Windows BIOS Giriş

vEveryone

Çaylak
27 Kas 2020
76
30
Almanya
Öncelikle iyi forumlar THT ailesi, aramızdan bazı dostlarımızın aklında BIOS rehberine nasıl girecekleri hakkında sorular kalmış,
kendilerine en iyi şekilde anlatmaya çalıştım umarım yeterli olmuşumdur. İlk olarak BIOS hakkında bilgi alalım ve daha sonra formumuza geçelim.

(Konu içerisindeki bazı makale ve görseller alıntı yapılmıştır.)


BIOS NEDİR?
BIOS (Basic Input Output System), giriş ve çıkış aygıtlarını kontrol ederek sistemin açılmasını sağlar. BIOS, kalıcı bir yazılım olup ROM bellekte saklanır. Anakart’ın birçok özelliğini kullanmamıza olanak sağlayan yazılım, sistem ve donanımlarımız arasında bağlantı kurar.


1- Windows başlatıcınızın "Aç/Kapa" bölümünü seçtikten sonra, imlecinizi "Yeniden Başlat" butonunun üstüne getirin ve Shift tuşuna basılı tutarak tıklayın.

6OKNp.png2- Biraz bekledikten sonra bu ekran ile karşılaşacaksınız, bu ekranda ise aşağıda işaretlenen "Sorun gider" bölümüne tıklayın.

6Olyj.png3- Sorun gider bölümünde ise "Gelişmiş Seçenekler" kısmına tıklıyoruz.


6jPtQ.png4- Ardından "UEFI Donanım Yazılımı Ayarları" kısmına tıklıyoruz.

6j5Vx.png5- Son olarak karşımıza "Yeniden Başlat" olarak bir buton çıkıyor, tıkladıktan sonra bilgisayarınız yeniden başlatılacak,
ve açıldığında BIOS ekranı ile karşılaşmış olacaksınız.


6jYdy.png
Konumuzun sonuna geldik, gösterdiğim adımlara doğru bir şekilde yaptıysanız hiç bir sorunla karşılaşmadan rahatlıkla BIOS'a girip işleminizi yapabilirsiniz. Forumu beğendiyseniz veya takıldığınız bir yer olursa yorumlarda belirtiniz iyi forumlar dilerim.


T%C3%BCrkHackTeam_Logo.png
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.