Temizlik îmânin* Oruç Da Sabrin Yarisidir

3333

Emektar
27 Ara 2005
3,212
45
Little Town.
TEMİZLİK ÎMÂNIN* ORUÇ DA SABRIN YARISIDIR
Bilindiği İslâm'ın beş şartından birisi de Ramazan ayında oruç tutmaktır. Önümüzdeki 10 Ocak cuma günü 1 Ramazan'dır. Perşembe gecesi sahura kalkılacak* cuma günü oruçlu olacağız. Oruç imsak vaktinden güneş batkıncaya kadar* ibâdet niyetiyle* yeme-içme ve cinsi münâsebetten uzak durmak* bunları yapmamaktır. Oruç* bütün dinlerde müşterek bir ibâdettir. Nitekim Kur'ân-ı Kerîm'de şöyle buyuruluyor:'Ey iman edenler!Sizden öncekilere farz kılındığı gibi* sizin üzerinize de oruç farz kılındı. Umulur ki oruç sayesinde kötülüklerden korunursunuz. Size farz kılınan oruç* sayılı günlerdir. Sizden her kim* o günlerde hasta veya yolculukta olurda oruç tutamazsa* tutmadığı günler sayısınca* (sıhhat bulduğu veya seferden döndüğünde) diğer günlerde oruç tutar. İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi* devamlı mâzereti olup da oruç tutmağa güçleri yetmeyenler üzerine fidyi vermek gerekir. (S. Bakara* 183-184)
Allah Teâlâ İncil'de Hz. İsâ'ya şöyle vahyetmiştir. 'Ey Îsa! İsrâiloğullarına şunu haber ver ki* benim rızâm için druç tutan kimsenin vücuduna sıhhat veririm* onun ecrini (sevabını) büyük eylerim.' (Kenzü'l-Ummâl* 23/633)
Namazdan sonra: 70 istiğfar (Estağfirullâhe'l-azıym ve etûbü ileyk)* 100 defa da şu salevât-ı şerîfe:'Allâhümme salli alâ rûhi Muhammedin fi'l-ervâh. Ve salli alâ cesedi Muhammedin fi'el-ecsâd. Ve salli alâ kabri Muhammedin fi'l-kubûr'okunur. Sonra da* 'Yâ Rabbi* senin huzûr-i sırr-ı ehadiyyetine ilticâ ediyorum' denilir. (Duâ ve İbâdetler* Fazilet Neşriyat)
Peygamber (s.a.v.) Efendimiz de* 'Temizlik îmânın yarısı* oruç da sabrın yarısıdır' (Müsned* 4/260) 'Her şeyin bir zekâtı vardır* vücûdun zekâtı ise oruç tutmaktır...' (S. İbn-i Mâce* Sıyam 1745) 'Oruç* sizden birinizin savaşta kullandığı kalkan gibi* kötülüklerden* şehevî istek ve arzulardan korur' (Müslim* Sıyam 162) buyurmuşlardır.
Orucun tıbbî faydalarına gelince...
Oruç; mideyi* bağırsakları ve kalbi dinlendirir... Vücuttaki fazlalıkları eritir* zararlı olan gıdaları vücuttan atar. Kısaca oruç* hem rûhânî hem de tabiî bir devâdır.
Bu bakımdan* eğer hastanın aç bırakılması veya oruç tutması hâlinde vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atarak tedâvi olması mümkün olursa* bu ilaç kullanılarak yapılmamalıdır. Yazımızı iki cihan serveri Efendimiz (s.a.v.)'in mübârek sözleri ile noktalayalım:
'Cihâd ediniz ki* ganîmet elde edesiniz. Oruç tutunuz ki* sıhhat bulasınız. Seyahat ediniz ki zengin olasınız.' Terğîb* 2/83)
'Sİzlere oruç tutmanızı tavsiye ederim. Çünkü oruç* kalblerinizi saflaştırır. (Künüzü'l-Hakâik* S. 96* Kahire 1985)
Kaynak: Fazilet Takvimi 6-7 Ocak 1997
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.