Windows Güvenlik Duvarı – Firewall Nedir?

ANTROPİ

Adanmış Üye
6 Nis 2016
6,200
54
93
root@kali:~#
Güvenlik duvarı bilgisayarınıza dış kaynaklı tehditlerin engellenmesi ve sisteminizin korunmasını sağlamak amacıyla kullanabileceğiniz bir hizmettir.

what-is-a-firewall-post.jpg


Güvenlik duvarı kurulduğu zaman ağ sisteminiz içindeki gelen ve giden trafiği kontrol altına alarak aynı zamanda bilgisayarınıza yetkisiz kişilerin erişmesini engellemeye yazılan bir hizmettir. Güvenlik duvarları kendi içlerinde farklılıklar gösterebilen bir yapıya sahiptir.

Örneğin ev veya küçük işyerleri için internet güvenliğini sağlamak için yeterli olup kullanılırken, kurumsal alanlarda bilgisayar ağına erişim amaçlı ve kontrol amaçlı kullanılır.


Güvenlik duvarı kullanmadan çalıştırdığınız bilgisayar kilitlenmeyen bir aracın kapısına benzer. Dış tehditlere karşı tamamen savunmasız açık bir şekilde tehlike altındadır.

Tek başına Windows Güvenlik Duvarı kullanmanız da yeterli değildir. Güvenlik duvarınızı mutlaka güncel bir antivirüs yazılımı kullanarak desteklemeniz sisteminizin güvenliği açısından önemlidir. Dışarıdan gelecek saldırılara ve zararlı kişilere önlem olarak bu şekilde tam bir güvenlik önlemi almış olursunuz.


Güvenlik duvarı korumasının özellikleri nedir?

Bilgisayarın konumuna bağlı olarak farklı koruma seviyeleri

Bilgisayarınız bir ağa bağlandığında güvenlik duvarı ağ türüne bağlı olarak bir güvenlik seviyesi uygular. Başlangıçta atanan güvenlik seviyesini değiştirmek isterseniz bunu istediğiniz zaman güvenlik duvarı ayarları vasıtasıyla yapabilirsiniz.

Kablosuz ağlar için koruma (WiFi)

Kablosuz ağlar (Wi-Fi) üzerinden yapılan izinsiz giriş teşebbüslerini engeller. Davetsiz bir misafir girmeye çalıştığında bir uyarı mesajı çıkarak saldırıyı derhal engellemenizi sağlar.

Ağa ve İnternete erişim

Bilgisayarınızdaki hangi programların ağa veya İnternete çıkabileceğini belirler.

İzinsiz girişlere karşı koruma

Bilgisayarınıza girmeye çalışan korsan saldırılarını engeller.

Engelleme

Güvenlik duvarı belirlediğiniz programların yerel ağa veya İnternete erişimini engelleyebilir. Ayrıca bilgisayarınızdaki kurulu programlara bağlanmaya çalışan diğer bilgisayarlardan gelen erişimi de engeller.

Kuralların tanımı

Hangi bağlantılara izin vermek istediğinizi ve bağlantıların hangi bağlantı noktaları ve bölgeler üzerinden kurulabileceğini belirtmek için kullanabileceğiniz kuralları tanımlar.


windows-guvenlik-duvari.jpg
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.