Türkler İçin İngilizce Dersleri | English Lessons For Turks

Eagleweb

Kıdemli Üye
8 May 2021
2,120
1,151
localhost/e8
Merhaba,
Hong-Kong'da yaşadığım süreç boyunca ingilizceyi ogrendim. Yazılım Programlama bilgisi bir yana, Yabancı dil bilgisi de istiyen bir bilim dalıdır.
Türkiye de 12 yıl iniglizce dersi alısa da bu yanlış yönelndirmeler yüzünden çok başarı elde edemedi, Forum içerisinde dil ögrenmek istiyen dostlarıma faydası oalcağını düşünüyorum iyi okumalar...

logo.png

İNGİLİZCE DE ZAMANLAR

Şimdiki zaman (Present Contınuous Tense) :
Şimdiki zaman adında anlaşıldığı üzere şuan yapılan bir eylemden bahsediyor, "Ben Şuan Yazı Yazıyorum" da ki -yor eki İngilizce de -ing ile karşılaştırılır...

a- Olumlu Şimdiki Zaman Cümlesi : Cümle yapısı aşağıdaki gibidir.
HTML:
Kişi + am,is,are +Fiil + -İng + Zaman vb.

b- Olumsuz Şimdiki Zaman Cümlesi : Cümle yaısı aşağıdaki gibidir.
HTML:
Kişi + am,is,are + not Eki + fiil
Kişilerde alınan olumsuz eki değişir aşağıda  kişilerde kullanılması
gereken olumsuz ekleri vardır.

I>am> not
You>are>aren't
He,She,It>isn't
We,They>aren't

l46jqv9.jpeg

c- Soru Cümlesi (Evet&Hayır): Cümle yapısı aşağıdaki gibidir.
HTML:
Am,is,are + Kişi + Fiil
Örnek : are you going to work ?
(İşe mi gidiyorsun? ).

Yazım Kuralları :
a- Eylemlerin (Fiil) sonuna -ing takısı takılır. Örneğin "Read -Reading" "Take -Taking" "Receive-Receiving"
b- Eğer eylemin sonunda okunmayan bir -e varsa -e düşer ve yerine -ing konur. Örneğin "Leave -Leaving" "Take -Taking" "Receive -Receving"
c- Eğer eylem tek heceli ve son üç harfi Sessiz-Sesli-Sessiz Şeklindeyse -ing konulmadan önce son harf çift yazılır. Örneğin "Sit-Sitting" "Run-Running" "Hop-Hopping"
Fakat eylem "w,x,y" harfleriyle bitiyorsa bu çift yazma yapılmaz. Örneğin "Sew-Sewing" "Fix-Fixing" "Buy-Buying"

KhJDZS.gif

d- Eğer eylem birden fazla heceli ve Sessiz-Sesli-Sessiz sıralaması son hecedeyse çift yazma, eylemin vurgusu son hecede olduğu zaman yapılır. Örneğin "Ad' Mit- Admitting" "Reg' Regretting"
e- Eğer bir eylemin sonu -ie şeklinde bitiyorsa bu -ie ing eklemeden önce -y haline dönüşür. Örneğin "Die-Dying" "Tie-Tying" "Lie-Lying"
f- Eğer eylem "I" Harfi ile bitiyorsa ve bu I'den önce bir sessiz ve bir sesli harf varsa I Çift yazılır. Örneğin "Travel-Travelling" "Signal-Signalling"
Fakat iki sesliden sonra I harfi geçiyorsa Bu I yazılmaz. Örneğin "Fail-Failing" "Peel-Peeling" "Mail-Mailing"
Ayrıca normal zamanda amerikan ingilizce'sinde bu L yazılmaz.
g- Sonu "ic" ile biten eylemlere ing'den önce "K" eklenir. Örneğin dostlar "Picnic-Picnicking" "Panic-Panicking" "Traffic-Trafficking"
h- Eğer eylemin sonunda "Y" harfi varsa herhangi bir değişiklik olmadan ing eklenir. Örneğin "Tarryy-Tarrying" "Carry-Carrying" "Enjoy-Enjoying"

Kullanımı :
a-Konuşma anında (Şimdi-Now) yaılan veya olmakta olan eylemlerde. Bu tür kullanımı Türkçe'de yaparız. Örneğin ;

• I am eating a sandwich (Bir sandviç yiyorum.)
  • Is she working in the office ? (O büroda mı çalışıyor? )
  • Eagle And Web are having a picnic (Eagle ve Web piknik yapıyorlar.)
  • What is Eagleweb writing ? (Eagleweb ne yazıyor ?)
KhJDZS.gif

b- Konuşma anında (Şimdi-Now) olmasa bile o sıralarda yapılan eylemlerde. ben Buna " Geniş Şimdi " Diyorum. Türkçe' " Bu sıralarda- Bu günlerde " diyerek bu zamanın konuşma anını değil de daha geniş bir zaman dilimini kapsadığı vurgulanır. Örneğin ;
  • They are looking for a house ( -Bu Günlerde - Ev Arıyorlar. )
  • I am writing a new poem (- Bu sırlarda -Yeni Bir şiir yazıyorum.)
Yukarıdaki cümlelerde vurgulandığı üzere kişiler, illaki o an eylemi yapmayıp o sıralarda yaptıkları, uğraştıkları, ilgilendikleri eylemler belirtiliyor.
Özet geçmem gerekirse aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

ky8xu7j.PNG

Dostlar Buğünlük Bu kadar yeter diyelim yarın görüşmek üzere...

eiqvt1f.jpg

7h458cd.gif

Moderatör tarafında düzenlendi:

