SQL İçin Karakter Güvenlik Fonksiyonu

AviRa

Üye
12 Eki 2011
230
0
-
Selamün Aleyküm Arkadaşlar;

bu dersimizde SQL injection güvenlik fonksiyonunu paylaşacağım, çoğu programcı bu fonksiyonu Replace metoduyla ',",% gibi karakterleri kaldırarak yapıyor, biz ise sadece A-Z, 0-9 ve _ kullanarak daha güvenli hale getiriyoruz. İsterseniz standart değişkene kullanılması gerektiğini düşündüğünüz karakterleri de ekleyebilirsiniz.

Function guvenlik_ad(ByVal data As String) As String standart = "ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZXWQabcçdefgğhıijklmnoöprsştuüvyzxwq0123456789_ ." son = "" If Len(data) = 0 Then guvenlik = "" Else For i = 0 to Len(data) For f = 1 To Len(standart) karakter = Mid(data,i+1,1) If karakter = Mid(standart,f, 1) Then son = son & karakter : Exit For Next Next End If data = son guvenlik_ad = data End Function
bu fonksiyon bize data değişkeninin güvenli halini döndürür. Yani "Arkeolog NET @ 1" yazdığımız zaman bu fonksiyon "ArkeologNET1" değeri döndürür.
Bir alandaki yazının doğru yazılıp yazılmadığını kontrol etmek istersek :
degisken = TextBox1.Text ' olsun If degisken = guvenlik(degisken) Then MsgBox("Güvenlik doğrulandı") Else MsgBox("Güvenlik doğrulanamadı") End If

Kolay Gelsin.AviRa.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.