Sabayon Linux nedir - Sabayon Linux

Keylargo`

Kıdemli Üye
12 Tem 2008
4,461
3
None
Şirket/Geliştirici: Fabio Erculiani ve takımı
IS Ailesi: Linux
Kaynak Modeli: Açık Kaynak
Son kararlı sürüm: 5.4 / 29 Eylül 2010
Paket Yöneticisi: Entropy / Portage
Desteklenen Platformlar: i386, x86-64
Çekirdek türü: Monolithic Çekirdek
Lisans: Çeşitli
Çalışma Bölgesi: Güncel

Sabayon Linux veya Sabayon, Gentoo tabanlı bir linux dağıtımıdır. Gentoo'dan farklı olarak, Sabayon önceden derlenmiş olarak kurulur. x86 ve x86 64 işlemci mimarilerini desteklemektedir.

Paketler ve Paket Yöneticisi

Sabayon paketleri Portage'daki paketlerin otomatik olarak derlenip oluşan çalıştırılabilir kodların arşivlenmesi ile elde edilir. Bu yönüyle Sabayon paketleri Gentoo ile %100 uyumludur. Bununla birlikte Gentoo paket yöneticisi olan Portage da Sabayon paket yöneticisi olarak kullanılabilmektedir. Ancak bu seçenek temel düzey kullanıcılarına önerilmemektedir.
183px-Sabayon4foot.svg.pngEntropy

Entropy, Sabayon'un resmi paket yöneticisinin adıdır. Equo adında bir komut satırı arabirimine ve Sulfur adında bir grafik kullanıcı arabirimine sahiptir. Entropy paket bilgilerini sqlite veritabanı kullanarak tutar. Entropy çoğunlukla pythonda yazılmıştır.
Masaüstü Ortamı

Sabayon için KDE, Gnome, Fluxbox gibi popüler masaüstü ortamları mevcuttur.
Kurulum

Sabayon bir Çalışan DVD olarak gelmektedir. Çalışan DVD'nin açılmasından sonra, Dağıtım sabit diske kurulabilmektedir. Sabayon sistem kurucu olarak Fedora'nın sistem kurucusu olan Anaconda'yı kullanmaktadır.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.