WordPress'de Font nasıl Değiştirilir?

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,457
Shibuya
logo.png

WordPress'de Font nasıl Değiştirilir?

WordPress altyapsını kullaanrak web sitesi kurduğumuzda projemize uygun bir tema seçiyoruz ama seçtiğimiz temanın şablon düzenini görünümünü vs. Seviyoruz. Fakat temada kullanılan yazı tipini sevmediğimizde temayı kullanmayı düşünmeyi aklımızdan çıkarıyoruz veya kullandığımız süre boyunca sıkılabiliyoruz ve yazı tiplerinde değişiklik yapma gereksinimi hissediyoruz. Siz de benim gibi bu tarz bir düşünceye kapıldıysanız bu konu sayesinde web sitenizde kullanılan yazı tiplerini kod bilgisine sahip olmadan değiştirebilirsiniz.

Not: Bazı temalarda font değiştirmek için ek bir işleme gerek yok. Sadece özelleştir bölümünden temayla birlikte gelen yazı tiplerinden değişim yapabilirsiniz. Bu konudaki işlemi uygulamadan önce kullanmış olduğunuz temanın bu tarz bir işlemi olup olmadığına bakınız.

8takAK.png

1. Adım: Wordpress panelimize giriş yaptıktan sonra sol bölümden Eklentiler >>> Yeni Ekle kısmına geliyoruz. Sağ üst köşede yer alan arama kısmına ''Use Any Font | Custom Font Uploader'' Yazıyoruz. Çıkan ilk eklentiyi şimdi kur butonuna bastıktan sonra etkinleştir diyerek etkinleştiriyoruz. Bulamayanlar buradan eklenti sayfasına erişebilir: Tıklayınız.

B8ZA4v.png

5aE7rL.png

2. Adım: Yüklediğimiz eklentiyi etkinleştirdikten sonra WordPress admin panelimizin sol bölümünde yer alan alana "Use Any Font" isimli yer beliriyor ve buraya tıklıyoruz. Eğer ki cache (önbellek) eklentisi kullanıyorsanız önbelleği temizledikten sorna bu alana bakınız. Eklenti aktif gözükmeyecektir.

8k73yc.png

5aE7rL.png

3. Adım: Eklentiyi kullanabilmek için bir APİ Anahtarına ihtiyacımız var. Tek bir yükleme için kullanmış olduğumuz eklenti ücretsiz olarak sağlıyor ancak 1'den fazla yazı tipi yüklemek için ne yazık ki ücretli olan sürümünü satın almanız gerekmekte. Ücretli olan sürümü $9.99'dan başlıyor. Aşağıdaki görselde de görünen "Generate free Lite" butonuna tıklıyoruz ve bize bir APİ anahtarı veriyor. Daha sonra "Verify" butonuna tıklayarak doğruluyoruz.

errzv4.png

5aE7rL.png

XBLqRw.png

5aE7rL.png

4. Adım: Kullanacağımız yazı tipini seçeceğiz ve web sitemize yükleyeceğiz. Türkçe bir web sitesi kullanıyorsanız Türkçe uyumlu bir font seçmeniz gerekmekte. Eğer ki Türkçe uyumlu olmayan bir font seçerseniz bazı yazılarınız bozulacaktır. Ayrıca eklentide şöyle bir uyarı mevcut "ttf, otf, woff | Font Size: Upto 25 MB" yani dosya türü olarak ttf,otf ve woff uzantılı font dosyaları yükleyebiliyorsunuz. Maksimum dosya yükleme limiti 25 MB. Ben Google'a "Türkçe uyumlu font" yazdım ve benim karşıma fonttr isimli web sitesi çıktı. Buraya girerek font indiriyorum. İndirmiş olduğum font zip uzantılı olduğu için klasöre çıkartıyorum ve karşıma ".otf" uzantılı font dosyaları karşıma çıkıyor.

wfdrc6.png

5aE7rL.png

5. Adım: Fontu indirdikten sonra web sitemizde aynı sayfaya giderek fontumuzu seçerek yüklüyoruz.

NEkhPn.png

5aE7rL.png

6. Adım: İstediğiniz ayarları yapınız. Ben sadece "Disable Font list in wordpress editor. " seçeneğini işaretleyerek save settings diyorum.

tUIAIx.png

5aE7rL.png

7. Adım: Assign font alanından fontumuzu nerede kullanacağımızı seçiyoruz. Ben pek değişiklik yapmayacağım için 1-2 seçenek işaretleyip "Assign Fonts" diyorum ve kaydediyorum. Bütün işlemlerimiz tamamlanmış bulunuyor. Web sitemize giderek kontrol sağlayabiliriz.

HXGHAb.png

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.