XSS Açığı Neden Oluşur, Nasıl Kapatılır?

Crackmeci

Katılımcı Üye
28 Haz 2020
308
169
Web
Merhaba ben crackmeci bu konumda sizlere xss açığının oluşum sebebi ve nasıl kapatılabileceğini göstereceğim.

Xss Açığı Nedir?
XSS açılmış haliyle de Cross Site Scripting anlamına gelir. Kısaca özetleyecek olursak HTML veya JS kodlarının sayfaya gömülerek kullanılması diyebiliriz. Yani şimdi diyebilirsiniz, "Altı üstü HTML ve JS kodu çalıştırıyoruz Linux komutları çalıştırmıyoruz bu bizim ne işimize yarayacak?" Şimdi şöyle bir senaryo düşünelim siz hacksite.com sitesinin yöneticisisiniz(adminisiniz) bir üyeniz size email yoluyla hacksite.com/index.php?search=<script>alert("Hacked by xxxhacker")</script> şeklinde bir mesaj gönderdi ama mesaj bu şekilde değil de link kısaltılmış şekilde geldi siz de bir merakla girip baktınız oradaki kod şuanda sadece basit bir alert kodu olduğu için sorun teşkil etmiyor ancak bu kod cookieleri çalmaya da yönelik olabilirdi. Oturum bilgilerinizin çalınması sizin için büyük sıkıntılar doğurabilirdi.

Şimdi de XSS'in türlerinden bahsedelim.

Reflected XSS
Demin search parametresine bir javascript değeri vermiştik ancak bu kod arama sayfasında çalıştığı için herhangi bir veritabanına kaydedilmedi zaten kim yapılan aramaları veri tabanına kaydeder ki :D İşte bu xss türünde bir parametre yerine kendi istediğimiz şeyi yazıyoruz ve o kod çalışıyor.

Stored XSS
Mesela sitenizde bir ziyaretçi defteriniz var buraya gelen ziyaretçiler mesaj bırakıyor istenen bilgiler de şunlar olsun: isim,soyisim,email,mesaj. Normal ziyaretçiler bu bilgileri girip mesajını bırakıyor ancak kötü niyetli bir kullanıcı geldiğinde buraya ad yerine <h1>XXX Hacker</h1> şeklinde bir değer girerse ismi diğer kullanıcılara göre daha büyük gözükecektir veya <script>alert("Hacked by xxxhacker")</script> şeklinde bir değer girerse sayfaya giren herkes "Hacked by xxxhacker" mesajını görecektir. O yüzden bu açık Reflected Xss'ye göre bir tık daha tehlikelidir.

Dom XSS
Bu XSS türleri arasında en tehlikelisidir çünkü kod direkt dom'a gömülür yani CTRL+U veya öğeyi denetle(inspect) yapınca gözükmez bu sebeple kurban herhangi bir atağa hedef olduğunu fark etmez. DOM dediğimiz şey Document Object Model demektir yani "Belge Nesne Modeli" gibisinden bir anlama geliyor. Bu model javascript ile html arasında bağlantı kuruyor. Mesela Javascriptte bir html öğesi seçileceği zaman document.querySelector(".element"); kullanılıyor DOM sayesinde Html üzerindeki öğeyle bağlantı kuruluyor.

Şimdi bir Stored XSS atağı gerçekleştirelim bunun için localhostta bir sayfa hazırladım.
4ea96jx.png

Görüldüğü üzere sayfamızda daha önce gelen üç mesaj bir tane de form var bu form üzerinden yeni mesajlar gönderebiliyoruz. Bir de sayfamızın kaynak kodunu inceleyelim.

p2e3vhy.png

Kaynak koda baktığımız zaman $adsoyad, $email , $mesaj değişkenlerine yani formdan alınan verilere herhangi bir filtre uygulanmamış bu sebeple eğer ben mesaj yerine
<h1>...</h1> şeklinde bir mesaj yazdığımda <h1> temizlenmeyecek bu sayede büyük bir mesajım olacak. Hadi deneyelim!

sv2wt3o.png

Mesajımızı ayarladık şimdi gönderelim.

atl3law.png

Evet görüldüğü üzere sistemde herhangi bir filtreleme yapılmadığı için <h1> tagı direkt çalıştı ve bu sayede diğer mesajlara göre daha büyük bir mesajımız oldu. Bunun yerine <script> kodlarının da çalıştırılabileceği hesaba katılıp bu açık küçümsenilmemelidir.

