Sherlock Holmes Gibi Düşünmek

Wep

Kıdemli Üye
28 Ocak 2015
4,412
8
İstanbul
Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Sherlock Holmes gibi düşünmeyi yani karşıdaki kişiyi detaylı analiz etmeyi anlatacağım bu sayede karşıdaki kişinin kıyafetinden ya da gözlerinden bir şeyler çıkartabilirsiniz. Ben mesleğini tahmin edeceğim

İlk olarak gözlerden başlayalım.

Hiç tanımadığınız biri ile konuşuyorsunuz ve gözlerine baktığınızda göz altı morluklarının olduğunu renkli gözlere sahip olduğunu ve gözlüklü olduğunu gördünüz. Şimdi hepsinden bir anlam çıkartacağız.

1. Göz Altı Morlukları
Buradan çıkarılabilecek şeyler kişinin uykusuz kaldığı, depresyonda olduğu, uzun süre bir ekrana baktığı ya da rahatsız olduğunu çıkarabiliriz. Meslek olaraksa uykusuz kaldığı için gece çalışıyor olabilir o zaman kişi asker, polis, doktor, hemşire, şoför ya da bilgisayarla uğraşan biri olabilir (yazılımcı vs.)

2- Renkli Gözler
Buradan çıkarılabilecek şeyler kişinin ailesinde 1 kişinin renkli gözlü olduğu, Rusya'dan ya da İskandinav ülkelerinden vs. göç etmiş olabileceğini çıkarabiliriz. Meslek olarak oyuncu olabilir ancak göz altı morlukları oyuncu olmasını (gözler çok önemlidir Kıvanç Tatlıtuğ vs. renkli gözlüdür dikkat edin) engelleyebilir bu yüzden çıkarıyoruz.

3-Gözlüklü olması
Buradan çıkaracağımız şeyler kişinin ailesinde gözü bozuk birinin olabileceği (genellikle göz rahatsızlıkları kalıtsaldır), yine ekrana bakması ya da gözüne darbe almış olma ihtimalı var. Meslek olarak gözlüklü olduğu için asker ya da polis olamaz.

O zaman kalanlar doktor, hemşire, şöfor ve bilgisayar mühendisi yazılımcı ne derseniz.

Şimdi kıyafetlerine bakalım.

Aynı kişinin kıyafetlerine baktığınızda pahalı giysiler giydiğini görüyorsunuz ve tahmin için bir soru soruyorsunuz "Kıyafetlerin yeni mi?" ya da "Ne zaman aldın?" gibi bir soru sorarsak ne zaman aldığını öğreniriz önemsiz demeyin bunlara çok işinize yarar. Eğer yeni aldım derse bu kişinin işe yeni başladığını, çalıştığı işin iyi para kazandırdığını söyleyebiliriz. O zaman bu kişi doktor ya da mühendis olabilir.

Ve finale geliyoruz son olarak kendi kendinize söyleniyorsunuz "Bilgisayarım bozuldu işleri nasıl hallederim" bu soruya karşınızdaki kişi "Nasıl bir sorun var?" derse virüs girdi mavi ekran oldu vs. diyip cevap bekliyoruz eğer profesyonelce bir cevap alırsak karşıdaki kişi bir bilgisayar mühendisi ya da yazılımcı programcı vs. eğer biraz daha acemice cevap alırsak bu kişi doktordur. Üstteki soruları tıp ile uyarlayarak değiştirebilirsiniz.

1 kelimesi bile alıntı değildir eğer işinize yaradıysa teşekkür butonuna basın iyi günler :)

Wep

Kıdemli Üye
28 Ocak 2015
4,412
8
İstanbul
Ellerine sağlık dostum bu kadarı bile yeter. :)

Ellerine Sağlık Dostum.

İlginç , güzel. Ellerine sağlık

Ellerine Sağlık.

Teşekkür ederim :)

Çok güzel başarılı devamını bekleriz :)

Devamını yazarım inşallah

Seni MİT' e aldıralım dostum. :D

Lojmanlarının yerinin belli olduğu bi istihbarat teşkilatına girmek garip olurudu yorumun için sağol

Dostum Sherlock Holmes gördüğü adamı dövüyor biz bu bilgilerle adamı nasıl dövücez. :D :D :D

O sadece filmde ben kitap için konuşuyorum. Film kitaba uygun değil. Holmes zorda kalmadıkça silah almaz.

Enteresan dostum yazdığın satırlara kurban emeğine sağlık . (İstemsizce Güldüm)

Gülüncek ne var anlamadım :D

Son düzenleme:

BlackHatHacker

Uzman üye
21 Nis 2014
1,703
0
Secret
Sadece bunlar yetmez , Sherlock Holmes bu yeteneklerini geliştirmek için senelerini verdi , kitaplar okudu alıştırmalar yaptı fakat iyi bir başlangıç olabilir.
Dövüş sanatlarında bir usta , bir dahi , ve bir çılgın.

Wep

Kıdemli Üye
28 Ocak 2015
4,412
8
İstanbul
Sadece bunlar yetmez , Sherlock Holmes bu yeteneklerini geliştirmek için senelerini verdi , kitaplar okudu alıştırmalar yaptı fakat iyi bir başlangıç olabilir.
Dövüş sanatlarında bir usta , bir dahi , ve bir çılgın.

Dövüş sanatlarını kitapta sıkça kullanmaz genelde düşünür zaten konunun adı düşünmez ;) :RpS_thumbsup:

Raphers

Adanmış Üye
31 Ağu 2014
7,286
5
System.Net
Ellerine sağlık, bu konu zamanla uzatılacak bir konu yani burada bitmez :) Sherlock Holmes'un neredeyse bütün romanlarını okumuş biri olarak bu konu gibi konuların açılmasını çok hoş buluyorum ve bunlar böyle uzaar gider :) En iyisi romanlarını okuyup kendimiz çıkarmak. Ama yazdıkların da gayet güzel tekrardan ellerine sağlık...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.