Web Site Link Yönlendirme - Alan Adı Yönlendirmek

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,457
Shibuya
logo.png

Web Site Link Yönlendirme - Alan Adı Yönlendirmek

Bazen alan adlarımız yasaklanabiliyor veya yeni bir alan adına geçme gereksimi duyabiliyoruz bu sebepten dolayı alan adı yönlendirme işlemlerini kullanıyoruz. Alan adı yönlendirme işlemini kullanmış olduğumuz hosting yönetim panellerinden veya ana dizine atacağımız bir **** yönlendirme ile yapabiliriz. Bu konuda bu hususlara ait gerekli bilgilendirmeler ve işlemlerin nasıl yapılacağı hakkında yönlendirmelere ulaşabilirsiniz.

sLrhdG.jpg

Wordpress Link Yönlendirme

Wordpress de diğer konularımda olduğu gibi bu işlemide eklenti kullanarak yapacağız.

1.Adım: Wordpress panelimize giriş yaptıktan sonra sol bölümden Eklentiler >>> Yeni Ekle kısmına geliyoruz. Sağ üst köşede yer alan arama kısmına ''Redirection'' Yazıyoruz. Çıkan ilk eklentiyi şimdi kur butonuna bastıktan sonra etkinleştir diyerek etkinleştiriyoruz. Bulamayanlar buradan eklenti sayfasına erişebilir: https://tik.lat/DHJFC

tiSpgu.png

5aE7rL.png

2.Adım: Eklentimizi yüklediğimizde sol tarafta yer alan araçlar kısmında redirection kısmı gelecektir, buraya tıklıyoruz. Daha sonra açılan pencerede yer alan ''start setup'' butonuna tıklıyoruz.

zaKXNT.png

5aE7rL.png

3.Adım: Temel kurulum alanı açılacak ve 2 seçenek çıkacaktır. Üstte bulunan seçeneği işaretlersek bir yönlendirme oluşturduğumuzda buradan tüm sayfaları yönlendirebiliriz. 2. Seçenekte ise web sitemizin durumuna takip edebileceğimiz bir özellik yer alıyor 404 hata sayfaları, 301 yönlendirmeleri vb. Ben herhangi bir seçeneği seçmeden Kuruluma devam et butonuna basıyorum.

YYnl2O.png

5aE7rL.png

4.Adım: Yeni açılan sayfada REST APİ görmekteyiz. Eklenti Api'yi otomatik test edecektir. Finish setup butonuna tıklayarak kurulumu bitiriyoruz.

PsG9OG.png

5aE7rL.png

5.Adım: Resimde ve yeni açılan sayfamızda görünen Source URL yönlendirmek istediğimiz adres, Target URL ise yönlendirilecek adresimiz. Bu alanları doldurduktan sonra mavi renkli butona basarak yönlendirme işlemimizi tamamlıyoruz. Buradan site içi bağlantı yönlendirebileceğimiz gibi istersek site dışı bağlantı da yönlendirmemiz mümkün.

dymrgh.png

5aE7rL.png

Alan Adı Yönetim Panelinden, Alan Adı Yönlendirme

Başlık biraz karmaşık gelebilir ancak bahsettiğim gibi alan adımızı satın aldığımız firmamızdan alan adını nasıl yönlendireceğimizi bu başlık altından bulabilirsiniz. Ben bu işlem için alan adımı aldığım Godaddy alan adı yönetim panelinden yapacağım.

1.Adım: Öncelikle alan adımızı aldığımız firmanın web sitesine gelerek hesabımıza giriş yapıyoruz.

xn0i7A.png

5aE7rL.png

2.Adım: Hesabımıza giriş yaptıktan sonra ürünlerim kısmına gelerek alan adımı buluyorum. Alan adımın yanında yer alan DNS yazısına tıklıyorum.

IlxSms.png

5aE7rL.png

3. Adım: Açılan sayfada sağ alt köşede yer alan yönlendirme kısmına gelerek alan adı yönlendirme yazısının yanında yer alan ekle tuşuna basıyorum. Açılan bölümde yönlendirilecek adresi yazdıktan sonra 301 veya 302 yönlendirmeleri arasından bir seçim yapıyorum. Ben 301 yönlendirmesi yapacağımdan onu seçiyorum. Ayarlar kısmında yalnızca yönlendir seçeneği direkt olarak alan adını hedefe yönlendirir. Maskeleme ile yönlendir seçeneği ise tarayıcı adres çubuğunda hedef URL yerine alan adımız görüntülenir. Ben yalnızca yönlendir seçeneğini seçerek kaydet butonuna basıyorum ve işlemimiz tamamlanmış oluyor.

OI0XKx.png

5aE7rL.png

cPanel Panelde Alan Adı yönlendirme

Hosting hizmetimizin bağlı olduğu alan adımızı da hosting taraflı yapmamız mümkün. Diğer yönetim panellerinde de yaptığımız işlemler kısmen aynıdır.

1. Adım: cPanel panelimize gelerek hesabımıza giriş yapıyoruz

l513r8.jpg

5aE7rL.png

2. Adım: Açılan panelde etki alanları kısmında yer alan ''Yeniden yönlendirmeler'' yazısına tıklıyoruz.

07dgS7.png

5aE7rL.png

3. Adım: Açılan sayfada 2 adet yönlendirme seçeneği bizi karşılıyor. 301 kalıcı yönlendirme seçeneği veya 302 geçici yönlendirme seçeneklerinden 1'ini seçiyoruz. Yönlendirmelerin SEO açısından önemli olması nedeniyle kendinize uygun yönlendirmeyi bulmak için araştırma yaptıktan sonra seçiminizi yapınız. Ben kalıcı 301 yönlendirmesini seçiyorum. Diğer bir boşlukta www olmadan mı www olarak mı veya https olarak mı yönlendirme yapsın, bunları belirliyoruz. Şuraya yeniden yönlendir kısmına yönlendirilecek URL'yi yazdıktan sonra ''ekle'' butonuna basarak yönlendirme işlemimizi tamamlıyoruz.

rti7sf.png

5aE7rL.png

Kod Olarak (ME1A) Yönlendirme Nasıl Yapılır ?

Yukarıda bulunan seçenekleri yapamadıysanız **** yönlendirme ile web sitenizi (URL)yönlendirmeniz mümkün.

1. Adım: Masaüstüne gelerek bir adet index.html dosyası oluşturuyoruz. İçerisine girerek aşağıda yer alan kodları yapıştırıyoruz ve kayıt ediyoruz. Kodlar görünmüyorsa: https://notes.io/M826 Buradan erişebilirsiniz.

Kod:
<!DOCTYPE html>
<html>
	<head>
        <**** charset="utf-8">        
        <title>[B][COLOR="Olive"]Turk Hack team[/COLOR][/B]</title>
        <**** http-equiv="*******" content="3;URL=[B][COLOR="White"]https://www.turkhackteam.org[/COLOR][/B]">

</head>

<body>    
    <h1>[B][COLOR="Yellow"]3 Saniye Sonra Turk Hack team Sayfasına Yönlendirileceksiniz[/COLOR][/B]</h1>
    </body>
</html>

hwnq58.png

5aE7rL.png

2. Adım: Şimdi oluşturduğumuz html dosyasını ana dizine atmamız gerekmekte. (Public_html) FTP arayıcılığıyla veya hosting yönetim panelimize bağlanarak dosyamızı atıyoruz ve yönlendirme işlemimiz tamamlanmış oluyor.

IqwT3Q.png

jsYUTr.png

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,457
Shibuya
Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.