Windy ( Rüzgar ) Efekti oluşturma

3333

Emektar
27 Ara 2005
3,212
45
Little Town.
Wind Filtresi kullanılarak yapılmış bir yazı efekti, bu efekti kullanarak ve bir kaç değişik filtre varyasyonuyla çok etkileyici avatarlar yapabilirsiniz. Bu dersimizde 3 değişik çalışmanın son halini görebilirsiniz.
Şimdi yeni bir sayfa açıyoruz;

Width : 250 px

Height: 180 px

Resol : 72 dpi

Yeni sayfamızı açtıktan sonta -D- tuşuna basarak renk paletimiz resetliyoruz. Üstte siyah ve altta beyaz renk olmalı. Bunu yaptıktan sonra boya kutusuyla

(Paint Bucket Tool) zeminimzi siyaha boyuyoruz. (Bunu Alt+Backspace ile yapabilirsiniz). Zeminimizi siyaha boyadıktan sonra. Yazı aracımızı (Text Tool) seciyoruz ve rengini beyaz olarak ayarlıyoruz. Artık istedginiz bir yazıyı yazabilirsiniz. Ben genelde bu tür efektlerde kalın font tiplerini kullanıyorum. (Arial Koyu). Yazınızın boyutunu ve yerini ayarladıktan sonra şimdi tüm layerleri bir yapacagız (Flatten). Bunu için -Layer- menüsünden -Flatten Image- diyoruz ve artık bir background oluşturmuş olduk.

virus1.gif

Evet şimdi heyecan başlıyor

Filter menüsüne gidiyoruz ve -Blur- efektine giriyoruz -Gaussian Blur- seçiyoruz, değerimiz 0,8 olacak şekilde ayarlıyoruz. Artık yazımız daha yumuşak hatlara sahip olacak. Burada blur vermemizin sebebi aslında yazını yumuşak görünmesi değil bir sonra ki adımda uygulayacağımz filitrenin daha belirgin olması için gereken bir işlem olmasıdır.

virus2.gif

Şimdi ikinci filitremizi uygulayabiliriz. Bunu için yine -Filter- menüsünden -Sytlize- ve -Solarize- efektini seçiyoruz. Bu aşamadan sonra yaımızın içi boşalmış fakat dış hatlaları belirginleşmiş olacaktır.

virus3.gif

Yalnız istediğimiz kadar belirgin değil bunun için -Image- menusunden -Adjust- ve -Auto Contrast- yapıyoruz. Artık yazımız daha belirgin bir hal almış oldu.

virus4.gif

Şimdi biraz resmimizi evirip çevireceğiz Bunu için -Filter- menüsünden -Distort- ve -Polar Coordinates- efektini seçiyoruz ve değerlerimizi ; Polar to rectangular ; olarak değiştiriyoruz.

virus5.gif

Bu aşamadan sonra -Image- menüsünden -Rotate Canvas- ve -90 CCW- seciyoruz. Resmimiz 90 derece dönmüş olacak. Bu şekilde -Filter- menüsünden -Stylize- ve

-Wind- efektini uyguluyoruz. Değerlerimiz; Method: Wind , Direction: From the Left; olacak. Bu efekti iki defa uyguluyoruz. ( CTRL+F tuş kombinasyonu ile)

virus6.gif

Şimdi resmimizi düz bir hale getireceğiz. Bunun için yine -Image- menüsünden -Rotate Canvas- ve -90 CW- yapıyoruz. Artık resmimiz eski haline geldi. Buradaki bir kaç adım işlemleri tersine yapmak gibi birşey

virus7.gif

Şimdi tekrar -Filter- menüsünden -Distort - ve -Polar Coordinates- efektine geliyoruz. Bu sefer -Rectangular to Polar- secenegini işaretliyoruz. Ve işlemi bitimiş oluyoruz. Ben aşağıya wind efektiyle ilgili bir kaç örnek ekledim. Hepinize iyi çalışmalar.

virus8.gif

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.