Windows xp En İyi Performans Nasıl Alınır (resimli anlatım)

OnLy

Emektar
26 Ara 2005
837
35
Ötüken
Öncelikle Windows XP NT tabanlı bir sistem olduğu için 3D Studio Max ile çok uyumlu çalışıyor. NT sistemi ile çalışması zorunlu olan birçok programı WinXP ile kullanabilirsiniz. Ayrıca DirectX8.0 yüklü geldiği için Windows2000 gibi oyunlarda da sorun yaşamıyorsunuz. Fakat her ne hikmetse Microsoft böyle kaliteli bir işletim sistemine birsürü gereksiz ayar koymuş. En güzel örneği sistem saati internete bağlanmaya çalışıyor. Evet yanlış duymadınız. Eğer Xp kurduysanız ve ortada hiçbir sebep yokken "Bir uygulama internete bağlanmak istiyor" mesajı alırsanız şaşırmayın. Büyük ihtimalle saat internete girmeye çalışıyordur. ilk önce bunu halledelim.
Başlat çubuğundaki saate çift tıkladıktan sonra üçüncü sekmeye bakıyoruz , ne görelim saat internete girip doğru olup olmadığını kontrol ediyor. Bu seçeneği iptal edip esas ayarlara geçiyoruz. Bunun yanında birde Messanger ikonu olacak ona da çift tıklayıp açın ve ayarlar kıs**** girip "Windows açıldığında otomatik olarak çalış" seçeneğini iptal edin.

wxp15qx.gif

Sırada başlat menüsü var Windows98 ve Windows2000 menülerine çok alışmış biri için XP için geliştirilen menüler karışık gelebilir. bunları düzeltmek için başlat çubuğunda boş biryere tıklayıp "özellikler" diyoruz ve aşağıdaki gibi Görev çubuğu ve Başlat menüsü sekmeleri için ayarlama yapıyoruz

wxl7cr.gif

Şimdi de gelelim en önemli performans ayarlarına, Windows XP menüleri ve süslü geçişleri size hoş görünebilir ama bilgisayarınızın kaynakalrını çok güzel tüketir. Elinizde hızlı bir Pentium4 yoksa aşağıdaki ayarları yapmanızı tavsiye ederim. Masaüstündeki Bilgisayara sağ tıklayıp Gelişmiş sekmesine geçiyoruz ve aşağıda gösterilen şekilde Performans-Ayarlar kısmından En iyi performans seçeneğini seçiyoruz. Başlangıç ve kurtarma ayarları ise aşağıda.

wxp59zx.gif

Öncelikle başlangıç ve kurtarma kısmından ayarlara geçiyoruz. Aşağıdaki sarı ile gösterilen tüm kutucukları boş yapıyoruz. Böylece bilgisayarımız açılırken "işletim sistemi seçsene kardeş" diyerek 10 saniye beklemiyor. Ve en ufak bir hatada kapanıp yeniden açılmaya çalışmıyor

wxp77gq.gif

bir üstteki resimde gösterilen Hata bildirimi kıs**** girerek. Bu ayarları da aşağıdaki gibi yapıyoruz. Aslında başka bir yazılım için bu seçenek akıllıca olur derdim ama tüm dünyada kurulu binlerce bilgisayar aynı anda tek bir microsoft sitesine girmeye çalışıyor. fazla düşünülmemiş bir ayrıntı. ve en ufak bir hatada uyarı mesajı alıyorsunuz ve bilgisayar hatayı internet sitesine bildirmeye çalışıyor

wxp60uw.gif

Diğer bir seçenek bilgisayara sağ tıkladığınız yerdeki Uzak seçeneği, Bu da bilgisayar bozulduğunda internetten uzman bir kullanıcının size ulaşması için bilgisayarınızı uzaktan kontrol etmesini sağlıyor. Ama bunun için devamlı bir internet bağlantısı ve Uzman birde kullanıcı lazım. Türkiyede biz hala internetin saatine neredeyse bir dolar verirken ( Bill Gates amca duysa "yuuh" derdi ) Yabancılarda sınırsız internet olduğu için internetten birinden yardım isteyip saatlerce bu hatayı internetten gidermeye çalışmak gibi bir imkanları var. Heyhat bize yine kasayı omuzlamak düşüyor. onun için bu ayarı da iptal ediyoruz

wxp44ap.gif

Birde bu ayar var tabii bilgisayarınız internete girip Windows yaması çıkmış mı diye kontrol ediyor. Tabii bunun için de devamlı internete bağlanmaya çalışabilir. Bu ayarı da iptal edip "Sen canını sıkma Xp biz onu hallederiz" diyoruz. En alttaki seçenek.

wxp30na.gif

Aslında faydalı olması gerekirken sizi çileden çıkarabilecek bir seçenek daha. Bu seçenek ile hard diskte en son yapılan işlem bir hataya sebep olursa dizkteki bir kısım bilgi geri alınıyor ve düzeltilmeye çalışılıyor. Yazdığınız bir yazıyı bilgisayarı yeniden açtıktan sonra iki saat arayıp bulamıyorsanız sebebi bu seçenektir. Bütün sürücülerde geri yüklmemeyi kapat diyoruz. Hard diskimizin hatasıyla biz ilgileniriz. Sanki Win98 de hata olunca halledemiyorduk.

wxp20jq.gif

Öncemli bir ayar değil ama normalde F3 ile arama yaparken gizli dosyalar aranmıyor, orda olduğunu bildiğiniz bir dosyayı arayıp bulamazsanız sebebi budur. Bir pencere açıp F3 e basın. soldaki seçeneklerden ileri düzey seçenekler menüsünü açtığınızda buradaki gizli dosya ve klasörlerde ara seçeneği seçilmiş olmalı. Ayrıca o köpek canınızı sıkıyorsa alt kısımdan Tercihleri değiştir- ve- yardımcı kullanma seçenekleri ile halledebilirsiniz.

wxpr8ha.gif

Denetim Masasından Gereksiz uygulamaları kaldırmak

Windows System dizini içinde "Sysoc.inf" isimli bir dosya bulunmaktadır. Bu dosyada Denetim masasından kaldırabileceğiniz uygulamalar yazılıdır. Ama Microsoft bunların bazılarını gizlemiştir.Bunları görünür yapabilmek için bu dosya içindeki HIDE yazılarını silerseniz istemediğiniz tüm bileşenleri kaldırabilirsiniz. Dikkat virgülleri silmeyin. Dosya içindeki HIDE yazılarını sildikten sonra kaydedip, denetim masasını açıp Program Ekle/Kaldır kısmından Windows Bileşenleri kıs**** geçerek istemediğiniz uygulamaları kaldırabilirsiniz

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.