ünlü hackerlar

BY_CRAB

Katılımcı Üye
24 Eyl 2006
382
2
ADSL
Şöhretler galerisi

stallman.jpg
Richard Stallman

Takma Adı:
Yok (saklayacak bir şey yok ki!)

Nasıl şöhret oldu ?
Eski hacker'lardan Stallman* 1971'de MIT'in yapay zeka laboratuvarında işe girdi. O sıralarda Harvard Üniversitesi'nde öğreciydi. Geliştirdiği yazılımın* kişisel haklara saldırıda kullanıldığı görüldü. Stallman* daha sonraları Free Software Foundation'u (Bedava Yazılım Vakfı) kurdu.

Bilgisayarla nasıl tanıştı ?
1969 yılında* IBM'nin New York Bilim Merkezi'nde. O zamanlar* 16 yaşındaydı.

İlginç notlar:
Stallman* 1980'lerin başında MIT ile kadrolu olarak çalışmayı bıraktı; fakat oradaki bir ofiste çalışmalarını sürdürmeye devam etti. O sıralarda GNU adında yeni bir işletim sistemi geliştirdi.
kthom.jpg
drihchie.jpg
Dennis Ritchie ve Ken Thompson

Takma adları:
Dmr ve Ken

Nasıl şöhret oldular?
Bilgisayar bilimlerinin efsanevi kalesi olan Bell Laboratuvarları'nın yaratıcı gücü Ritchie ve Thompson* UNIX'i 1969 yılında yarattı. Küçük bilgisayarlarda* genel hesaplama* kelime işlemci ve ağ kurma (general computing* word processing and networking) için kullanılan bu program* daha sonra standart bir dil haline geldi.

İlginç notlar:
Thompson'un UNIX'inden yola çıkarak yine Bell Laboratuvarları'ndan Rob Pike* Plan 9 adlı yeni nesil işletim sistemini geliştirdi. Ritchie* her ne kadar C programlama dili yazarlarından olsa da; kendisinin en sevdiği dil Alef'ti. Thompson ise bir seferinde MiG-29 ile uçmak için Moskova'ya gitmiş amatör bir pilottu.draper_unlu.jpg
John Draper

Takma Adı:
Kaptan Crunch

Nasıl şöhret oldu ?
Kaptan Crunch* 1970'lerde bir mısır gevreği kutusundan çıkan plastik düdükle yaptığı araçla bedava telefon görüşmesi yapmayı başardı. Telefon şebekesi* düdükten çıkan 2600 Hertz'lik sesi* sinyal olarak algılıyor ve bedava telefon görüşmesi yapılabiliyordu. Kaptan Crunch* interneti değil ama bugün onun bir parçası olan telefon hatlarını ilk hack eden isim olarak tarihe geçti.

İlginç notlar:
Silikon Vadisi'nde çalışan Draper* geçtiğimiz aylarda telefon hatlarını nasıl hack ettiğini anlatmak üzere İstanbul'a geldi.phiberoptik.jpg
Mark Abene

Takma adı:
Phiber Optik

Nasıl şöhret oldu?
Masters of Deception adlı hacker grubunun kurucularından olan Phiber Optik* binlerce gencin Amerika'nın telefon sistemini konusunda "araştırmalar" yapmasına esin kaynağı oldu. Amerikan federal mahkemesi* ibret olsun diye Abene'yi* bir yıl hapse mahkum etti. Hapishanede* büyük bir ilgiyle karşılandı. New York Magazine ise* onu "New York şehrinin en zeki 100 kişisinden biri" olarak nitelendirdi.

İlginç notlar:
New York'ta annesinin çalıştığı şirketin elektronik deposunda takılırken ilk defa Apple II* Tmex Sinclair ve Commodore 64 ile tanıştı. Kendisine ait ilk bilgisayarı ise Radio Shack TRS-80 idi.
Telefon alıcısı üzerine deneyler yapan Abene* alıcı üzerinde o kadar çok çalışma yaptı ki* aletin tellerinin bir arada durması için elektrik bandı ile sarılıp takviye edilmesi gerekti.morris.jpg
Robert Morris

Takma adı:
rtm

Nasıl şöhret oldu ?
Babası* Amerikan Ulusal Güvenlik Bölümü'ne bağlı Bilgisayar Güvenliği Merkezi'de şef olarak çalışan Morris'in 1988 yılında kazayla internet ortamına yayılan worm'u (solucan) birçok bilgisayara bulaştı ve kullanılmaz hale getirdi. Bu kaza sayesinde* daha önceden belli bir kesim tarafından bilinen "hacker" terimi kitlelerin diline dolandı.

