Tanrı Var Mı ? (Siz ne Düşünüyorsunuz)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Eagleweb

Kıdemli Üye
8 May 2021
2,120
1,151
localhost/e8
Tanrı iddia edildiği gibi güçlü, her şeye hâkim ve mükemmel ise, yeryüzündeki kötülükleri neden engellememektedir? Gibi düşüncelere kadar gider gibi hocam bu konu :)
Evet, öyle gözüküyor hocam :)

Tanrı var mı yok mu bunu ölmeden öğrenemeyiz ama dini kullanan insanları gördükçe de pek bir akıl ermiyor. Bir diğer taraftan bilimde her şeyin başını bilmiyor. Din insanları bir arada tutup istediğini yaptırmak için de kullanıyor olabilir. Yani bence ne olur ne olmaz siz din yaşayın derim çünkü ölünce eğer diğer alem varsa en azından sonunda bir cennet olur tanrı ve din yoksa da eğer zaten sonsuzluğa gideriz
Evet, Bu düşünce çok var ki bende destekliyorum :)

kur'an haricinde yeni ahitten ekisine kadar tüm kutsal kitapları bir dönem okudum. hangi din olursa olsun kutsal bir kitap okuduğunuzda, ruhani bir huzur hissedersiniz, eğer yaratıcıya biraz inancınız varsa. ve bu bütün dinlerin kesiştiği tek bir ortak nokta vardır özüne indiğinizde, size nasıl iyi bir insan olunacağını öğütlerler. Dinlerin çıkışına baktığımızda, jeopolitik açıdan ele alalım bu durumu ve o tarihlerdeki yaşam standartlarını kafanızda az çok canlandırmaya çalışın. Bu habercilerin, tanrının varlığını iletmek istediği topluluklar genelde çöküş yaşamış ve bozulmuş toplumlardır. ahlak ve adaletin olmadığını görürsünüz. Kısacası dinler kötü insanları düzeltmek üzere, birilerinin üzerine vazife edindiği bir inanç biçimine benzer. Günümüze geldiğimizde, bugün 500 milyon önce meksika körfezine düşen bir meteor'un kütlesini, ısı derecesini, çarpma hızını, çarptıktan sonraki dağılma çapını hesaplayabiliyor bilim adamları, ancak bu kutsal kitaplarda geçen doğa üstü olayların daha yakın tarihlerde gerçekleşmesine rağmen, hiçbir şekilde fiziki olarak kanıtları yok. Ama bu demek değildir ki, peygamberlerin anlattıklarının kanıtlanmamasının tanrının olmadığı anlamına gelir. Bugün kendini ruhani veya dini bir lider olarak gören kişilere, psikoloji bipolar bozukluk teşhisi koyuyor ve ne hikmettir ki, bu tarz arkadaşlar bahsedilen olaylardaki gibi doğa üstü halisinasyonlar görebilmektelerdir. İnancıma gelirsek, ben herhangi bir dine mensup değilim, bunun sebebi kanıtlanmamış olaylar değil. Bunun sebebi, din'i kitle kontrol ideolojisi olarak gören ve mevki sahibi insanların, diğer insanları yönetmek için bunu bir araç olarak kullanması. Bu kesimdeki insanlarında, onları yönetenden farksız olmadığı da bir gerçek, toplum baskısı olarak çoğu müslümanlığı kabulleniyor ama içlerindeki kalp bambaşka. Daha birkaç gün önce, kur'an kursunda hoca 4 tane çocuğu istismar etti diye haber yapılmadı mı? Teori de yaratıcı ve din sistemi çok mükemmel, ben anlatılanlar gibi bir din olsa yaşamak isterdim. Ancak ağızlarından çıkanlarla yaptıkları bir değil bu dinlere mensup olan arkadaşların. bu yüzden ben dinsiz bir şekilde Yaratıcı olduğuna inanıyorum. dinler gibi de kendime inanç sistemleri uydurmuyorum, cennet veya cehennem gibi. Ben her ne olursa olsun, yaratıcının insanları daima sevip ödüllendirmek isteyeceğine inanıyorum.

bu işe Fizik'in gözüyle baktığımız da ise; çoğu kuram ve kanun önce fikren ortaya atıldı ve "inanç"la bağdaşarak araştırması yapıldı. "genel görelelik" kuramını ele alın, kanıtlanması yaklaşık 100 yıl sürdü. insanlar bunun gerçek olduğuna inanmasalar veya "inanmaya ihtiyaçları" olmasa kanıtlamaya çalışmazlardı diye düşünüyorum.
ÖZETLE; bu kuram zaten fizik'in izah edebileceği bir konuydu, Tanrı'ya baktığımızda metafizik bir olguyu fizik ile kanıtlamaya çalışmaları mümkün değil.
Evet, en güzeli bence insan olabilmek...

