Savcı Kılıç’ı vurarak öldüren saldırgan PKK”lı çıktı!

17 Nis 2010
53
0
Doğubayazıt Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç’ı vurduğu ileri sürülen eski PKK’lı Barış Batur’un, etkin pişmanlık yasasından faydalanarak dışarı çıktığı ortaya çıkarken, gerekçeli kararINDA 12 YIL 6 ay hapis cezasına mahkum olduğu ortaya çıktı.

Savcı Hakan Kılıç’ı ‘Senin adaletin bu mu?’ diyerek öldürdüğü öne sürülen zanlının bir dönem PKK’nın dağ kadrosunda bulunduktan sonra etkin pişmanlıktan yararlandığı ortaya çıktı. Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde alışveriş yaparken uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç (30), yoğun bakımda verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. Kılıç, tedavi gördüğü Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde öldü.
Savcı Kılıç’a yapılan saldırının detaylarına Cem Bakırcı ulaştı. Ağrı Emniyet Müdürlüğü tarafından oluşturulan özel ekip, saldırı ile ilgili yaptığı geniş çaplı araştırmalar sonucunda zanlının kimliğini belirledi: Doğubayazıt nüfusuna kayıtlı 30 yaşındaki Barış Batur.

Alınan bilgiye göre Batur, yıllar önce PKK’ya katılarak bir süre dağ kadrosunda yer aldı. Ancak örgütten kaçan zanlı, güvenlik güçlerine teslim oldu. Tutuklanıp kapatılan Erzurum DGM Mahkemesi’nde yargılanan PKK’lı Batur, yargılama sonunda silahlı çatışmalara katılmadığı tespit edildiği için örgüt üyesi olmak suçundan 12 yıl 6 hapis cezasına çarptırıldı. Batur, yaklaşık 2 yıl hapis yattıktan sonra “etkin pişmanlık” yasasından faydalanıp serbest kaldı.
İŞTE GEREKÇELİ KARAR
Barış Batur’un yargılandığı dosya de gerekçeli karar şöyle açıklandı;
”Erzurum DGM Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesiyle sanığın 2001 yılı Mart ayı içinde ikamet ettiği Doğubayazıt ilçesinde HADEP Gençlik Kollarında faaliyette bulunduğu sırada Mustafa Kebude isimli şahsın telkinleriyle KADEK terör örgütüne sempati duymaya başladığı ve örgütün Tendürek üssünde sorumlu Sidar (K) isimli şahısla görüşerek katılma iradesini belirtip terör örgütüne katıldığı 21 gün süre ile Tendürek üssünde kaldıktan sonra örgüte katılan diğer şahıslarla birlikte yurt dışına çıktığı, yurtdışı kamplarında silah, sızma, pusu, baskın, bixsi, el bombası şeklinde askeri ve Kürt tarihi Apo’cu felsefe, PK tarihi ve psikolojisi gibi eğitim aldığı ve eğitimi tamamladıktan sonra Kandil Dağı Kordek bölgesinde bulunan Serdilhan isimli liderliğinde grubuna katılarak silahlı nöbet tutup, savaşçı olarak görev aldığı, siyasi eğitim sırasında PKK’nın yeni isminin KADEK olduğu ve mücadelenin bu isim altında yürütüleceğini öğrenildiği ve örgüt içinde Rohat Azad kod ismini kullandığı 11. 05. 2002 tarihinde terör örgütünden kaçarak Kuzey Irak’ta ki Peşmerge güçlerine teslim olduktan sonra kendi isteğiyle 19. 06. 2002 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri aracılığıyla 20. 06. 2002 tarihinde Habur Gümrük Kapısından teslim edildiği ve eylemlerinin PKK terör örgütünün sayır efradı olmak suçunu oluşturduğu iddiasıyla eylemine uyan TCK 168/ 2 maddesi gereğince cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmıştır.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.