Tesla tarzı araçlarda kodlama?

MrCronks

Katılımcı Üye
29 Şub 2020
342
18
Merhabalar tesla gibi otonom sürüşü olan elektronik ve teknolojik bakımdan kaliteli araçlarda hangi diller kullanılır mesela teknofestte otonom taksi vardı o tarzda bir araç için hangi dilleri bilmemiz gerek ve bunun bir eğitimi var mıdır?

Alycholic

Katılımcı Üye
20 Tem 2021
302
71
24
Merhabalar tesla gibi otonom sürüşü olan elektronik ve teknolojik bakımdan kaliteli araçlarda hangi diller kullanılır mesela teknofestte otonom taksi vardı o tarzda bir araç için hangi dilleri bilmemiz gerek ve bunun bir eğitimi var mıdır?
Otonom sürüş - otomatik pilot ; bu konular için genelde Python ve C# Kullanılıyor.

MrCronks

Katılımcı Üye
29 Şub 2020
342
18
Tesla, Space X gibi şirketler günümüzde hala önemli olan C Programlama dili kullanır.
tamamdır hocam teşekkürler bir aracı daha teknolojik yapmak için başka bir dil gereklimi yoksa bunlar yeterlimi?
Otonom sürüş - otomatik pilot ; bu konular için genelde Python ve C# Kullanılıyor.
tamamdır hocam teşekkürler otonom sürüş ve teknolojik araç yazılımı için bir eğitim var mı acaba?

Jaime Lannister

Kıdemli Üye
1 Ara 2020
3,692
806
Casterly Rock
Genelde C kullanılır hatta tesla şöyle bir şey paylaşmıştı;

Alycholic

Katılımcı Üye
20 Tem 2021
302
71
24
tamamdır hocam teşekkürler bir aracı daha teknolojik yapmak için başka bir dil gereklimi yoksa bunlar yeterlimi?

tamamdır hocam teşekkürler otonom sürüş ve teknolojik araç yazılımı için bir eğitim var mı acaba?
Udemyden ararsanız bulursunuz , ama online olarak öğrenmek zor ola bilir. En iyisi bu konuda bilgi sahibi bir öğretmenden ders almaktır

'Black-King

Yaşayan Forum Efsanesi
30 Tem 2012
10,353
340
İstanbul
Sensör için C++ kullanılıyor. Makine (DERİN) öğrenmesi için ise Pytorch.
Gömülü sistemleri için MISRA-C
Ana olarak Python c++ diyebiliriz. Bunun alt kütüphanelerini tek tek yazmak çok uzun sürer.
Daha fazla bilgi için Tesla github sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

MrCronks

Katılımcı Üye
29 Şub 2020
342
18
Sensör için C++ kullanılıyor. Makine (DERİN) öğrenmesi için ise Pytorch.
Gömülü sistemleri için MISRA-C
Ana olarak Python c++ diyebiliriz. Bunun alt kütüphanelerini tek tek yazmak çok uzun sürer.
Daha fazla bilgi için Tesla github sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

çok teşekkür ederim hocam

'Türk

Moderasyon Ekibi Direktör Yard.
5 May 2020
2,296
1,292
K E R K Ü K
Merhaba, öncelikle kimse ben şunu yazdım alın buda şudur demez, hepsi üst düzey kriptolar yazdıklarını.
bunun sebebi açık, kodları açık verirsen herkes kullanır, ve telif gibi birşeyde söz konusu olamaz, kodu çalan şirket değiştirmesinide bilir.
genellikle dediğiniz arabalarda yapay zeka geliştirilmeye çalışılmış, derin makine, yapay zeka gibi alanlar ön planda.
sayarsak C, Python u sayabiliriz, haricinde hangi dil kullanılmış akıl yürütmek zor.

'Black-King

Yaşayan Forum Efsanesi
30 Tem 2012
10,353
340
İstanbul
Merhaba, öncelikle kimse ben şunu yazdım alın buda şudur demez, hepsi üst düzey kriptolar yazdıklarını.
bunun sebebi açık, kodları açık verirsen herkes kullanır, ve telif gibi birşeyde söz konusu olamaz, kodu çalan şirket değiştirmesinide bilir.
genellikle dediğiniz arabalarda yapay zeka geliştirilmeye çalışılmış, derin makine, yapay zeka gibi alanlar ön planda.
sayarsak C, Python u sayabiliriz, haricinde hangi dil kullanılmış akıl yürütmek zor.
Aslında Tesla piyasada rekabetin olmaması ve üstünlük göstergesi olarak kaynak kodlarını açıkça paylaştı.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.