Merhaba,
İnanmıyan şuanda gördüğüm tek kişi sizsiniz peki neden ?

7h458cd.gif

Tanri var mi yok mu bilemem ama sunu demek isterim, bilim kesin net birsey soylemez surekli kendi kendini yeniler ve bilimin her dedigine koru korune inanmamaliyiz.
benim sahsi fikrim insanlar dunyadaki gibi veya uzaydaki gibi bir fizik yasasiyla dusunuyor bu olayi evren disini bilemiyoruz bu konuda bilinmezci kalmak en mantikli olanidir.
Merhaba,
Aynen öyle hocam bu konular genelde evren gibidir büyüdükçe büyür sonsuzluktur...

7h458cd.gif

Herkesin fikri kendine
Kesinlikle öyle, yazdığınız yazıyı görünce dedim farklı bir fikiriniz var, sanırsam zaten var ama belitmek istemiyorsunuz :)

7h458cd.gif

LeHunter

Üye
21 Eyl 2021
88
24
26
Turkiye
misal tanrının varlığı,yokluğu beni hiç alakadar etmiyor.
neden etsin ki? Tanrı yok diyip zil takıp oynayaağız mı? yada var diyip iman mı edeceğiz?

"bir hareket varsa onu yapan bir güçte vardır işte biz o güce tanrı deriz."

Eagleweb

Kıdemli Üye
8 May 2021
2,120
1,151
localhost/e8
misal tanrının varlığı,yokluğu beni hiç alakadar etmiyor.
neden etsin ki? Tanrı yok diyip zil takıp oynayaağız mı? yada var diyip iman mı edeceğiz?

"bir hareket varsa onu yapan bir güçte vardır işte biz o güce tanrı deriz."
Merhaba,
Evet, aslında öyle hocam fazla sorgulamak bazen iyi olmuyor işin aslı konuyu ben hawking videosuna dayalı yazdım çünkü kendiside aslında bir yaratanın var olduğunu söylüyor tepe örneğinde ama konu farklı yerlere gitti :)
7h458cd.gif

gikaa123

Kıdemli Üye
26 Haz 2012
2,605
61
Ben şahsen varlığından şüphe duymuyorum fakat tarihe bakınca , sırf doğarken kendi seçemediği ırkı yüzünden diri diri yakılan, işkence edilip gömülen insanları gördükçe, 10-12 yaşındaki çocukların tecavüze uğrayıp bunu kaldıramadığından intahar ettiklerini okudukça ve daha yazmak istemediğim birçok sebepden dolayı çoğu zaman farklı düşünceler içerisinde oluyorum.
Malesef cahillik yüzünden islam dini günümüzde çok yanlış lanse ediliyor..

DDarkStyle

Katılımcı Üye
21 Eyl 2021
360
139
Dysnomia
ben bu konuda matematiksel düşünüyorum şöyle ki iki durum var tanrının olma durumu ve olmama durumu
ilk durum tanrının olma durumunda inanırsanız
cennete
inanmazsanız cehenneme
(isimlere takılmayın cennet cehennem islamiyette olduğu için öyle dedim diğer dinlerde farklı isimler olabilir)
Gidersiniz. Yani inanmak size birşey kazandırır. İnanmamak ise size birşey kaybettirir.
Şimdi 2. olasılık tanrının olmama durumu
eğer tanrının varlığına inanırsanız tanrı olmadığı için elinize bişey geçmez.
Eğer tanrının varlığına inanmazsanız yine elinize birşey geçmez.
Sizse yukarıdakilerden hangisinde yaşadığınızı bilmiyorsunuz. Şimdi seçim vakti.
iki olasılık bize 4 sonuç çıkardı ve sonuçlarımızın hepsini olasılık dahilinde yorumlarsak
inanırsak
tanrının olma durumunda mükafat
tanrının olmama durumunda bişey olmaz
inanmazsak
tanrının olma durumunda ceza
tanrının olmama durumunda bişey olmaz.
Yani inanmazsan ceza alabilirsin veya birşey olmaz.
Ama inanırsan hediyesi olabilir veya yine birşey olmaz.
Seçim sizin :)
Ben en azından cezayı tamamen olasılıktan çıkarmak için tanrıya inanıyorum. :)
Ama bu sefer menfaat için inanıyorsun yani içinden tam olarak gelmiyor :). menfaat için inanmak bence Tanrıyı kandırmaya çalışmak gibi birşey olmuyor mu? :)

