Uyuma ŞekLiniz Ve İLişkiniz

Uyuma şekliniz ilişkinizin Aynası
Eşinizle çok mutlu bir ilişkiniz mi var? Yaşanan bir tartışmanın ardından suçlu olduğunu düşünüp barışmak mı istiyorsunuz? Yoksa ilişkiniz siz farketmeseniz de kriz döneminde mi?

Ne kadar farklı bir izlenim vermeye çalışsanız da asıl ruh halinizi vücudunuz uyurken ortaya koyuyor. Psikiyatr Samuel Dunkellın 25 yıllık incelemelerin ardından Kaleme aldığı Hoşçakal Uykusuzluk Hoşgeldin Uyku adlı kitaba göre uyku pozisyonu evliliklerin ne durumda olduğunun aynası. Uyurken de susmayan vücut hem bireyin iç dünyasını hem de ilişkinin durumunu anlatıyor.

Aşık çiftler nasıl uyur?
ilişkinin ilk günlerinde aşkın dorukta olduğu zamanlarda çiftler yüz yüze ve kucak kucağa uyumayı tercih ediyor. Bu uyku biçimi
smilev.gif
iki insan arasındaki yakınlığın dorukta olduğuna işaret ediyor ve aşkın göz kamaştırıcı başlangıcını temsil ediyor.

Bazı çiftler evliliklerinden yıllar sonra bile bu uyuma şeklini koruyor. Bu da yıllara yenilmeyen bir aşkın varolduğunu gösteriyor.

Dr. Dunkellın krallara özgü diye nitelendirdiği uyku biçiminde ise kadın sırtüstü yatsa bile başını eşinin omzuna dayıyor. Böylece kendini eşine daha bağlı ve onu tamamlayan bir parça olarak hisseden kadın dünyaya eşiyle aynı perspektiften baktığını dostluğun ve korunma hissinin daha güçlendiğini duyumsuyor. Evliliğin ilk zamanlarında benimsenen bu uyuma şekli güven duygusunun yoğunluğunu çiftin birbiriyle uyumlu olduğunu ve ilişkinin mükemmelliğini anlatıyor.

Eşinin omzunda uyuyan kişiler özellikle kritik ve özel destek gerektiren dönemlerde duygusal açıdan sorun yaşadığını gösteriyor. Bu uyku biçiminde kadın eşinin kanatları Altına girme ihtiyacı duyuyor. Bu uyku duruşu için mutlaka bir krizin yaşanması gerekmiyor. Hatta Televizyon izlerken bile rahat bu pozisyonun sağladığı güvenden yararlanmak mümkün.

ilişki yeni ise çiftler
smilev.gif
kendi rahat uyku pozisyonlarından vazgeçip iki kişilik samimi bir uyku şeklini benimsiyor. Ancak evliliğin ilk 5 yılından sonra çiftler birbirleri arasında biraz boşluk bırakabilecek kadar güven duygusu ve yattığı yerde rahat olma isteği taşımaya başlıyor. çoğunlukla kaşık şeklinde ama aralarında biraz mesafe ile uyuyorlar. Duygusal bağ ise birbirlerinin sırtına ya da koluna dokunarak sağlanıyor.

Uyuma şekli ilişkideki gerilimleri de ele veriyor. Bir anlaşmazlıktan sonra eşler ansızın sırtını dönerek yatağın bir ucuna çekiliyor. Bu durumda da eşine sarılan kişi kendisinin suçlu olduğunu hisseden ve barışmak isteyen taraf oluyor
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.