İlginç notlar :
Bilgisayarla evde tanıştı. Daha ilk gençlik çağında Morris'in Bell Laboratuvarları'nın bilgisayar ağında hesabı ve hacker akımına ilk katılanlardan olduğu için ayrıcalıklı kullanıcı statüsü vardı. 1990'da Legion of Doom adlı bir hacker grubu üyesi olan Erik Bloodaxe'in evine baskın düzenleyen polis* yaptığı aramalarda Morris'in internet worm'unun kaynak kodunun bir kopyasını buldu.mitnick_unlu.jpg
Kevin Mitnick

Takma adı:
Condor

Nasıl şöhret oldu?
Mitnick* fotoğrafı FBI'in "En Çok Arananlar" listesinde yer alan ilk hacker olarak kayıtlara geçti ve neredeyse listeden hiç eksik olmadı. "İflah olmaz bir suçlu" olan çocuk ruhlu Mitnick "Sanal Dünya'nın Kayıp Çocuğu" olarak da tanındı. Büyük bir şirketi hack ederek milyonlarca dolara zarara uğrattığı için 5 yıl hapis cezası aldı.

İlginç notlar:
Bir bilgisayar almak için yeterli parası olmayan Mitnick* daha yeni yetme iken bir elektronik araç satan mağazalara takılır* orada sergilenen bilgisayar ve modemleri diğer bilgisayarlara bağlanmak için kullanırdı. FBI'dan üç yıllık kaçışı boyunca arkadaşları ile haberleşmek için IRC'yi kullandı. Mitnick* bir yargıcın kendisine koyduğu "bilgisayar bağımlılığı" teşhisinin tedavisi için 1 yıllığına rehabilitasyon merkezinde kaldı.poulsen.jpg
Kevin Poulsen

Takma adı:
Dark Dante

Nasıl şöhret oldu ?
Poulsen* 1990 yılında Los Angeles'ta* o andan itibaren kendilerini arayan 102. kişiye Porsche marka bir araba vermeyi vaadeden bir yerel radyo istasyonun telefon hatlarını kontrolü altına aldı. Başkalarının aramasına fırsat vermeden kendisini 102. arayan kişi olarak gösteren Poulsen* emeğinin karşılığında gıcır gıcır bir Porsche 955 S2 kazandı.

İlginç notlar:
Ailesinin kendisi için aldığı TRS-80* onun ilk bilgisayarıydı. Poulsen'in telefon şirketinin treyler'ine girmek için bir takım çilingir seti vardı. Bir arkadaşı Poulsen'in telefon treyler'inin kapısındaki kilitleri açarken çekilmiş resmini* bir başka arkadaşına gösterince Poulsen yakalandı. Teşkilatın yürüttüğü gizli operasyonların adını öğrenmek için* FBI'nın sistemine girme iddiasıyla hakkında dava açıldı.
johan.jpg
Johan Helsingius

Takma adı:
Julf

Nasıl şöhret oldu ?
Penet.fi adında dünyanın en çok tutulan anonim remailer programını (gönderenin e-mail adresinin belli olmadığı bir sistem) yazdı. Fakat 1995 yılında Finlandiya'da Scientology Tarikatı'nın bu programı satın alan bir üyesinin* tarikatın sırlarını internet üzerinden yayınladığı tespit edildi. Finlandiya polisi bu olaydan dolayı ilgili kişinin kimliği açıklaması için Johan'la irtibata geçti; ama istediği cevaba ulaşamadı. Bunun ertesinde* Finlandiya mahkemesinden Johan'ın bu remailer programını kullanan kişilerin gerçek e-posta adreslerini açıklaması ile ilgili bir karar çıktı. Bu durumda Johan'ın yapabileceği tek şey kalmıştı: O da 1996'da programı kullanım dışı bıraktı.

İlginç notlar:
200 megabyte hard disk'li bir bilgisayarda* dünyanın en çok kullanılan ve en hızlı remailer programını çalıştırdı.


levin.jpg
Vladimir Levin

Takma adı:
Bilinmiyor

Nasıl şöhret oldu?
Rusya'nın St. Petersburg Üniversitesi'nden matematik diploması olan Levin* Citibank'ı internet sayesinde 10 milyon dolar dolandıran bir hacker grubunun lideri olduğu gerekçesi ile 1995 yılında Londra'da Interpol tarafından tutuklandı.

İlginç notlar:
Bilgisayarla nasıl tanıştığı bilinmiyor. St. Petersburg'da çalıştığı AO Saturn adlı şirketteki ofis bilgisayarı ile Citibank'ın sistemine girmekle suçlandı. Evinde arama yapan Rus polisi* Levin'in bilgisayarının* bilgisayar oyunlarının ve disketlerinin yanı sıra; video kamerasına* müzik hoparlörlerine ve televizyon setine de el koydu. Levin* kendisini savunmak için görevlendirilen tanınmış bir avukatın aslında FBI ajanı olduğu iddiasında bulundu.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.