch piyasada 14-15TL ye 5 portlusu kolayca bulunabilen cihazlardır.
Ip tarama programını açarak ağımızı tarıyoruz. İşlemin kısa sürmesi için eğer ağa kablosuz ile bağlıysak ethernet bağlantısı varsa sökerek veya ethernetle bağlı isek kablosuz ağ bağlantısını kapatarak sonuca hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.


  • Eğer raspberry pi ağa ethernetle bağlı ise: Raspberry Pi Foundation’ı üretici olarak
  • Eğer wireless ile bağlı ise kablosuz adaptörünüzün ismini görürsünüz.
Wireless üzerinden ağ kurmak için en kolay yol, grafik arayüzü açıp wpa-gui programını açmak. Burada ağımızı aramak için scan’a basıp kablosuz ağı taratıyoruz. Tarama işlemi sonucunda ağ adını çift tıklayarak şifremizi giriyoruz. Artık cihazımız her başladığında otomatik olarak kablosuz ağımıza bağlanacaktır.
Buradan ip’yi bulduktan sonra putty programını açıyoruz

boşluğa ip adresini girdikten sonra open’a tıklayarak bağlantıyı başlatıyoruz.
Sitede belirtilen kullanıcı adı ve şifreyi (örneğin raspbian wheezy için kullanıcı adı pi şifre raspberry) giriyoruz ve SSH bağlantımızı kurmuş oluyoruz. Şifreyi girerken ekranda yıldız yada herhangi

Eğer şifreyi değiştirmek isterseniz
sudo passwd
komutunu kullanarak veya
sudo raspi-config
üzerinden şifre ayarı ile değiştirebilirsiniz.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.