Tersine Mühendislikte Temel Stratejiler

noktalıvirgül

Deneyimli Moderatör
17 Kas 2020
934
516

Sevgili okurlarımız, bugünkü konumuzda tersine mühendislikle ilgili sistematik bazı ölçülerden bahsedilmiştir. Bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken şey, ilgilenilen konuda çalışma prensiplerinin bilinmesidir. Bunun için birden fazla yol keşfedilebilir. Yol farklı olsa da başarılı sonuca götürdüğü sürece hangi yolun seçildiği konusunda sorun yoktur.

Karmaşık sistemlerin, yazılımların, donanımların yapısı, bunların nasıl çalıştıklarını anlama yolunda analitik uygulamaları ifade eden tersine mühendislik oluşumu, siber güvenlik konusunda da kullanılabilmektedir. Teknolojinin sürekli gelişen yapısının anlaşılması ve yeniliklerin getirilerinin görülmesi için tersine mühendislik yoluyla uygulamalar yapılarak hedefe ulaşılabilinir.

Tersine mühendislik, görünen yapının ötesi veya gizli kalmış yapısını inceler. Bir yapının nasıl tasarlandığı bu yolla keşfedilir, ayrıca yapının işleyişi göz önüne alınarak çözümlemeler yapılır. Ayrıca bir nesne veya yapının baştan üretilebilmesini sağlayan ipucu bilgilerin


Örneğin bir şarkının tasarımının yani notalarının ayırt edilerek nasıl oluştuğunun öğrenilmesi, bir bilgisayar programının kod içeriğinin öğrenilmesine benzetilebilir. Nasıl çalıştığı anlaşıldığında yapının nasıl kullanıldığını da sorunları da çok daha hızlı çözülebilmekte, hatta bu sayede olası sorunların önüne de geçilebilmektedir.

Tersine mühendisliğe farklı bir yönüyle bakarsak bu konu aynı zamanda incelenen alanla ilgili bilgi edinilmesini kolaylaştırabilir. Buna bağlı olarak hızlı öğrenme, hızla gelişen durumlara uyum sağlama konularında da çok büyük katkısı olur.

Becerilerinizi geliştirmek için uygun gördüğünüz alanlara tersine mühendislik uygulama anlamında pratik adımlar vardır. Bunları uyguladığınızda daha net ve hızlı sonuçlar alabilirsiniz. Bu konuda açıklanabilecek yollar şöyle sıralanabilir:

Biriktirici şekilde çalışmak

Analiz edilmeye değer örnekler seçilirse amaca daha kolaylıkla varılabilir. Tersine mühendislikle çalışılacak herhangi bir şey için toplanan örneklerin yeterli oluşu başarıyı artıracaktır. Hatta çalışılar alan için toplanan örnekler ne kadar çok olursa o kadar iyi olacaktır.

Kendine özgü durumlar bulmak

Koleksiyon yapılan örneklerden yola çıkılarak sonuca ulaşabilmek için örnekteki benzersiz bir özelliğin belirlenmesi gerekir. Örneğin, toplanmış örnek veriler ve incelenmeyen başka örnekler karşılaştırılarak, sözü geçen örneği farklı kılan belirleyiciler elde edilebilir. Bu da sistemi veya cihazı keşfetmeyi sağlayabilir.

Performansın durumuna göre ilerlemeyi hedeflemek

Biriktirilen veya toplanan örneklerin ortak özelliklerine bakıldıktan sonra yeniden oluşturulması için kendi performansınızı ve ilerleme durumunuzu değerlendirmelisiniz ki başarılı sonuç elde etme olasılığı artsın. Örneğin kendinize ait bir ürün çıkarmaya çalışıyorsunuz. Bununla ilgili çok sayıda örnek edinip hangi özelliklere sahip olduğuna bakarak belirli bir yol çizebilir ve bu sayede daha pratik şekilde sonuca ulaşabilirsiniz. Tersine mühendisliğin en belirleyici özelliği de normalden daha hızlı ve kolay şekilde sonuca ulaşabilmektir zaten. Üretilecek olan ürün için en ilgi çekici özellikler seçilebilirse ürün konusunda amaçlanan başarı oranı da artacaktır. Performansın puanlanarak veya performansın ilerleme düzeyini takip etmek ve hatta bu konuda eski ve yeni durumu karşılaştırarak kendini değerlendirmek veya derecelendirmek ile performansla ilgili geri bildirim alınabilmesini ve geliştirilebilecek özelliklerin olduğu konusunda yol gösterici işlemler sağlanır. Performans açısından yapılan değerlendirme sonucunda daha fazla nasıl ilerlenebilir ve ilerlemek için hangi yollar denenebilir gibi gerekliliklerin farkına varılabilir.Bu stratejik yollar uygulanarak (örnekleri biriktirmek, kendine özgü özelliği bulmak, performansı değerlendirmek) konu hakkında becerilerin geliştirilmesi, performans ve tecrübenin yükseltilmesi, başarılı işler ortaya konulması şansları doğacaktır.


Yapılan işte istikrarlı ve daha hızlı şekilde yükselmek isteniyorsa gelişmeler ve meslekle ilgili eğilimler takip edilmeli, farklı ve özgün örneklerden ilham alınarak düzenli şekilde çalışmak çok önemlidir. Aksi takdirde ilerleme çok kısıtlı olabilir.
 
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: EX
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.