Siber Güvenlik Bölümü

Alycholic

Katılımcı Üye
20 Tem 2021
302
71
24
Selamlar. Siber güvenlik okuyan arkadaşlara sesleniyorum , siber güvenlik uzmanı olmak için hangi programlama dillerini bilmek gerekiyor?. Ben Bir Web Geliştiricisiyim , ve html ,css biliyorum. Bunların yanında hangi programlama dilerini bilmem gerekiyor?

Xainn

Katılımcı Üye
8 Ara 2018
357
56
Selamlar. Siber güvenlik okuyan arkadaşlara sesleniyorum , siber güvenlik uzmanı olmak için hangi programlama dillerini bilmek gerekiyor?. Ben Bir Web Geliştiricisiyim , ve html ,css biliyorum. Bunların yanında hangi programlama dilerini bilmem gerekiyor?
Php python .net vb sql c
php :websecurity
python:exploit,bot,rashpery pi vs
.net:websecurity
vb:exploit,bot vs
sql:database
c:exploit

js:websecurity,xss felan
java:rat vs

'Black-King

Yaşayan Forum Efsanesi
30 Tem 2012
10,353
340
İstanbul
Siber güvenlik uzmanı olmak için en az 1 programlama dilini çok iyi bilmen gerekmektedir.
PHP, Java, Python gibi kafa dillerden en az birisini iyi derecede biliyorsan,

Diğer var olan bütün programlama dilleri ve frameworkler hakkında bilgi sahibi olman, okuyabilmen ve anlamlandırabilmen gerekir. Tabii her şey bunlarla da bitmiyor.
Mesleğinde gerçekten başarılı olmak istiyorsan güvenlik açıklarının hepsini tanıman, anlamlandırman ve çözümleri hakkında fikir sahibi olman gerekiyor. Sürekli olarak yeni güvenlik açıklarını takip etmek, analiz etmen gerekir veya en azından haberin olması gerekir. Matematik konusunda da ortanın biraz üstünde bilgin olmalı ki analitik düşünme yeteneğin gelişsin ve oluşabilecek durumlar hakkında hızlı tepki verebilmelisin ve mantığını kullanmayı öğrenmelisin.

Tabii bu söylediklerim bu iş için gerçekten yeterli olmak içindir. Yoksa üniversitede bölümünü okuyarak 1 dili bile tam hakimiyette öğrenmeden, her yerde duyabileceğin basit sql xss benzeri açıkları öğrenerek bu işi yapabilirsin fakat ne işe yarar?

Bu konuda üniversite okumak, belge almak değil daha çok alaylı olarak yetişmek önemlidir. Öğrenme isteğin ve yapmak için hevesin varsa tüm bu saydıklarımı gerçekleştirmek düşünüldüğü kadar zor değildir.

İyi forumlar.

By muradQ

Üye
3 Eki 2019
154
111
canada
Siber güvenlik uzmanı olmak için en az 1 programlama dilini çok iyi bilmen gerekmektedir.
PHP, Java, Python gibi kafa dillerden en az birisini iyi derecede biliyorsan,

Diğer var olan bütün programlama dilleri ve frameworkler hakkında bilgi sahibi olman, okuyabilmen ve anlamlandırabilmen gerekir. Tabii her şey bunlarla da bitmiyor.
Mesleğinde gerçekten başarılı olmak istiyorsan güvenlik açıklarının hepsini tanıman, anlamlandırman ve çözümleri hakkında fikir sahibi olman gerekiyor. Sürekli olarak yeni güvenlik açıklarını takip etmek, analiz etmen gerekir veya en azından haberin olması gerekir. Matematik konusunda da ortanın biraz üstünde bilgin olmalı ki analitik düşünme yeteneğin gelişsin ve oluşabilecek durumlar hakkında hızlı tepki verebilmelisin ve mantığını kullanmayı öğrenmelisin.

Tabii bu söylediklerim bu iş için gerçekten yeterli olmak içindir. Yoksa üniversitede bölümünü okuyarak 1 dili bile tam hakimiyette öğrenmeden, her yerde duyabileceğin basit sql xss benzeri açıkları öğrenerek bu işi yapabilirsin fakat ne işe yarar?

Bu konuda üniversite okumak, belge almak değil daha çok alaylı olarak yetişmek önemlidir. Öğrenme isteğin ve yapmak için hevesin varsa tüm bu saydıklarımı gerçekleştirmek düşünüldüğü kadar zor değildir.

İyi forumlar.
Hocam gerekeni söylemiş

Krypthon

Katılımcı Üye
21 Ağu 2021
796
754
Tien-Şan
Merhabalar;
Üniversitede Bilgi güvenliği bölümü okumuş birisi olarak söylüyorum en azından bir kaç tavsiye vermek istiyorum hocam okullarda pek fazla kodlama diline önem verilmiyor mühendislik okumuyorsan tabiki fakat SQL JAVA C# ı temel olarak gösteriyorlar fakat benim nacizhane tavsiye bildiğiniz kodlama dillerinin üzerine phyton eklemeniz olacaktır html ve css web olarak işinizi görür fakat ekstra olarak kesinlikle ama kesinlikle sql bilmenizi öneriyorum her ekstra dil size artı katıp işinize mutlaka yarayacaktır siber güvenlik okuyor veya okumak istiyorsanız linux tabanlı özellikle kali linuxa hakim olup bu konuya yoğunlaşmanızı öneririm

İyi Forumlar.

Jaime Lannister

Kıdemli Üye
1 Ara 2020
3,692
807
Casterly Rock
Aslında her yazılım dilinden biraz biraz bilmek gerekir, kendinizi bir yazılım dili üzerinde geliştirin ve örneğin C# biliyorum deme aşamasına geldiğinizde Python, Java, C++ öğrenin yavaş yavaş.

raistaron

Katılımcı Üye
8 Tem 2020
700
310
neutron
öncelikle benim sana tavsiyem ilk olarak pythondur çünkü hem anlaması hemde gelişmek çok basit tabi yazılım alışkanlığı olanlara devamında c# c++ java gibi dillerde de gelişmeni tavsiye ediyorum çünkü günümüz web dünyası bu nlar üzerine kururlu eğitim için ise sana tavsiyem udemy olabilir bununla alakallı çok ders var ilk olarak python daha sonra c# ve c++ olarak devam edebilirsin tabi eğer html bahsettiğin gibi ilgi alanınsa bunları öğrenmekte senin için zor olmaz çünkü az çok aynı mantık

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.