Windows 10'a Linux terminali kurma

xbaytar

Uzman üye
16 Kas 2019
1,064
3
Eskişehir
Merhabalar TürkHackTeam ailesi, bugün sizlere "Windows 10'a Linux terminali kurma" konusunu anlatacağım.

RGQJLC.gif

Öncelikle "Windows PowerShell" uygulamasını yönetici olarak çalıştırıyoruz.

9YJkLo.png

RGQJLC.gif

Kodumuzu yapıştırıyoruz.

Kod:
Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux

Z5bGYg.png

Yes mi no mu diye sorduğunda y yazarak devam edin. Sisteminiz yeniden başlatılacak.

RGQJLC.gif

Sisteminiz yeniden başladıktan sonra "Microsoft Store" uygulamasını çalıştırıyoruz.

Arama yerine "Linux" yazıyoruz.

qAo7bQ.png

Karşımıza 2 seçenecek çıkıyor "Ubuntu" ve "Kali Linux".

İstediğinizi seçebilirsiniz. Ben "Kali Linux" indireceğim.

WXMJGE.png

864pNd.png

mXYvJ2.png

İndirme tamamlandıktan sonra başlat diyoruz.

RGQJLC.gif

İlk başlattığımız zaman bizden"Username" ve "Password" oluşturmamızı istiyor. "sudo" komutunu kullanırken bu şifre işimize yarayacak o yüzden unutmayın.

qAo7v3.png

Terminalimiz kuruldu.

"ls" komutu ile şuan içinde hiçbir şeyin kurulu olmadığını görebiliriz.

nb81l1.png

Gerekli komutları kullanabilmek için bazı kurulumlar yapmanız gerekiyor. Örnek olarak "sudo apt-get install git" ve "sudo apt-get install python3-pip" gibi.

WXMJXL.png

RGQJLC.gif

Umarım işinize yaramıştır. İyi forumlar..

Son düzenleme:

SP

Kıdemli Üye
29 Eki 2018
2,690
559
Ellerine sağlık baytar hocam kali de var bir de windowsa kurayım :D

26 Haz 2016
2,819
598
Merak ettiğim bir konuydu, özellikle teşekkür ederim. Kali kurmayı düşünüyorum 2. sistem olarak. İlk olarak bu şekilde deneyeceğim. 2. sistem olarak kali kurma ile ilgili de bir konu bekliyorum. Başarılarının devamını dilerim..

xbaytar

Uzman üye
16 Kas 2019
1,064
3
Eskişehir
Merak ettiğim bir konuydu, özellikle teşekkür ederim. Kali kurmayı düşünüyorum 2. sistem olarak. İlk olarak bu şekilde deneyeceğim. 2. sistem olarak kali kurma ile ilgili de bir konu bekliyorum. Başarılarının devamını dilerim..

Teşekkürler hocam işinize yaradıysa ne mutlu. 2. sistem olarak kali kurmanızı kesinlikle öneririm bu terminal ile arasında dağlar kadar fark var. Dual boot ile kali kurma konusunu eğer forumda daha önce açılmadıysa hazırlarım birkaç güne. Tekrardan teşekkür ederim :))

Rozz

Uzman üye
19 Ağu 2019
1,386
47
Ellerine sağlık baytar %2 şarjımla yazıyorum okuduğuma değmiş yararlı :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.