Peki bunu nasıl kapatabiliriz?
Şimdi trilyonlarca decode encode yöntemi olduğu için saldırgan eğer niyetliyse bir şekilde kodu çalıştırabilir. Ama kullanacağımız filtreleme metotları yardımıyla saldırıların önünü büyük ölçüde kesebiliriz. Genelde çoğu sayfada htmlspecialchars kullanmanız yeterli diyorlar ancak ben internetten bulduğum bir hazır fonksiyonu kullanmayı tercih ediyorum.

PHP:
function htmlclean($text){ 
    $text = preg_replace("'<script[^>]*>.*?</script>'si", '', $text ); 
    $text = preg_replace('/<a\s+.*?href="([^"]+)"[^>]*>([^<]+)<\/a>/is', '\2 (\1)',$text ); 
    $text = preg_replace( '/<!--.+?-->/', '', $text ); 
    $text = preg_replace( '/{.+?}/', '', $text ); 
    $text = preg_replace( '/&nbsp;/', ' ', $text ); 
    $text = preg_replace( '/&amp;/', ' ', $text ); 
    $text = preg_replace( '/&quot;/', ' ', $text ); 
    $text = strip_tags($text); 
    $text = htmlspecialchars($text); 
    return $text; 
}

Fonksiyonumuz bu. Bence bu fonksiyon siteniz aşırı büyük değilse belli bir yere kadar yeterli gelecektir. Şimdi deminki örneğimizdeki koda bu fonksiyonu ekleyelim bakalım çalışacak mı.

5apeppw.png

Değişiklik yaptığım tek kısım bu olduğu için tüm kodu atma gereği duymadım. Şimdi bir xss daha deneyelim ziyaretçi defterimize.

1r1q7qk.png

Bu sefer deminkinden farklı olarak bir JS kodu denedim şimdi sonuca bakalım.

hxoan3q.png

Görüldüğü üzere mesaj boş ve sayfaya girince bir alert vermedi çünkü kodu temizledi. Normalde bu verinin eklenmemesi lazım çünkü genelde girilen değerlerin boş olup olmadığını kontrol ediyoruz ama buradaki konsept o olmadığı için yapmadım. Şimdi bir de <h1> tagini deneyelim bakalım o çalışacak mı.

px66nws.png

Görüldüğü üzere mesajımız hazır hadi gönderelim.

7b6hc8d.png

Mesajımız gönderildi ancak mesajımızın etiketi yani <h1> kaldırıldı. Bu sayede bu mesaj da diğer mesajlarla aynı boyutta oldu.

Evet, bir konumun daha sonuna geldim okuduğunuz için teşekkür ederim.

(Not: Normalde reflected ve dom xss türleriyle ilgili de örnek yapacaktım ancak konu fazla uzamasın diye burada kestim)

Son düzenleme:

Muslukcu

Katılımcı Üye
17 Kas 2021
699
262
Tesisat dükkanı
Merhaba ben crackmeci bu konumda sizlere xss açığının oluşum sebebi ve nasıl kapatılabileceğini göstereceğim.

Xss Açığı Nedir?
XSS açılmış haliyle de Cross Site Scripting anlamına gelir. Kısaca özetleyecek olursak HTML veya JS kodlarının sayfaya gömülerek kullanılması diyebiliriz. Yani şimdi diyebilirsiniz, "Altı üstü HTML ve JS kodu çalıştırıyoruz Linux komutları çalıştırmıyoruz bu bizim ne işimize yarayacak?" Şimdi şöyle bir senaryo düşünelim siz xxx.com sitesinin yöneticisisiniz(adminisiniz) bir üyeniz size email yoluyla hacksite.com/index.php?search=<script>alert("Hacked by xxxhacker")</script> şeklinde bir mesaj gönderdi ama mesaj bu şekilde değil de link kısaltılmış şekilde geldi siz de bir merakla girip baktınız oradaki kod şuanda sadece basit bir alert kodu olduğu için sorun teşkil etmiyor ancak bu kod cookieleri çalmaya da yönelik olabilirdi. Oturum bilgilerinizin çalınması sizin için büyük sıkıntılar doğurabilirdi.

Şimdi de XSS'in türlerinden bahsedelim.

Reflected XSS
Demin search parametresine bir javascript değeri vermiştik ancak bu kod arama sayfasında çalıştığı için herhangi bir veritabanına kaydedilmedi zaten kim yapılan aramaları veri tabanına kaydeder ki :D İşte bu xss türünde bir parametre yerine kendi istediğimiz şeyi yazıyoruz ve o kod çalışıyor.