'CaptainKanka

O Şimdi Asker!
14 Eki 2012
1,683
1,256
localhost/admin.php
Ama bu sefer menfaat için inanıyorsun yani içinden tam olarak gelmiyor :). menfaat için inanmak bence Tanrıyı kandırmaya çalışmak gibi birşey olmuyor mu? :)
insanlar zaten kendisi için yaşar. gerçekçi olmalısınız. Herşey menfaat üstüne kuruludur. Ama bunu kötü birşey olarak düşünmeyin haketmek olarak düşünün. Menfaat kötü birşey değildir. Gurur veya bunu sömürü darbesi olarak kullanmak kötüdür ve acizliktir. Tabi bu benim fikrim.

DDarkStyle

Katılımcı Üye
21 Eyl 2021
360
139
Dysnomia
insanlar zaten kendisi için yaşar. gerçekçi olmalısınız. Herşey menfaat üstüne kuruludur. Ama bunu kötü birşey olarak düşünmeyin haketmek olarak düşünün. Menfaat kötü birşey değildir. Gurur veya bunu sömürü darbesi olarak kullanmak kötüdür ve acizliktir. Tabi bu benim fikrim.
Bu konuda haklısınız fakat din olarak bakarsak o zaman şu şekilde oluyor bana göre : sadece cennete gitmek için müslüman oluyorsa kişi, muhtemelen Tanrı kişiyi (Eğer islam gerçek ise) cennetine almayacaktır benim düşüncem. 🙃

Eagleweb

Kıdemli Üye
8 May 2021
2,120
1,151
localhost/e8
Ben şahsen varlığından şüphe duymuyorum fakat tarihe bakınca , sırf doğarken kendi seçemediği ırkı yüzünden diri diri yakılan, işkence edilip gömülen insanları gördükçe, 10-12 yaşındaki çocukların tecavüze uğrayıp bunu kaldıramadığından intahar ettiklerini okudukça ve daha yazmak istemediğim birçok sebepden dolayı çoğu zaman farklı düşünceler içerisinde oluyorum.
Merhaba,
Aslında toplum tarafından Ateist denliyor bu düşünceye ama insani anlamda düşündüğümüzde emin olun her insanın kafasına böyle sorular geliyor, ben ilahi adaletin var olduğuna inanlardanım

bopcd2a.gif

'ReDLiNe

Blue Team Lideri
23 Haz 2015
7,671
3,554
23
Ankara
İnsanoğlu çıkarcıdır. Nerede menfaat varsa oraya üşüşürler ve bundan garip derecede zevk alırlar. Demek istediğime gelirsek. Dünya dahil olmak üzere hiç bir şey kendi kendine ortaya çıkmamış, ve böylesine bir nizam başka hiç bir şeyde görülemez. Baştaki cümleye gelirsek... Ben ne inanırım ne de inanmam orası tamamen bana kalmış bir şeydir. Ancak bir tanrının varlığı söz konusu ise gelecek yaşamımızda bu bize her şeyi açıklayacaktır. İyi forumlar.

YolunYolcusu

Katılımcı Üye
28 Haz 2021
330
152
Bu konuda haklısınız fakat din olarak bakarsak o zaman şu şekilde oluyor bana göre : sadece cennete gitmek için müslüman oluyorsa kişi, muhtemelen Tanrı kişiyi (Eğer islam gerçek ise) cennetine almayacaktır benim düşüncem. 🙃
Bize bu kadar güzel nimetler veren bizi yoktan var eden ALLAH 'a biz verdiklerinin karşılığında teşekkür ediyoruz. Biz ALLAH 'ı koşulsuz seviyoruz . ALLAH 'ta bize teşekkürümüz karşılığında daha çok güzel nimetler veriyor cennet gibi. Örneğin namaz kılarken şöyle niyet ederiz "Niyet ettim ALLAH 'ım sizin rızanız için öğlen namazını kılmaya " gibi. Yane cennet için veya başka bir şey için değil , ALLAH 'ın sevgisini ve rızasını kazanmak için .Bu konuda lütfen araştırma yapın bir şey kaybetmezsiniz ama pek çok şey kazanırsınız teşekkürler.

