Silah ve Skill Rehberi

_SpeedY_

Yeni üye
5 Kas 2006
35
0
www.turkhackteam.org/net
Evet, biliyorum ki SRO'daki birçok oyuncu elementler hakkında fikirlere sahip ve birçoğu da kavramış durumda. Ama hâlâ oralarda bir yerlerde "kılıcımla ne kullanayım; bow'a ne gider; mızrağımı ne ile güçlendirsem" gibi sorular soran ve sormaya devam edecek gibi görünen oyuncular var. Herneyse. Bu guide'ı kendi eklediğim fikirlerim ve diğer kaynaklardan aldığım bazı ingilizce guidelardan çevirerek, SRO'daki Türk kardeşlerime faydası olsun diye hazırladım.

Bu guide size, genel olarak elementler hakkında fikir verecek ve hangi elementin hangi silahla kullanılmasının daha iyi olacağını anlatacak. Herşeyden önce burada yazılı olanların sadece benim ve çevirisini yaptığım diğer bir kaç oyuncunun şahsi fikirleri olduğunu hatırlatmak isterim. Bunlarla uyuşmayan fikirlere de açığım. Umarım sizlere bir faydası dokunur ve biraz daha ustalaştıktan sonra siz de geliştirirsiniz buradaki fikirleri.


Elementlerin Tanımlamaları:

Burada sizlere teker teker elementleri ve nerelerde kullanılabildiklerini, ne işe yaradıklarını anlatacağım.


BUZ (ice) : En kritik durumlarda bir taraflarımızın donmasından hepimiz oldukça tırsarız vs vs vs. Temel olarak "buz" işte. karmaşaya gerek yok dondurur bırakır. Buz'u kullanırken karşınızdaki yaratık yada insan "frostbite"ı yiyip kağnı gibi hareket edebilir yada "freeze"i yiyip olduğu yerde kalabilir. Buz(ice), genel olarak okçular tarafından tercih edilir çünkü uzaktaki bir yaratığı yavaşlatıp yada ilk vurduğu yerde dondurup, okçunun yanına bile yaklaşamadan öldürmesine fırsat verir.


ATEŞ (fire) : Kendimizi sıcak tutmak için yada yemek pişirmek için SRO'ya "ateş" konulmadığını bilmeyen varsa usulca uzasın...yoksa kavrulur ölürsünüz! ateş bu, yakar! Ateş daha çok "melee" silah kullananlar için uygundur. Ateş, rakip yada yaratığın yanmasına sebep olur ve periyodik bi şekilde hasar alır rakip. Özellikle de HP'si fazla olan yaratık ve oyunculara karşı çok kullanışlıdır çünkü "burn"ü yiyenin canını yavaş yavaş emer. Ateşin asıl amacı, diğer elementlere nazaran, daha çok acı veren sert vuruşlar yapmaktır. "melee" silahlar için iyidir.


Elektrik (lightning) : Elektriğin şokunu hepimiz bir gün yiycez, elektrik bu diğerlerine benzemez! "Lightning", şok elementidir, ve genel olarak bütün silahlarla kullanışı iyidir. Lightning'in asıl kullanım avantajı, ataklarınıza hız kazandırmasıdır ve dahası rakibin canını biraz daha fazla acıtmasıdır, tıpkı diğer elementler gibi. Temel olarak hıza dayalıdır bu element ve asıl üstünlüğü budur. "Lightning" skill ağacındaki bazı skillerse, daha hızlı kaçmanızı yada daha seri saldırmanızı sağlamak için, size ekstra hız kazandıracaktır.


Silahlar, Avantajları ve Skiller

Eveeet bu bölümde silahlardan, bazı avantajlarından ve hangi elementle kullanılırsa nasıl sonuç alırsınız onlardan bahsedeceğim. İşte başlıyoruz!

Kılıçlar(Swords) : Kılıçlar kalkan(shield) ile kullanılabilen silahlardır ve fiziksel ataktan ziyade "magic" atakları daha yüksektir. Mental tabanlı (pointleri ağırlıklı olarak int basan charlar) karakterler için seçilebilir. Fiziksel atağı, magic atağından daha zayıf olduğu için, weapon skillerinden önce, force skillerine ağırlık vermenizi tavsiye ederim.

