Çözüldü Siber güvenlik eğitimi var mı?

KΛRΛ

Uzman üye
26 Mar 2018
1,233
202
Meslek liselerinin teknik bölümleri var. Anadolu lisesi eğitimi görürken aynı zamanda meslek öğrenirsin. Bu gibi liselerde bilgisayar bölümünü lise 2 de alan olarak seçersin lise 3te ise dal olarak seçersin. Bu şekilde eğitim alabilirsiniz. Ayrıca üni girişlerinde meslek liseleri için düşük puan ile kontenjan oluyor genellikle

Alpin1205

Üye
10 Ara 2017
54
3
Her Yer
standart bir liseden siber güvenlik dersi almak için o okulun bilgisayarcısı ile iyi anlaşmalısın. ben erdemli fen lisesine gidiyorum 9. ve bizim okulda bilgisayar laboratuvarı var. 9. sınıfın ilk dönemi sürükle bırak ile kodlamanın mantığı anlatıldı, 2. dönem ise python. 10. sınıfta ilk dönem robotik tasarım, 2. dönem web tasarım gösterildi lakin ben ve bu işlere meraklı birkaç arkadaş hoca ile konuştuk tüm tenefüs, boş ders, 1 saat aralarda bilgisayar sınıfına girdik. Unity ile oyun kodlama üzerinden gittik, yarışmalara başvurduk 1 robotik, 1 oyun ikiside ertelendi. şimdi 11. sınıfım ve bilgisayar dersi görmüyoruz ama hoca sizi 12. sınıfa kadar kabul ederim demişti. tubitaktan yaklaşık 8 9 projeye başvurduk ilçe milli eğitim müdürlüğünden destek almaya çalıştık okuldan destek almaya çalıştık. İlçe mem 3 proje için destek sözü verdi fotoğraf çektirdi sözlerinin pek arkalarında durmadılar. Bizde raporlama konusunda bölümünde elendik. Yani anlayacağın iyi ve istekli öğretmenin ve bilgisayar sınıfın varsa cidden çok şey yapmaya çalışabilirsin. Sen amaçla bırak olmasın. Ayrıca -sözlerimin yanlış anlaşılmasını istemem- işin içine fen lisesi ismi girince seni daha çok ciddiye alıyorlar. Bir tık daha "tamam, olur" durumuna düşüyor.

burak

Yeni üye
27 Haz 2006
15
3
standart bir liseden siber güvenlik dersi almak için o okulun bilgisayarcısı ile iyi anlaşmalısın. ben erdemli fen lisesine gidiyorum 9. ve bizim okulda bilgisayar laboratuvarı var. 9. sınıfın ilk dönemi sürükle bırak ile kodlamanın mantığı anlatıldı, 2. dönem ise python. 10. sınıfta ilk dönem robotik tasarım, 2. dönem web tasarım gösterildi lakin ben ve bu işlere meraklı birkaç arkadaş hoca ile konuştuk tüm tenefüs, boş ders, 1 saat aralarda bilgisayar sınıfına girdik. Unity ile oyun kodlama üzerinden gittik, yarışmalara başvurduk 1 robotik, 1 oyun ikiside ertelendi. şimdi 11. sınıfım ve bilgisayar dersi görmüyoruz ama hoca sizi 12. sınıfa kadar kabul ederim demişti. tubitaktan yaklaşık 8 9 projeye başvurduk ilçe milli eğitim müdürlüğünden destek almaya çalıştık okuldan destek almaya çalıştık. İlçe mem 3 proje için destek sözü verdi fotoğraf çektirdi sözlerinin pek arkalarında durmadılar. Bizde raporlama konusunda bölümünde elendik. Yani anlayacağın iyi ve istekli öğretmenin ve bilgisayar sınıfın varsa cidden çok şey yapmaya çalışabilirsin. Sen amaçla bırak olmasın. Ayrıca -sözlerimin yanlış anlaşılmasını istemem- işin içine fen lisesi ismi girince seni daha çok ciddiye alıyorlar. Bir tık daha "tamam, olur" durumuna düşüyor.
Yaw eline yazık

Hepinize çok teşekkür ederim

centoğlu

Üye
18 Şub 2021
142
26
YERLİ TEKSAS
Merhabalar,

Ben melek lisesinde okudum. Anadolu liselerin de ve ya fen liselerin de verilen temel olanlar web tasarımın css ve html kısmını verir ve yada vermez tam bilmiyorum.

Ama meslek liseleri zaten mesleğe yönelik olduğu için daha detaylı işliyorlar veri tabanı, web tasarım, bilgisayarın temeli, elektronik, teknik resim, paket programları gibi dersler görülüyor.

Bu bölüm sayısal olduğu için matematik derslerine önem veriliyor.

En önemli bölüm bazı meslek okullarında bölüm seçemiyorsun müdür senin yerine seçiyor, tek sınıf olduğu için ve yada öğretmen az olduğu için.

Üniversite sınavını da düşünmelisin bir anadolu ve fen lisesi kadar iyi bir eğitim almıyorsun, hocaları da iyi olmuyor meslek lisesi okulları için. Ama okuldan mezun olduğunda dönüp baktığında bölümünle alakalı bilgili çıkıyorsun tabii ki de iş sen de bitiyor.

Dışardan da dersler detaylı bir şekilde alabilirsin bence üniversiteyi düşün...

KaptanTR

Alpha Wolf
17 Nis 2015
1,650
1,584
25
Merhaba, siber güvenlik eğitimi almak için acele etme sakına, önce güzel bir fen lisesine girip üniversite sınavına çalış, üniversitede ilgili bölüme girdikten sonra çok vaktin olacaktır. Şimdilik odak noktan derslerin olsun gene hobi olarak lise hayatında ,udemy ,btk gibi platformlardan siber güvenlik eğitimi alabilirsin. Bunun için okuldan ders bekleme liseyi geçtim çoğu üniversite yetersiz eğitim veriyor maalesef. Senin yerinde olsam çok sağlam bir şekilde ing kasardım sonra yabancı kaynaklardan eğitimler alıp ilgili dokümanları okuyup kendimi geliştirirdim. her şey sende bitiyor umarım kendin için en iyi yolu seçersin, iyi çalışmalar. :)

xAnonimx

Üye
15 Nis 2021
137
14
cd/users/xAnonimx/root.txt
Senin yerin Endüstrü Meslek Otomasyon bölümü,
Otomasyon bölümü biraz zordur neden çünkü: Metal, Robot, Yazılım, Elektrik-Elektonik, Fabrika teknolojileri bir arada görürsün Siber Güvenlik'te aslında sen kendini geliştirebilirsin araştır uygula, araştır uygula böyle devam eder.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.