Eagleweb

Kıdemli Üye
8 May 2021
2,120
1,151
localhost/e8
Bize bu kadar güzel nimetler veren bizi yoktan var eden ALLAH 'a biz verdiklerinin karşılığında teşekkür ediyoruz. Biz ALLAH 'ı koşulsuz seviyoruz . ALLAH 'ta bize teşekkürümüz karşılığında daha çok güzel nimetler veriyor cennet gibi. Örneğin namaz kılarken şöyle niyet ederiz "Niyet ettim ALLAH 'ım sizin rızanız için öğlen namazını kılmaya " gibi. Yane cennet için veya başka bir şey için değil , ALLAH 'ın sevgisini ve rızasını kazanmak için .Bu konuda lütfen araştırma yapın bir şey kaybetmezsiniz ama pek çok şey kazanırsınız teşekkürler.
Merhaba,
Evet, Ben inan olarak koşulsuz saygı duyuyorum, zaten bir duanın anlamında namaz kılarken gözleri başka işlerle oynayanlar diye sanırsam nasr suresi idi.

7h458cd.gif

YolunYolcusu

Katılımcı Üye
28 Haz 2021
330
152
İnsanoğlu çıkarcıdır. Nerede menfaat varsa oraya üşüşürler ve bundan garip derecede zevk alırlar. Demek istediğime gelirsek. Dünya dahil olmak üzere hiç bir şey kendi kendine ortaya çıkmamış, ve böylesine bir nizam başka hiç bir şeyde görülemez. Baştaki cümleye gelirsek... Ben ne inanırım ne de inanmam orası tamamen bana kalmış bir şeydir. Ancak bir tanrının varlığı söz konusu ise gelecek yaşamımızda bu bize her şeyi açıklayacaktır. İyi forumlar.
Hiç bir şey kendi kendine çıkmamış dediğinize göre deistsiniz sanırsam. Deistlerin islama geçmemesinin temel sebebi peygamberlere ve kitaplara inanmamaktır. Size bildiğim kadarıyla Kuran-ı Kerim in hak kitap olduğunu ispatlamaya çalışayım:
1- Noksansız bir kitaptır ve hiç bir eksikliği , hatası yoktur.
2- Hafızlar her dönem vardı bu da demek oluyorki Kuranın değiştirilme ihtimali yoktur.
3- topkapı sarayına gittiyseniz orada peygamberimizin döneminden kalmaydı herhalde çok eski kuran var ve bu dönemdeki kuranla her harfine kadar aynı
4- iki denizin görünmez bir perdeyle ayrıldığı yazar kuran 'da peki çölde yaşayan peygamberimiz denizdeki bu ayrılmayı ve ikisinin içinde de mercanlar olduğunu nereden bilebilir? Yane Kuran 'da mucizeler olması.
5- Kuran 'ın hak kitap olduğunun 5. delili ise korunmasıdır. Yane kuran ALLAH tarafından korunur ve kıyamete kadarda tahrif edilmeyecektir , edilememiştir.

'ReDLiNe

Blue Team Lideri
23 Haz 2015
7,671
3,554
23
Ankara
Hiç bir şey kendi kendine çıkmamış dediğinize göre deistsiniz sanırsam. Deistlerin islama geçmemesinin temel sebebi peygamberlere ve kitaplara inanmamaktır. Size bildiğim kadarıyla Kuran-ı Kerim in hak kitap olduğunu ispatlamaya çalışayım:
1- Noksansız bir kitaptır ve hiç bir eksikliği , hatası yoktur.
2- Hafızlar her dönem vardı bu da demek oluyorki Kuranın değiştirilme ihtimali yoktur.
3- topkapı sarayına gittiyseniz orada peygamberimizin döneminden kalmaydı herhalde çok eski kuran var ve bu dönemdeki kuranla her harfine kadar aynı
4- iki denizin görünmez bir perdeyle ayrıldığı yazar kuran 'da peki çölde yaşayan peygamberimiz denizdeki bu ayrılmayı ve ikisinin içinde de mercanlar olduğunu nereden bilebilir? Yane Kuran 'da mucizeler olması.
5- Kuran 'ın hak kitap olduğunun 5. delili ise korunmasıdır. Yane kuran ALLAH tarafından korunur ve kıyamete kadarda tahrif edilmeyecektir , edilememiştir.
Okulda şurada burada sizin dediklerinizin aynısını duydum. Diyorum ki herkesin olayı kendine. Ben sadece nötr yaklaşıyorum her şeye. Pekala anlatımınız için teşekkür ederim ancak siz beni tamaaaamen yanlış anlamışsınız 😂

