SEO #1 | Doğru Tema - Hosting Seçimi & PageSpeed

Rapture

Kıdemli Üye
16 Eyl 2018
3,580
1,403
Black Sheep
SEO #1 | Doğru Tema - Hosting Seçimi & PageSpeed

Merhaba dostlar, bugün sizlere SEO hakkında detaylı bir rehber hazırlamaya karar verdim. Öncelikle tamamen blog'a yönelik çalışmaların olduğu bu programda, amacımız siteyi uçurmaktır. En son eğitimlerde backlinklere değineceğim. Öncelikli amacımız kaliteli içerik çıkartmaktadır.

Bunun da ilk adımı kaliteli içeriktir ve altyapıdır. Gelin öncelikle bir pagespeed ve hosting olayı ile ilgili konuşalım.

2017-09-19-11.48.22-848x400.jpg

Neden Kaliteli Hosting Seçmeliyim?
  1. Altyapısı sağlam bir makinaya hosting kurarsanız siteniz daha hızlı açılacaktır, yavaşlama ve ping sorunu çözülecektir.
  2. Kaliteli firma olduğundan, hacklenme olayları daha az olacaktır. (Kesin bir şey yok!)
  3. Marka ve Adsense kazançlarınızı artırmak için size yardımcı olacaktır.
  4. Kesinlikle diğer hostinglere göre daha verim alacaksınız.
Şimdi eyvallah, kaliteli firmayla çalışalım da, hostingi de doğru seçelim! Eğer altyapınızı wordpress kullanacaksanız, kesinlikle wordpress hosting almanızı öneririm. Wordpress'e göre stabilize edilmiş ve wordpress için daha iyi bir hostingtir. Yani pagespeed için en önemli olaylardan birisi: HOSTİNG SEÇİMİDİR! Benim tercih ettiğim hosting firmaları: GoFast, GüzelHosting, Natro ve netinternet olmaktadır.

Şimdi tema seçimine gelelim. Bu konu da oldukça kritik bir konudur. Sistemi çok yoracak kodlu temalar alırsanız, sitenizin pagespeed'i düşük olabilir. Bu nedenden dolayı da çok sıkıntı çekebilirsiniz. Sıkıntı çekmemek için tema seçimine dikkat etmelisiniz.

best-free-wordpress-themes-1-1.jpg

Neden Tema Seçimime Dikkat Etmeliyim?
  1. Pagespeed'ten bahsettik, pagespeed'in yüksek olması için temanızın kendi pagespeed değerleri yüksek ve oldukça sade olması lazım ki pagespeed yüksek olsun.
  2. Temanın kodlarında, sistemi zorlayacak her hangi bir kodlar bulunmaması lazım, bu da pagespeed'i artıracaktır.
  3. Temanın mobil/masaüstü ara yüzü sade olmalı. AMP uyumluluğu varsa kullanabilirsiniz, ama haber sitesi değilse önermem. AMP de pagespeed için önemli denebilecek seviyededir.
  4. Mobil uyumluluğu KESİNLİKLE olmalıdır. Mobil görünümüne bakmadan kesinlikle tema almayın. Pagespeed & Kullanıcı deneyimi için önemlidir!
  5. Kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak için.
Evet, tema seçimi mantığını da anlattık. Bari biraz tema önerisi yapalım. Piyasada en iyi olarak gördüğüm, hız skoru yüksek olan, sadelik ve özelleştirilebilirlik bakımından en güzel tema bana göre: GeneratePress temasıdır!

Genellikle kişisel blog açarken GeneratePress kullanmışımdır. Bu işe ilk olarak blogspot üzerinde başlamıştım. Daha sonra işleri büyüterek wordpress'e taşıdım ve şu an wordpress ile devam ediyorum. En iyi olarak gördüğüm, en çok önerilen ve kullanılan temalardan birisi GeneratePress temasıdır. (Özel yazım olmadığı sürece)

R10 gibi sitelerde, 200₺'e lisansını alabileceğiniz bir temadır. Tema özellikleri & demo için bu adresi inceleyebilirsiniz.

Evet, genel olarak bu şekildeydi. Şimdi ise işin eklenti kısmına gelelim. Bakın arkadaşlar, eğer güzel ve hızlı bir site oluşturmak istiyorsanız: Eklenti sayınızı minimum düzeyde tutun. Gereksiz eklentiler kullanmayın, çoğu temanın kendine ait 10'dan fazla eklentisi bulunmakta ve bu siteyi çok fazla yormaktadır. Örnek: Viking teması. Gerçekten görünüm olarak harika diyebileceğim bir tema, ama sistemi çok fazla yorduğundan ve kullanıcı deneyimini olumsuz etkilediğinden eminim.

Google-Pagespeed-%C4%B0nsights.png

Neden Hız Optimize Eklentisi Kullanmalıyım?
  1. Tema javascript dosyalarını sıkıştırır ve daha az yer kaplamasını sağlar.
  2. Görsel optimizasyon işlemlerinde yardımcı olur, otomatik düşüren eklentiler bile vardır.
  3. Sitenizin daha hızlı açılmasını sağlar, kullanıcılara daha iyi bir deneyim sundurur.
  4. Pagespeed, GTmetrix gibi hız ölçümü sitelerde yüksek skor elde etmenizi sağlar.
  5. CLS, LCP ve FID gibi önemli web verileri sorunlarının optimizasyonu sağlar.
Ücretli Hız Eklentisi mi Kullanmalıyım?

Bu soruya cevabım; kesinlikle evettir. Çünkü LiteSpeed, W3 Total gibi eklentiler sitenizi sadece bir yere kadar ilerletir. Ama premium eklentiler alırsanız sitenizin tüm optimizasyonu sağlanır. Bu sayede daha da iyi verim alırsınız. Bunların ücreti çok ahım şahım değil. (Tabii ki de orijinal sitesinden alırsanız ahım şahım. r10 gibi platformlardan alırsanız daha ucuza gelecektir.)

Wp-Rocket.png

Hangi Hız Eklentilerini Kullanmalıyım?

Hız eklentileri tamamen değişmekte olup, benim için en iyisi "WP Rocket" eklentisidir. Neredeyse tüm sitelerimde kullanırım ve herkese öneririm! İşte size kısaca bazı wordpress hız eklentilerini sıraladım. Bunları tercih edip/etmemek size kalmış:

1. WP Rocket,
  2. LiteSpeed Cache,
  3. W3 Total Cache,
  4. Autoptimize,
  5. Nitropack
olmaktadır. Bunların dışındakileri pek tercih etmemenizi öneririm. Yine de bunlar önemli detaylardır.

Evet, SEO'nun ilk adımında, web sitemizi kurmak için gerekli adımları konuştuk. Hosting seçimi, tema seçimi, eklenti seçimi,... Bunlar atlanmaması gereken ve önemli detaylardır. Umarım yardımcı olmuşumdur, bir sonraki SEO konumda görüşmek üzere...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.