WordPress'de Admin Panel Üzerinden Dosya Yükleme & İndirme

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,457
Shibuya
logo.png

WordPress'de Admin Panel Üzerinden Dosya Yükleme & İndirme

WordPress altyapısını kullandığımız web sitelerinde, aslında tüm web sitelerinde bazen dosya yükleme işlemleri yapmaktayız. Bu işlemleri yaparken Plesk panel, C-panel, DirectAdmin gibi hosting yönetim panellerine bağlanarak veya Filezilla programını kullanarak, FTP üzerinden sunucuya bağlanarak dosya yükleme, indirme veya benzer işlemleri gerçekleştirmekteyiz. Bu işlemleri gerçekleştirirken oldukça fazla vakit kaybetmekteyiz. WordPess'de ise eklenti yükleyerek Wordpress admin panelimizde sunucuya bağlanarak gerçekleştirdiğimiz işlemleri kolayca yapabiliriz.

Ancak güvenlik konusunda uyarma ihtiyacı duymaktayım. Web sitenize giren
"kötü niyetli kişiler" web sitenizin dosyalarının değiştirilmesine veya silinmesine sebebiyet verebilir. Hatta sizin haberiniz olmadan web sitenize shell yerleştirebilirler. Bu nedenden dolayı eklenti kullanımına başlamadan önce gerekli güvenlik önlemlerini fazlasıyla almış olmanız gerekmekte. Almadıysanız bile eklenti kullanımından sonra silebilirsiniz. :) Kurulumumuza geçelim.

1wbWuH.png

1. Adım: Klasik olarak eklenti yükleme işlemlerini gerçekleştireceğiz. WordPress panelimize giriş yaptıktan sonra sol bölümden Eklentiler >>> Yeni Ekle kısmına geliyoruz. Sağ üst köşede yer alan arama kısmına ''File Manager'' Yazıyoruz. Çıkan ilk eklentiyi şimdi kur butonuna bastıktan sonra etkinleştir diyerek etkinleştiriyoruz. Bulamayanlar buradan eklenti sayfasına erişebilir: Tıklayınız.

ABqiwh.png

5aE7rL.png

2. Adım: Eklentimizi yükleyerek aktifleştirdiğimizde WordPress admin panelimize "WP Dosya Yöneticisi" alanı geliyor ve bir ikon beliriyor, buraya tıklıyoruz.

xraFTT.png

5aE7rL.png

3. Adım: WP Dosya Yöneticisi alanına tıkladığımızda aynı C-panel veya benzeri hosting yönetim panellerinden ve Filezilla ile bağlanmış gibi Hosting hizmetimizde yer alan dosyaları ve dizinleri görüntüleyebiliyoruz.

xraFTT.png

5aE7rL.png

4. Adım: Aslında bir adım kalmadı ancak dosya silme ve diğer dosya işlemlerini sağ tıklayarak ayarlayabilirsiniz.

SW61s5.png

+ İkonuna tıklayarak dosya yükleyebilirsiniz.

svkHIt.png

5aE7rL.png

JrhyTn.png

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.