Sanal makine nedir,nasıl kurulur (Windows)

2 Nis 2019
1,654
10
3
Geçmişten...
Merhaba arkadaşlar bugünkü konumda sanal makine nedir, nasıl kurulur ondan bahsediceğim...
İlk önce sanal makine nedir?

Sanal makine, bilgisayar biliminde programları gerçek bir bilgisayar sistemindeki gibi çalıştıran mekanizmaların yazılım uyarlamasıdır. Sanal Makine, işletim sistemi ile bilgisayar platformu arasında bir sanal ortam yaratır ve bu sanal ortam üzerinde yazılımların çalıştırabilmesine imkân verir.

Yani kısaca şu anki işletim sisteminiz üzerinde bir "misafir işletim sistemi" gibi düşünebilirsiniz.

6ahuUK.jpg

Sanal makine için, en popüler sanal makine yazılımlarından olan VMware ve VirtualBox uygulamalarını kullanabilirsiniz.

VMware;
ldukça gelişmiş ve kullanışlı bir sanal makine uygulamasıdır. Ücretlidir. Google aracılığıyla hakkında detaylı bilgi alabilir deneme sürümünü sitesinden indirebilirsiniz.o

PTjgnP.jpg

THSe2J.png

VirtualBox ;
Ücretsiz bir alternatiftir.

86F1jP.jpg

Şimdi sanal makine yazılımımızı indirip bir örnek vermek istiyorum...

VMware i indirelim kendi sitesinden(Deneme sürümü)

Kod:
[url]https://www.vmware.com/tr/products/workstation-player/workstation-player-evaluation.html[/url]
Sayfayı aşağıya indirip soldaki kutucuktan indiriniz.....

nyPlKh.png

Kurulumu basit exe dosyasını çalıştırıp next next next demek.....

Şimdide bir iso dosyası indirelim.(Herhangi bir iso dosyası olabilir hangi işletim sistemini kuracaksanız onun iso dosyasını indirin)

Bende hali hazırda bir windows7 iso dosyası var ben onu kurucam...

Programımız açıldı....

Burada
Create a New virtual Machine diyerek sanal işletim sistemimizi kurucaz burdan bize iso dosyamızı seçmemiz isteniyor....

Ovww96.png

Browse diyerek iso dosyasının dosya konumuna ilerliyorum....

yBk4WK.jpg

İso dosyamızı seçip diyoruz...

Sonra next diyerek devam ediyoruz...

Sonra yine next diyorum...

Burade sanal makinamızın adını giriyoruz ben windows 7 olarak devam edicem

pcqMaD.png

Burda bize depolama alanını soruyor ben default olarak bırakıyorum siz arttırabilirsiniz ama en az 60 gb olması gerek.

8Bh8Dq.png

Next diyerek burayıda geçiyoruz....

Finish diyerek kurulumu kurulum işlemine geçiyoruz..
seJm29.png

Evet kurulum başladı....

ych2Hh.png

THSe2J.png

ych2Hh.png

Burdan sonrası normal windows kurulumu gibi....

StfR9y.png

Lat7R0.png

qRorUA.png

Evet windows7 miz kuruldu...

D9mUdD.png

İyi forumlar

Son düzenleme:

CYBERPARS

Yeni üye
18 Ara 2022
14
0
ELİNE SAĞLIK WİNDOWS OLMAYANLAR İÇİN PAYLAŞIM YAPILIRSA DAHA İYİ OLUR EMEĞİNE SAĞLIK..

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.