YolunYolcusu

Katılımcı Üye
28 Haz 2021
330
152
Tanrı iddia edildiği gibi güçlü, her şeye hâkim ve mükemmel ise, yeryüzündeki kötülükleri neden engellememektedir? Gibi düşüncelere kadar gider gibi hocam bu konu :)
Örneğin ALLAH bize ısınalım, aydınlanalım , yemeklerimizi pişirelim diye ateşi yaratmıştır fakat insan elini ateşe sokup yakarsa ALLAH merhametsiz diyemez çünkü burada insan suçludur. ALLAH bize bıçak nimeti veriyor insan onla katil oluyor burada suçlu kimdir? ALLAH neslimiz için üremeyi ve cinsel isteği yaratıyor ,insan başkalarına tecavüz ediyor kimdir burada suçlu ?

Örneğin ALLAH bize ısınalım, aydınlanalım , yemeklerimizi pişirelim diye ateşi yaratmıştır fakat insan elini ateşe sokup yakarsa ALLAH merhametsiz diyemez çünkü burada insan suçludur. ALLAH bize bıçak nimeti veriyor insan onla katil oluyor burada suçlu kimdir? ALLAH neslimiz için üremeyi ve cinsel isteği yaratıyor ,insan başkalarına tecavüz ediyor kimdir burada suçlu ?

Birde kabus görsek ve uyansak bir bardak su içsek hiçbirşey olmamış gibi hayatımıza devam ediyoruz. Cennete bize böyle gelecektir. ALLAH kimsenin hakkını yemez . Sabırlı olanlar için çok güzel nimetler vardır diye biliyorum bu konuda ve diğer dini konularda araştırma yapın lütfen aklınızdaki sorulara cevap bulun . Teşekkürler

Öğretmen, öğrencisini sınava sokabilir bu öğretmenin hakkıdır .İmtihan da önemli olan doğru cevapları vermektir.

Birde ALLAH 1 iyiliğe 10 sevap verirken , 1 günah işledigimizde önce tövbe etmemizi bekler , birdaha bekler , birdaha bekler ve kişi tövbe etmezse o 1 günahı , 1 günah olarak yazar ve kişi ne zaman tövbe ederse o günahıda sevaba çevrilir. Yane ceheneme girmek için çok zor bir şeydir.

Okulda şurada burada sizin dediklerinizin aynısını duydum. Diyorum ki herkesin olayı kendine. Ben sadece nötr yaklaşıyorum her şeye. Pekala anlatımınız için teşekkür ederim ancak siz beni tamaaaamen yanlış anlamışsınız 😂
Fikrinize saygı duyuyorum . İsteyen inanır isteyen inanmaz. Tanrının varlığıyla ilgili şüpheniz varsa bir şey kaybedeceğinizi sanmıyorum ufak bir araştırma yapabilirsiniz. Müslümanlarda ne düşünüyor bu konuda diye. En azından genel kültür bilgisi . Teşekkürler tekrardan.

tevhidd

Yeni üye
22 Eyl 2021
3
0
37
Merhaba,
Herkesin inanışı kendine aittir, istiyen inanır, istiyen inanmaz dinim İslam Bu konuda zorlama yapılamaz der Peki sizce tanrı var mı yok mu varsa neden yoksa neden lütfen birbirinizi kırmayın herkesin düşüncesine saygı duyalım...

bopcd2a.gif

Olasılıksız​

-Adam Fawer​

Rabbini kalbinde ara, bil ve bul.

Moderatör tarafında düzenlendi:

SP

Kıdemli Üye
29 Eki 2018
2,688
550
Merhaba,
İnanmıyan şuanda gördüğüm tek kişi sizsiniz peki neden ?

7h458cd.gif
İnanmak için hiçbir sebebim yok. Dünyadaki tüm dinleri deneyecek kadar ömrüm olsa denerdim ve kendimce mantıklı olanı seçmeyi isterdim. Şu an Türkiye'de çoğunluğun inandığı din bana mantıklı gelmiyor.

Eagleweb

Kıdemli Üye
8 May 2021
2,120
1,151
localhost/e8
İnanmak için hiçbir sebebim yok. Dünyadaki tüm dinleri deneyecek kadar ömrüm olsa denerdim ve kendimce mantıklı olanı seçmeyi isterdim. Şu an Türkiye'de çoğunluğun inandığı din bana mantıklı gelmiyor.
Merhaba,
Anladım kendinizi nasıl mutlu hissediyorsanız öyle yaşayın, herkes inanacak diye bir şey yok belki de siz haklısınız, Bunu sorgulamak kimsenin hakkı değil :cool:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.