sağlam şifre oluşturmak

atlas_tr

Kıdemli Üye
8 Ocak 2008
2,380
14
NErDe OLsam BEğeNİRsin
Güvenlik yazılımları hiçbir zaman tek başına yeterli olmuyor. Özellikle verilerinizi şifrelerken ya da internette olan bir hesabınız için oluşturduğunuz şifreyi belirlerken oldukça dikkatli olmak zorundasınız.

Şifre oluşturma aslında basite indirgenmemelidir. İyi oluşturulmuş şifreler
smilev.gif
bilgisayarınıza karşı olan saldırılardan verilerini koruyabilir. Diğer yandan şifrenizi fazlasıyla kompleks yaptığınız takdirde şifrenizi unutma ihtimaliniz doğar. Bu da kullanıcıya oldukça sinir bozucu gelmektedir.

Oluşturulan şifreleri unutulmaksızın birkaç basit metotla çok güçlü şifreler oluşturabilmek mümkün. Eğer şifrenizin güçlü olmasını istiyorsanız
smilev.gif
şifreniz hem sayıları hem de harfleri bir arada içermeli.

Bazı harfleri bazı rakamlara benzerliği vardır
smilev.gif
bu nedenle özellikle bu benzerlik kullanılabilir. Şöyle ki
smilev.gif
'password' şeklinde bir şifre oluşturmak istediğimizi varsayalım. Bunun yerine [email protected] şeklinde şifremizi oluşturduğumuzda şifrenizin maksimum güvenliğini sağlamış olursunuz. Benzer şekilde [email protected] gibi bazı kelimelerin büyük halini kullanarak da şifre oluşturulabilir.

Şifre oluştururken kendi bilgilerinizden de yola çıkabilirsiniz. Elbette doğum tarihinizi ya da annenizin kızlık soyadı gibi başkalarının bilebileceği kişisel bilgilerden bahsetmiyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sadece sizin bilebileceğiniz kişisel bilgileriniz ile şifrenin oluşturulması. Örneğin şu an mevcut ağırlığınız 80kg olsun. Daha önce oluşturduğumuz şifre ise 'password' itibariyle [email protected] şeklindeydi. Kilo bilginizi bu şifreye eklediğimizde ise [email protected] gibi uzun ve zor bir şifreye ulaşırız.

Şifrenize ekstra güç katmak için
smilev.gif
bir cümlenin baş harfleriyle de şifre ouşturmanız mümkün. Aklınızdan bir cümle tasarlayın ve baş harflerini yanyana getirerek şifrenizi oluşturun.

Yabancı dillerden de şifre oluştururken faydalanabiliriz. Örneğin İngilizce'de 'left' sol anla mına gelmektedir. Bunun yerine İtalyanca 'sinistra' kelimesini kullandığınızda şifrenizi daha güçlü bir duruma getirebilirsiniz. Ancak daha önce belirttiğimiz rakam ve harf kombinasyonu işlemini burada da atlamamanız gerekiyor: sinistra = 5iNi5+ra
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.