World Soccer Winning Eleven 9 International

TheCylient

Üye
12 Ocak 2006
218
1
Winning Eleven ve Pro Evolution Soccer serisi Konami'nin çıkarttığı kardeş oyunlardandır. Öyle ki birbirlerine ikizler kadar benzerler aslında. Pro Evolution Soccer serinin Avrupa ismiyken, Winning Eleven Japonya (ve Amerika) ismi oluyor. Ama Bizim incelediğimiz versiyon Winning Eleven 9 International, yani İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca desteğiyle beraber geliyor. Pro Evolution serisinin, Winning serisindeki karşılığını bulmak içinse sonundaki rakama 4 ekliyoruz. Seriyi takip etmeyenler ve bu ikisi aynı oyun değil mi neden iki farklı sürüm çıkıyor diyenler için de kısa bir yanıt olmuştur umarım bu.

Menülerde ve ara videoda küçük değişikler var, yine her seferinde olduğu gibi. Ara video Pes 5'tekinden daha güzel olmuş bu sefer. Pro Evolution Soccer 5 ve Winning Eleven 9 ile birlikte artık seride kaba kuvvet ve hafif ikili mücadelere getirilen zorluk burada da devam ediyor. Sevenlerini ikiye ayıran bu değişiklik kanımca pres yapmayı kare ve x tuşuna basmaktan ibaret olarak algılayan kitleyi, "olmamışçılar" kıs**** sokuyor. Ama otomatik olarak pres yapmaktan hoşlanmayan kitle için ise daha güzel olmuş, özellikle bu iki tarafın mücadelelerinde presciler frikik bölgesinde yaptıkları fauller yüzünden bayağı terleyeceklerdir.

Frikik bölgesi demişken isterseniz buradaki değişiklere de değinelim, PES 5'te olduğu gibi WE 9'da da serbest vuruştan gol atmak epeyce kolaylaştırılmış. Ama bu her attığınız gol olacak anla**** gelmiyor elbette. Kaleye 20-25 metre bölgesinden atmak için barajın kapattığı köşeyi hedefleyip şut tuşuna bir seferde yarısını dolduracak kadar basmak yeterli oluyor oyuncunun yeteneğine ve o anki şansınıza göre tabi. Ortalama olarak bu şekilde barı ayarlayabilerek attığınız her 3 şuttan birisi gol oluyor diyebiliriz. Benim PES 5 ve WE 9 da şimdiye kadar attığım serbest vuruş golleri 20'yi geçmiştir herhalde. Bu da aşağı yukarı PES 3, PES 4 ve WE 8 oynayarak geçen onca süredeki frikikten attığım 3-4 gole oranlayınca arada büyük bir fark olduğunu anlatıyor herhalde. Ancak ya benim gittikçe beceriksizleşmemden dolayı ya da oyunun zorlaşmasından dolayı, PES 3'e göre PES 4'te, PES 4'e göre 5'te (WE için rakamlara 4 ekleyin) azalan kornerden atılan goller ise dikkat çekici. Önceki oyunda orta yaparak atılan goller bu oyunda bariz bir biçimde azaltılmış aynı şekilde kanatlardan ataklar da oldukça zorlaşmış bulunmakta. Bu durumda kontrollü paslar ve akıllıca düşünülmüş ver kaçlar yardımcınız olacak. Aynı şekilde defansın üstünde aşırtarak atılan koşu yoluna paslar da eskisi gibi hedefi bulmuyor ve genelde kalecinin yakalayacağı şekilde uzun düşüyor. Bütün bunlar sizi oyuna alışacağınız süre zarfında hep 1-0, 1-1, 0-1 lik skorlara, uzatmalara ***ürecek olan etmenlerin başında geliyor.

Yine PES 5'te olduğu gibi, bir oyuncu sakatlandığı zaman topun dışarı atılması ya da hakemin hava atışı gibi bir takım hoş incelikler WE 9'da gözünüze çarpacaktır. Lisans konusunda ise pek bir değişiklik yok, "Man Red" gibi gerçekten esinlenildiği belli ancak ismi sallama takımlar duruyor olduğu gibi. Neden bir türlü lisansları almıyor şu Konami bizi 1 GB üzeri Wolf patchler indirmeye mahkum ediyor anlamak güç. Konami fanatiklerinin de kabul edeceği EA Sports'un elindeki tek koz bu ve hala devam ediyor.

Bir diğer can sıkıcı nokta ise ofsayt olduğunda eğer gol atabilirseniz ya da kritik bir pozisyondaysanız, yan hakemler bayrağı kaldırmada oldukça geç kalıyorlar. Bir açıdan görsel zenginlik olan bu durum, gollerinizin iptal olması ya da devam eden bir pozisyonda ofsayt bayrağının geç kalkması yine de sinirlerinizi tırmalayabiliyor sert mücadelelerde. İşin zevkli kısmı ise aynısı size karşı mücadele eden bilgisayar için de geçerli. Bir maçta benim bir, bilgisayarın ise üç golü iptal edilmişti örneğin. Aynı şekilde bazı pozisyonlarda az önce dolu olan tribünlerin boşaldığını görüyoruz PES 5'te gördüğümüz bu durum ise oyunun PS2'den port edilmiş olmasından kaynaklanıyor sanırım. Zira PS2 gibi artık miladını doldurmuş bir makine bazı açılardan futbolcularla birlikte seyircileri çizemeyecek kadar yavaş kalıyor. Hele de PS2 ve bilgisayar versiyonları arasındaki grafik farkı azımsanamayacak derecede fazla.

Oyun büyük oranda PES 5 ile aynı olduğu için incelemeyi çok da uzatmaya gerek görmüyorum. Farklı bir ara yüz ve küçük değişiklikler eşliğinde Konami'nin bize sunduğu futbol macerasına Winning Eleven 9 ile devam edip etmemek sizin elinizde. Çok büyük değişiklikler olmasa da oynadıkça fark edeceğiniz ufak tefek nüans farkları bulunuyor. Benim size tavsiyem ise mutlaka bir denemeniz gerektiği yönünde olacak. Serinin bir sonraki oyununda görüşmek üzere.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.