vBulletin Ayarları

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,458
Shibuya
QqfFEY.jpg

vBulletin Ayarları

Daha önce vBulletin altyapısını kullanarak bir forum oluşturmuştuk. O konuya da buradan ulaşabilirsiniz. Bu altyapıyı kullanarak bir web sitesi oluşturduğunuz durumda vBulletin ayarları tamamen farklı gelecektir. (Daha önce kullanmayanlar için) Diğer altyapılara benzer özellikleri var, ancak vBulletin benim görüşüme göre tamamen farklı bir dünya. Bu konudan vBulletin ayarlarını nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. İşlemleri yaptığım vBulletin sürümüm 5.4.1 ama eski sürümü olan 3.0.x sürümünü kullananlar içinde ek olarak anlatımını konu içerisinde bulabilirsiniz.

Tüm işlemleri yapmadan önce forum yedeğinizi alınız!

Debug Moduna Nasıl Geçilir?

Genel olarak her forum altyapısında olan hata ayıklama özelliği vBulletin'de de bulunmaktadır. Aşağıdaki işlemleri yaparak hata ayıklama modunu aktif hale getirebilirsiniz, ancak bunu tüm ziyaretçilerin görebileceğini unutmayınız.

1. Adım: Filezilla kullanarak veya Hosting yönetim panelimizinden web site dosyalarımıza erişiyoruz. Ana dizinde yer alan "config.php" dosyasını bilgisayarımıza indiriyoruz. (Dosyanın yedeğini alınız.)

XgadOk.png

5aE7rL.png

2. Adım: Dosyamızı açarak aşağıda bulunan alanı buluyoruz ve "false" olarak adlandırılan alanı "true" olarak değiştirerek, ana dizine tekrardan yüklüyoruz.

Kod:
$config['debug'] = [B][COLOR="Olive"]false[/COLOR][/B];

HB7yLj.png

5aE7rL.png

3. Adım: / core / include / dizininde yer alan config.php dosyasında bulunana aşağıdaki alanı 2. İle değiştirin.

1

Kod:
// $config['Misc']['debug'] = true;

2

Kod:
$config['Misc']['debug'] = true;

MsyI7M.png

5aE7rL.png

4. Adım: Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi debug modu aktif hale gelecektir. 3.0.x sürümleri için aşağıdaki alanı config.php dosyasında bularak 2. Kodu altına ekleyiniz ve kayıt ediniz.

1

Kod:
$cookieprefix = 'bb';

2

Kod:
$debug = '1';

8eeS9J.png

5aE7rL.png

Flood Koruması Nasıl Aktif Hale Getirilir? (Üst üstte mesaj atma süresi)

Flood koruma ayarı forumda bulunan üyelerin yaptığı yorumları temsil eder. Bir kullanıcı bir mesajı attıktan "x" saniye sonra 2. Mesajı atsın gibi bir kural ekleyebiliyoruz. Tabii ki "X" ile belirttiğim alana istediğiniz rakamı yazabiliyorsunuz. Ben 30 saniye vereceğim.

1. Adım: vBulletin admin paneline giriş yapıyoruz ve sol bölümde bulunan "Settings => Options" alanına giriyoruz.

JOgNCN.png

5aE7rL.png

2. Adım: Açılan sayfadan "Message Posting and Editing Options" yazısını seçerek "Edit Settings" yazısına tıklıyoruz.

n4jMn4.png

5aE7rL.png

3. Adım: "Minimum Time Between Posts" alanındaki değer bizim flood süremiz. Ben burayı 30 saniye ayarlıyarak "save" butonuna tıklıyorum ve yaptığım işlemleri kaydediyorum.

hXKJou.png

5aE7rL.png

HkNN21.png

5aE7rL.png

Kullanıcı Kaç Mesaj Alabilir ve Gönderebilir?

Özel mesaj sayısının sınırlandırılması amaçlandığında bu ayar alanında bulunan sayı arttırılarabilir veya düşürülebilir.

1. Adım: vBulletin admin panelimize giriş yaptıktan sonra sol bölümde yer alan alandan usergroups => usergorup Manager alanına giriyoruz.