Buz(Ice) - Kılıçla beraber ice kullanmak kötü bir fikir sayılmaz. Aslında oldukça da etkilidir. Kılıçların atak hızı diğer silahlara göre oldukça fazla olduğu için düşmanın "frostbite" yiyip yavaşlaması ve "freeze" yiyip donup kalma olasılığı çok fazladır. Bu da size daha güvenli bir savaş sağlar süphesiz. Birçok oyuncuda "kılıç(sword)+Buz(ice) kombinasyonunu gördüm ve oldukça kullanışlı görünüyordu.

Ateş(Fire) - Bu silahla ateş kullanmak diğer bir akıllıca seçimdir. Kılıcın hasar özelliğindense hızının daha önemli olduğu ve düşük ataklı bir silah olduğu düşünülürse, ateşin Verdiğiniz hasarı daha fazla arttırması çok işinize yarayacaktır. Ayrıca "Fire" skill ağacında bulunan birtakım skillerin shield'iniza ek ozellikler katması da cabası.

Elektrik(Lightning) - Şimdi benim tecrübelerime göre, sword+lightning mantıksız bir seçimdir. Kılıç zaten yeterince hızlı bir silahken "lightning"den gelen hıza ihtiyacınız yoktur. Daha çok, kılıcınız zayıf yönlerini kapatan bir element seçmek daha mantıklı olacaktır. Ben olsam "ice" yada "fire" seçerim. Ama yok siz "ben hız manyağıyım arkadaş" diyorsanız tamam seçin ama ben kesinlikle önermem.


Pala(Blade) : Biliyorum "pala", "blade"in tam türkçe karşılığı değil. E sen de idare et kardeşim! Blade "magic" ataktan çok fiziksel atak ağırlıklı bir silahtır. Tıpkı "sword" gibi bu silahı da bir kalkanla beraber kullanabilirsiniz. Daha çok fiziksel tabanlı (pointlerini daha çok, hatta tamamını STR basan) karakterler seçebilir. Fiziksel tabanlı olduğu için, bence weapon skillerine, force skillerinden daha çok yüklenin.


Buz(Ice) - Blade+ice benim favori tercihim olacaktır. Düşmanları yavaşlatır ve verdiğiniz hasarı biraz yükseltir. Mutlaka daha hızlı level kasmanızda yardımı olacaktır.

Ateş(Fire) - Blade+Fire idare eder. Buz kadar mantıklı bir seçim olamaz. Ateş, zaten güçlü olan "blade"inize daha fazla "damage" ekleyecektir ama umduğunuzu bulamayabilirsiniz. Ayrıca Fire skillerinde bulunan bazı skiller shiled'inize ek özellikler katacaktır ama tavsiyem Buz seçmenizdir.

Elektrik(lightning) - Yine aynı fikirdeyim. Ben olsam Blade+Light kullanmam çünkü "blade" zaten yeterince hızlı bir silahtır. Daha faydalı bir "force" kullanırım, "ice" yada "fire" gibi. Hatta ben kesin "ice" diyorum!

Spear : Spear, fizikselden ziyade magic atağı daha yüksek olan, uzun bir silahtır. İki ele kullanılan bir silah olduğunu unutmayalım. Spear'la beraber shield kullanamazsınız. Tıpkı "sword" gibi, mental tabanlı (pointleri ağırlıklı olarak int basan charlar) karakterler için seçilebilir. Fiziksel atağı, magic atağından daha zayıf olduğu için, weapon skillerinden önce, force skillerine ağırlık vermenizi tavsiye ederim.

Buz(Ice) - Spear+ice yeterince iyi bir kombinasyon olabilir. Daha az hasar alarak daha rahat level atlamanızda yardımcı olacaktır ama spear'ın yavaş bir silah olduğunu düşünürsek, düşmanın "forstbite" yada "freeze" yeme olasılığı düşük olacaktır. Tam olarak tavsiye edebileceğim bir kombinasyon değil.