Kosd

Yeni üye
25 Eyl 2021
6
2
Sistem Biliyor. <3
Merhaba,
Hong-Kong'da yaşadığım süreç boyunca İngilizce Yeterliliğim Türkiye de C1 Civarlarında. Yazılım Programlama bilgisi bir yana, Yabancı dil bilgisi de istiyen bir bilim dalıdır.
Türkiye de 12 yıl iniglizce dersi alısa da bu yanlış yönelndirmeler yüzünden çok başarı elde edemedi, Forum içerisinde dil ögrenmek istiyen dostlarıma faydası oalcağını düşünüyorum iyi okumalar...

logo.png

İNGİLİZCE DE ZAMANLAR

Şimdiki zaman (Present Contınuous Tense) :
Şimdiki zaman adında anlaşıldığı üzere şuan yapılan bir eylemden bahsediyor, "Ben Şuan Yazı Yazıyorum" da ki -yor eki İngilizce de -ing ile karşılaştırılır...

a- Olumlu Şimdiki Zaman Cümlesi : Cümle yapısı aşağıdaki gibidir.
HTML:
Kişi + am,is,are +Fiil + -İng + Zaman vb.

b- Olumsuz Şimdiki Zaman Cümlesi : Cümle yaısı aşağıdaki gibidir.
HTML:
Kişi + am,is,are + not Eki + fiil
Kişilerde alınan olumsuz eki değişir aşağıda  kişilerde kullanılması
gereken olumsuz ekleri vardır.

I>am> not
You>are>aren't
He,She,İt>isn't
We,Thet>aren't

l46jqv9.jpeg

c- Soru Cümlesi (Evet&Hayır): Cümle yapısı aşağıdaki gibidir.
HTML:
Am,is,are + Kişi + Fiil
Örnek : are you going to work ?
(İşe gittin mi ? ).

Yazım Kuralları :
a- Eylemlerin (Fiil) sonuna -ing takısı takılır. Örneğin "Read Reading" "Take Taking" "Receive Receving"
b- Eğer eylemin sonunda okunmayan bir -e varsa -e düşer ve yerine -ing konur. Örneğin "Leave Leaving" "Take Taking" "Receive Receving"
c- Eğer eylem tek heceli ve son üç harfi Sessiz-Sesli-Sessiz Şeklindeyse -ing konulmadan önce son harf çift yazılır. Örneğin "Sit-Sitting" "Run-Running" "Hop-Hopping"
Fakat eylem "w,x,y" harfleriyle bitiyorsa bu çift yazma yapılmaz. Örneğin "Sew-Sewing" "Fix-Fixing" "Buy-Buying"

KhJDZS.gif

d- Eğer eylem birden fazla heceli ve Sessiz-Sesli-Sessiz sıralaması son hecedeyse çift yazma, eylemin vurgusu son hecede olduğu zaman yapılır. Örneğin "Ad' Mit- Admitting" "Reg' Regretting"
e- Eğer bir eylemin sonu -ie şeklinde bitiyorsa bu -ie ing eklemeden önce -y haline dönüşür. Örneğin "Die-Dying" "Tie-Tying" "Lie-Lying"
f- Eğer eylem "I" Harfi ile bitiyorsa ve bu I'den önce bir sessiz ve bir sesli harf varsa I Çift yazılır. Örneğin "Travel-Travelling" "Signal-Signalling"
Fakat iki sesliden sonra I harfi geçiyorsa Bu I yazılmaz. Örneğin "Fail-Failing" "Peel-Peeling" "Mail-Mailing"
Ayrıca normal zamanda amerikan ingilizce'sinde bu L yazılmaz.
g- Sonu "ic" ile biten eylemlere ing'den önce "K" eklenir. Örneğin dostlar "Picnic-Picnicking" "Panic-Panicking" "Traffic-Trafficking"
h- Eğer eylemin sonunda "Y" harfi varsa herhangi bir değişiklik olmadan ing eklenir. Örneğin "Tarryy-Tarrying" "Carry-Carrying" "Enjoy-Enjoying"

Kullanımı :
a-Konuşma anında (Şimdi-Now) yaılan veya olmakta olan eylemlerde. Bu tür kullanımı Türkçe'de yaparız. Örneğin ;

• I am eating a sandwich (Bir sandaviç yiyorum.)
  • İs she working in the office ? (O büroda mı çalışıyor ? )
  • Eagle And Web are having a picnic (Eagle ve Web piknik yaıyorlar.)
  • What is Eagleweb Writing ? (Eagleweb ne yazıyor ?)
KhJDZS.gif

b- Konuşma anında (Şimdi-Now) olmasa bile o sıralarda yapılan eylemlerde. ben Buna " Geniş Şimdi " Diyorum. Türkçe' " Bu sıralarda- Bu günlerde " diyerek bu zamanın konuşma anını değil de daha geniş bir zaman dilimini kapsadığı vurgulanır. Örneğin ;
  • They are hunting for a house ( -Şu Günlerde - Ev Arıyorlar. )
  • I am writing a new poem (- Bu sıralrda -Yeni Bir şiir yazıyorum.)
Yukarıdaki cümlelerde vurgulandığı üzere kişiler, illaki o an eylemi yapmayıp o sıralarda yaptıkları, uğraştıkları, ilgilendikleri eylemler belirtiliyor.
Özet geçmem gerekirse aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

ky8xu7j.PNG

Dostlar Buğünlük Bu kadar yeter diyelim yarın görüşmek üzere...

eiqvt1f.jpg

7h458cd.gif
Teşekkür ederim yoldaş! İyi geceler dilerim <3.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.