Windows Server IIS Kurulumu

P4RS

Özel Üye
8 Ocak 2017
5,162
57
Ankara
Merhabalar TürkHackTeam ailesi, bugün sizlere "Windows Server IIS Kurulumu" konusunu anlatacağım. Başlıklarımıza bakalım ve konumuza geçelim.

Konu Başlıkları
• IIS (Internet Information Services) Nedir?
• Windows Server IIS Kurulumu

H5GOf7.png

IIS (Internet Information Services) Nedir?

Microsoft'un ürettiği Windows işletim sistemini kullanan cihazların web sunucusunnda bulunan sunucu yazılımıdır. Herkesin anlayacağı şekilde sizin cihazınızı bir sunucuya çevirir. Özelliklerinden biri de Asp.NET ile yazılmış olan bütün projeleri çalıştırabilirsiniz.
IIS sadece Windows sistemlerde çalışmaktadır. Linux sunucularda vb. işletim sistemlerinde kullanamazsınız.

H5GOf7.png

Windows Server IIS Kurulumu

Ben sunucu üzerinde anlatacağım sizler kendi Windows makinenizde (kişisel bilgisayarınızda da yapabilirsiniz.) yapabilirsiniz.
Öncelikle arama kısmına Denetim Masası yazalım ve içerisine girelim.

02L7aW.jpg

Buradan Programlar kısmının altında Windows özelliklerini aç veya kapat yazmaktadır. Eğer yazmıyorsa Programlar içerisine girdiğiniz de karşınızda göreceksiniz. Windows özelliklerini aç veya kapat seçeneğine tıklayalım.

7T8MU7.jpg

Burada İleri seçeneğine tıklayalım.

42R0UL.jpg

Açıklamaları altlarında yazıyor zaten. Ben üstteki seçeneği seçip devam edeceğim.

S3IK3a.jpg

Sunucu havuzundan bir sunucu seçelim diyerek kendi makinemizi seçeceğiz.

cf2N26.jpg

Sunucu Rolleri seçme ekranı geldi. Burada biraz aşağıya gelerek IIS'yi buluyoruz ve tik atıyoruz.

dLIAUP.jpg

Özelliği ekle seçeneğine tıklıyoruz.

VCcB65.jpg

Daha sonra İleri diyerek devam ediyoruz.

HBd33H.jpg

Burada isteğe bağlı olarak bunları da seçebilirsiniz. (Fakat seçmenizi öneririm.)

IHycd2.jpg

Tekrardan İleri diyoruz.

zfdeyS.jpg

Burada ki seçenekler de yine isteğe bağlıdır fakat Olay günlüğü vb. detaylar önemlidir. Benim seçtiğim şekilde kurmanızda fayda var.

A24PzS.jpg

Burada da 3 seçenekte seçili olsun ve devam edelim.

9NMWBT.jpg

Üstte bulunan Gerekirse hedef sunucuyu otomatik olarak yeniden başlat seçeneğini seçip Yükle diyelim. Yükleme birkaç dakika sürmektedir.

c8Q5SK.jpg

Yükleme bitti arkadaşlar gördüğünüz gibi.

40ABUR.jpg

Şimdi de IIS'yi çalıştırıp arayüzüne bakalım. Bunun içinde aramaya Çalıştır yazalım.

VSRCbb.jpg

Açılan pencerede ki arama kısmına
Kod:
inetmgr
yazalım.

ABIKOb.jpg

Gördüğünüz gibi arayüzü bu şekildedir arkadaşlar.

bSJeB2.jpg

GdVOL5.png

Kurulum bu kadardı arkadaşlar, başka bir konumda görüşmek üzere sağlıcakla...

Son düzenleme:

M4T4H1N

Yeni üye
12 Mar 2019
22
0
İstanbul
Bu sunucuyla hakkında bir sorum olucaktı ?

Cihazımızı sunucuya çevirdikten sonra bu sunucuda ne gibi şeyler yapabileceğiz detaylı açıklarsanız sevinirim .

P4RS

Özel Üye
8 Ocak 2017
5,162
57
Ankara
Bu sunucuyla hakkında bir sorum olucaktı ?

Cihazımızı sunucuya çevirdikten sonra bu sunucuda ne gibi şeyler yapabileceğiz detaylı açıklarsanız sevinirim .

IIS ile web sayfaları yayınlayabilir ve bu web sayfasına gelen HTTP ve FTP taleplerini karşılayabilirsiniz. Genel olarak ASP.NET ile yazılmış sayfalar çalıştırılır ayrıca PHP'yi de desteklemektedir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.