Ateş(Fire) - Spear+Fire iyi bir fikir. Spear güçlü bir silahtır ve buna fire eklemek yaratıkları çabucak öldürmenizi kolaylaştıracaktır. Ne kadar çabuk öldürürseniz o kadar az hasar alırsınız tabiki.

Elektrik(Lightning) - İşte spearla en iyi kombinasyon budur. Spear+Light! Çünkü spear'ın atak hızının yavaşlık dezavantajını elektriğin silahınıza katacağı hızla kapatabilirsiniz. Kesinlikle benim tercihim bu olacaktır spear'la!

Glavie: Magic ataktan çok, fiziksel atağa dayalı, blade'den daha büyük, yavaş, uzun ve iki elle kullanılan bir silahtır. Fiziksel tabanlı (pointlerini daha çok, hatta tamamını STR basan) karakterler seçebilir. Fiziksel tabanlı olduğu için, bence weapon skillerine, force skillerinden daha çok yüklenin.

Buz(Ice) - Spear'da yazdığım gibi çok iyi bir fikir sayılmaz Glavie+ice. Sadece idare eder diyebiliyorum. Zaten yavaş bir silah ve yine spear da yazdığım gibi düşmanınız "frostbite" yada "freeze" yemedikten sonra, "ice" anlamsız bir tercih olur.

Ateş(Fire) - Gerçekten iyi bir tercihtir Glavie+Fire. Yaratıkları çabuk öldürmenizi kolaylaştırır. Bu kombinasyon benim kullandığım ve oldukça memnun olduğum bir kombinasyon. Kesinlikle tavsiye ederim.

Elektrik(Lightning) - Genelde "Glavie" için ilk tercih "lightning"dir. Glavie yavaş bir silahtır ve tıpkı spear gibi bu dezavantajı, "lightning"den gelen hızlı kapatabilirsiniz. Genel kanaatim çok kullanışlı olacağıdır.

Yay(Bow) : işte güçlü okumuz... Uzun atak mesafesi ve hızlı atak yapması size çok şey katacaktır. Gerçekten iyi bir silah seçimi olabilir ama unutmamak lazım, fiziksel ataktan çok magic atak tabanlı bir silah olmasına karşın, ne fiziksel ne magic atak ağır basar. Bu nedenle eger okçu olacaksanız sadece "int" oynayabilirsiniz. Atak mesafesi sayesinde, HP'nizin az olması sizi çok fazla etkilemeyecektir. Eğer "full int" ise daha çok "force" skillerinde yüklenin. Bir diğer seçenek ise "full str" oynamaktır ki bu da size çok tatmin edici bir HP sağlayacaktır. "full str" iseniz "weapon" skillerine ağırlık vermelisiniz.

Buz(Ice) - Bow+ice kesinlikle müthiş bir seçim olacaktır. Uzaktaki bir düşmanı dondurup yada yavaşlatıp yanınıza gelemeden öldürmeniz çok mutlu edecektir sizi. Eğer bana sorarsanız kesinlikle tercihim bu olur!

Ateş(Fire) - Bow+Fire da iyi bir tercih olabilir. Okun atağının zayıf olduğunu düşünecek olursak, fire bu açığı kapatabilir. Uzaktaki düşmanınızı öldürmenizi kolaylaştıracaktır. Okçu olduğum dönemde kullandığım ve çok da tatmin olamadığım bir kombinasyondur bow+fire.

Elektrik(Lightning) - PvP için gerçekten iyi bir tercih olabilir özellikle "ice" ile kombine kullanılıyorsa! Light, oklarınızın hızlanmasını sağlarken, okçuların genelde kullandıkları "vur-kaç" taktiğine ek olarak buzun yavaşlatması ve light skilleri içindeki hareket hızınızı arttıran büyü çok işinize yarayacaktır.


Umarım birçok kişiye yardımı olacaktır bu guide'ın. Hatırlatmakta fayda var, bu oyunun en güzel özelliği, "en iyi char, filanca chardır" diyebileceğiniz bir durum yok! Tercih sizin. Bol SP li oyunlaremeğe saygı lütfen rep ve tşkleri unutmayalım
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.