Windows Server 2016 Kurulumu

P4RS

Özel Üye
8 Ocak 2017
5,162
57
Ankara
Merhabalar TürkHackTeam ailesi, bugün sizlere "Windows Server 2016 Kurulumu" konusunu göstereceğim. Konu başlıklarına bakalım daha sonra kuruluma geçelim.

Konu Başlıkları
• Windows Server Nedir?
• Windows Server 2016 Kurulumu

Windows Server Nedir?

Burada VITALLION hocamın güzel bir konusu var buradan ne olduğuna bakabilirsiniz; https://www.turkhackteam.org/windows-server-yonetim/1524201-windows-server-nedir-faydalari-solidstar.html

x1BBWJ.png

Windows Server 2016 Kurulumu

Ben VMware üzerinden kurulum yapacağım. Ayrıca Windows Server 2016 ISO dosyasına https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-server-2016 buradan erişebilirsiniz. Şimdi VMware'ye gelerek gösterdiğim yere tıklayalım.

36aOG0.jpg

Buradan Typical seçeneğini seçip devam edelim.

yIG8T0.jpg

Burada ISO dosyamızın yolunu göstereceğiz gösterdikten sonra Next diyelim.

QTLS22.jpg

Bir kullanıcı adı ve şifre belirleyelim.

0Ma3aP.jpg

Burada bir isim belirleyip devam edelim.

NRPNK7.jpg

30 GB'lık bir alan yeterli olacaktır.

f1aTfd.jpg

Sistem ayarlarını ayarlayacağız bunun için Customize Hardware seçeneğine tıklayalım.

719c1H.jpg

Burada minimum olarak 2 GB Ram ve 2 CPU olarak ayarlayalım ve kaydedip Finish diyelim.

KcyIx3.jpg

Şimdi makinemiz açılıyor fakat bir hata aldık. Bu hatayı alırsanız bu adımları uygulayınız.

9zMaf7.jpg

Makinemizi Shut down diyerek kapatalım.

ONWGVJ.jpg

Sonra makinemizin ayarlarına tıklayalım.

KPBVRB.jpg

Burada Floop'u Remove diyerek kaydedelim ve OK diyerek kaydedelim.

8J3SdR.jpg

Makinemizi tekrar açalım ve devam edelim. Boot ekranı gelecektir. En üstte bulunan Boot normally seçeneğine tıklayarak devam edelim.

NyJIze.jpg

Burada İngilizce olarak kuracağım ben diğer ayarları benim Turkey ve Turkish Q diyerek devam edelim.

4RKS6U.jpg

Install Now diyelim.

da9xyK.jpg

Burada 4 seçenek var bunların açıklamasını yapayım.

Standart ile Datacenter arasındaki fark; Standart da sınırlı sayıda sanal makine kurabilirsiniz fakat Datacenter de bilgisayarınızın kaldırdığı kadar makine kurabilirsiniz.

Desktop özelliği ile kurarsanız sunucunun bir arayüzü olmaktadır.

Ie5dCV.jpg

Sözleşmeyi kabul ederek devam edelim.

70RT9J.jpg

Burada seçtiğim alanda ki seçeneği seçerek devam edelim.

0PTLyP.jpg

Diski bölebiliriz burada fakat gerek olmadığından bölmeden devam ediyorum.

VxN8Ce.jpg

Kurulum bilgisayarınızın hızına ve donanımına bağlı olarak değişir. Kurulum bitince kendini yeniden başlatacak ve ardından bu ekran gelecek karşınıza. Administrator şifrenizi belirleyiniz. (Server'a girerken bunu kullanacaksınız.)

KUR6T2.jpg

Ve kurulum bitti.

UGWTSB.jpg

giphy.gif

Konum bu kadardı arkadaşlar, başka bir yazımda görüşmek üzere sağlıcakla...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.