AoNtlJ.png

5aE7rL.png

2. Adım: Düzenlemek istediğimiz kullanıcı grubunun yanında bulunan "go" butonuna tıklıyoruz.

Hbaxw7.png

5aE7rL.png

3. Adım: Daha sonra aşağıdaki görselde görünen yerdeki sayıyı değiştirerek aynı grup içerisinde yer alan üyelerin mesaj kutusunu sınırlandırıyoruz. :)

vm2nzE.png

5aE7rL.png

Kullanıcıların Ne Kadar Aktif Olacağını Ayarlama

Bir kullanıcı foruma giriş yapmış ve sonrasında tekrardan çıkış yaptığında, kullanıcıyı "x" süre daha aktif olarak gösterir. Default ayar 900 olsa da, bazı forumlar aktifliği göstermek adına bu tarz bir işlem yapmaktadır. Genel olarak sayılar ve süreler şu şekilde:

900 : 15 dakika

1800 : 30 dakika

3600 : 1 saat

7200 : 2 saat

14400 : 4 saat

28800 : 8 saat

57600 : 16 saat

115200 : 32 saat

1. Adım: vBulletin admin paneline giriş yaptıktan sonra Options alanına giriyoruz.

nL10ZK.png

5aE7rL.png

2. Adım: Aşağıdaki görselde görünen alandan "Cookie and HTTP Header Options" seçeneğini seçerek "edit settings" diyoruz.

1qJZ6C.png

5aE7rL.png

3. Adım: Yeni açılan sayfada default ayarın "900" olduğunu göreceksiniz, dediğim sayılarla değiştirerek istediğiniz ayarı yaparak, sayfanın aşağı kısmında bulunan "save" butonuna basın.

ka9VLv.png

5aE7rL.png

vBulletin Lisansı Başka Birisine Nasıl Devredilir?

Lisans satış durumlarında satın aldığımız lisansı devredebiliyoruz. Peki bunu nasıl yapacağız? Eskiden vBulletin'e destek mesajı göndererek linsans devir işlemi yapabiliyorduk ama günümüzde bu işlem 45$ gibi bir ücret oldu. Lisansın olduğu hesabı direkt olarak devir etmeniz gerekmektedir, tabii ki mail adresiniz ile birlikte.

5aE7rL.png

Kayıt Ol Alanında Resim Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Bazı forumları hedef alan kişiler kayıt ol sayfasından sürekli olarak hesap oluşturmaya çalışmaktadır. Bu tarz sorunların önüne geçebilmek amacıyla kayıt ol alanına resim doğrulaması ekleyebiliyorsunuz. Üstelik bu tarz bir işlem için ek bir eklentiye gerek yoktur. :)

1. Adım: Klasik olarak, önceki işlemlerde yaptığımız gibi options alanına giriyoruz.

nL10ZK.png

5aE7rL.png

2. Adım: Human Verification Options'i seçerek "edit settings" diyoruz.

hjpBmF.png

5aE7rL.png

3. Adım: Nerede kullanmak istiyorsak orayı seçerek save butonuna basıyoruz.

NGETt4.png

5aE7rL.png

9wPRTX.png

5aE7rL.png

Tema Nasıl Sıfırlanır, Eski Haline Nasıl Döndürülür?

Bazen temada yaptığımız değişiklikler olumsuz sonuçlanabiliyor veya eski temayı yeniden kullanmak stiyoruz. Bu tarz durumlarda aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki işlem tüm temaları sıfırlamaktadır. :) Sadece Fonts değişikliklerini eski haline getirmek istiyorsanız "Revert all StyleVars" seçeneğini seçiniz. (2. Adım)

1. Adım: Styles alanına gelerek "Style Manager" yazısına tıklıyoruz.

yCzuyM.png

5aE7rL.png

2. Adım: Açılan alandan sıfırlayacağımız temayı sol bölümdeki kutucuktan işaretliyoruz. Daha sonra sağ alandan listeyi açarak "Revert" ile başlayan cümleyi seçerek, sağ alanda yer alan "go" yazısına tıklıyoruz.

7WjrWp.png

5aE7rL.png

Konularda Bulunan Görüntülenme Sayacı Nasıl Değiştirilir?

Default olarak bu ayarda görüntülenme sayısı her saatte bir toplu bir şekilde güncellenmesi için ayarlanmıştır ama siz isterseniz gerçek zamanlı olarak güncellenmesi için aşağıdaki ayarı etkin hale getirebilirsiniz, ancak yüksek etkileşim alan forumlarda bu özelliğin etkin hale getirilmesi olumsuz etkileyecektir. Çünkü forumda bulunan her konu gerçek zamanlı olarak güncellenmeye çalışılacak ve performans düşecektir.

1. Adım: Diğer seçeneklerde olduğu gibi options alanına geldikten sonra "Server Settings and Optimization Options" alanını seçerek "go" butonuna basın.

Anr2rH.png

5aE7rL.png

2. Adım: Aşağıdaki resimde görülen ve 2. Seçenekte yer alan "Update Attachment Views Immediately" alanını "yes" olarak değiştirerek kaydedin. İşlem tamamdır.

qdVDpY.png

5aE7rL.png

Kelime Nasıl Sansürlenir?

Forumumuzda küfürlere ve farklı tag'lara izin vermek istemeyebiliriz. vBulletin altyapılı forumumuzda kelime sansürleme seçeneğini aktifleştirerek, yasakladığımız kelimelerin forumda "*****" şeklinde görünmesini sağlayacağız.

1. Adım: Options alanına giriyoruz ve Censorship Options seçeneğini seçiyoruz. Edit settings butonuna tıklıyoruz.

gbE9KO.png

5aE7rL.png

2. Adım: Aşağıdaki şekilde ayarlamaları yapınız ve işleminizi kaydedin.

Kod:
[B][COLOR="yellow"]Censorship Enabled:[/COLOR][/B] [COLOR="White"]Yes[/COLOR]

[B][COLOR="yellow"]Character to Replace Censored Words:[/COLOR][/B] [COLOR="white"]*[/COLOR]

[B][COLOR="Yellow"]Censored Words:[/COLOR][/B] [COLOR="white"]Yasaklamak istediğiniz kelimeleri yazınız. Her bir kelime sonrası 1 boşluk bırakın. Daha sonra "[B]save[/B]" butonuna tıklayarak yaptığınız işlemleri kaydedin.[/COLOR]

f7mXES.png

5aE7rL.png

Kullanıcı İmzasında Resim veya Diğer BbCode Kullanım İzni Nasıl Verilir?

Belirleyeceğimiz kullanıcı grubunu düzenleyerek bu tarz izinler verebiliyoruz. VİP üyeler için uygulanabilir.

1. Adım: Usergoups alanından "Usergroup Manager" yazısına tıklıyoruz. Daha sonra düzenlemek istediğimiz kullanıcı grubunu belirleyerek yanında yer alan "go" butonuna tıklıyoruz.

h7En9G.png

5aE7rL.png

2. Adım: İmza izinleri alanına gelerek vermek istediğimiz izinlerin yanında yer alan "Yes" seçeneğini seçerek kaydediyoruz.

aJkc9p.png

5aE7rL.png

IP Adresleri ve E-mail Adresleri Nasıl Banlanır?

Üyelerin belirli e-mail adreslerini kullanmasını engellemek istediğimizde veya bir üyeye IP ban atacağımız zaman bu özelliği kullanabiliriz.

1. Adım: Options alanına gelerek "User Banning Options" seçeneğini seçerek, içerisine giriyoruz.

IicIaT.png

5aE7rL.png

2. Adım: Yeni syfada karşımıza 2 alan geliyor. Banned IP Addresses ve Banned Email Addresses seçenekleri. Buraya banlayacağımız her ip adresini ve e-mail adresini satır bırakarak yazıyoruz ve kaydediyoruz.

HFi1cb.png

5aE7rL.png

Kullanıcı Grubu Rengi Nasıl Ayarlanır?

Turkhackteam.org'da olduğu gibi kullanıcı gruplarını renklendirmeyi aşağıdaki adımlarla yapabilirsiniz. Ben admin grubuna kırmızı renk vereceğim.

1. Adım: Usergoups alanından "Usergroup Manager" yazısına tıklıyoruz. Daha sonra düzenlemek istediğimiz kullanıcı grubunu belirleyerek yanında yer alan "go" butonuna tıklıyoruz.

r6PavV.png

5aE7rL.png

2. Adım: Aşağıdaki resimde görülen 1. Boşluğa ilk kodumuzu, 2. Boşluğa 2. Kodumuzu yapıştırıyoruz ve kaydediyoruz.

1

Kod:
<b><font color="Red"size="4">

2

Kod:
</font></b>

GPzpkR.png

5aE7rL.png

JbJHcM.png

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.