Stored XSS
Mesela sitenizde bir ziyaretçi defteriniz var buraya gelen ziyaretçiler mesaj bırakıyor istenen bilgiler de şunlar olsun: isim,soyisim,email,mesaj. Normal ziyaretçiler bu bilgileri girip mesajını bırakıyor ancak kötü niyetli bir kullanıcı geldiğinde buraya ad yerine <h1>XXX Hacker</h1> şeklinde bir değer girerse ismi diğer kullanıcılara göre daha büyük gözükecektir veya <script>alert("Hacked by xxxhacker")</script> şeklinde bir değer girerse sayfaya giren herkes "Hacked by xxxhacker" mesajını görecektir. O yüzden bu açık Reflected Xss'ye göre bir tık daha tehlikelidir.

Dom XSS
Bu XSS türleri arasında en tehlikelisidir çünkü kod direkt dom'a gömülür yani CTRL+U veya öğeyi denetle(inspect) yapınca gözükmez bu sebeple kurban herhangi bir atağa hedef olduğunu fark etmez. DOM dediğimiz şey Document Object Model demektir yani "Belge Nesne Modeli" gibisinden bir anlama geliyor. Bu model javascript ile html arasında bağlantı kuruyor. Mesela Javascriptte bir html öğesi seçileceği zaman document.querySelector(".element"); kullanılıyor DOM sayesinde Html üzerindeki öğeyle bağlantı kuruluyor.

Şimdi bir Stored XSS atağı gerçekleştirelim bunun için localhostta bir sayfa hazırladım.
4ea96jx.png

Görüldüğü üzere sayfamızda daha önce gelen üç mesaj bir tane de form var bu form üzerinden yeni mesajlar gönderebiliyoruz. Bir de sayfamızın kaynak kodunu inceleyelim.

p2e3vhy.png

Kaynak koda baktığımız zaman $adsoyad, $email , $mesaj değişkenlerine yani formdan alınan verilere herhangi bir filtre uygulanmamış bu sebeple eğer ben mesaj yerine
<h1>...</h1> şeklinde bir mesaj yazdığımda <h1> temizlenmeyecek bu sayede büyük bir mesajım olacak. Hadi deneyelim!

sv2wt3o.png

Mesajımızı ayarladık şimdi gönderelim.

atl3law.png

Evet görüldüğü üzere sistemde herhangi bir filtreleme yapılmadığı için <h1> tagı direkt çalıştı ve bu sayede diğer mesajlara göre daha büyük bir mesajımız oldu. Bunun yerine <script> kodlarının da çalıştırılabileceği hesaba katılıp bu açık küçümsenilmemelidir.

Peki bunu nasıl kapatabiliriz?
Şimdi trilyonlarca decode encode yöntemi olduğu için saldırgan eğer niyetliyse bir şekilde kodu çalıştırabilir. Ama kullanacağımız filtreleme metotları yardımıyla saldırıların önünü büyük ölçüde kesebiliriz. Genelde çoğu sayfada htmlspecialchars kullanmanız yeterli diyorlar ancak ben internetten bulduğum bir hazır fonksiyonu kullanmayı tercih ediyorum.

PHP:
function htmlclean($text){ 
    $text = preg_replace("'<script[^>]*>.*?</script>'si", '', $text ); 
    $text = preg_replace('/<a\s+.*?href="([^"]+)"[^>]*>([^<]+)<\/a>/is', '\2 (\1)',$text ); 
    $text = preg_replace( '/<!--.+?-->/', '', $text ); 
    $text = preg_replace( '/{.+?}/', '', $text ); 
    $text = preg_replace( '/&nbsp;/', ' ', $text ); 
    $text = preg_replace( '/&amp;/', ' ', $text ); 
    $text = preg_replace( '/&quot;/', ' ', $text ); 
    $text = strip_tags($text); 
    $text = htmlspecialchars($text); 
    return $text; 
}

Fonksiyonumuz bu. Bence bu fonksiyon siteniz aşırı büyük değilse belli bir yere kadar yeterli gelecektir. Şimdi deminki örneğimizdeki koda bu fonksiyonu ekleyelim bakalım çalışacak mı.

5apeppw.png

Değişiklik yaptığım tek kısım bu olduğu için tüm kodu atma gereği duymadım. Şimdi bir xss daha deneyelim ziyaretçi defterimize.

1r1q7qk.png

Bu sefer deminkinden farklı olarak bir JS kodu denedim şimdi sonuca bakalım.

hxoan3q.png

Görüldüğü üzere mesaj boş ve sayfaya girince bir alert vermedi çünkü kodu temizledi. Normalde bu verinin eklenmemesi lazım çünkü genelde girilen değerlerin boş olup olmadığını kontrol ediyoruz ama buradaki konsept o olmadığı için yapmadım. Şimdi bir de <h1> tagini deneyelim bakalım o çalışacak mı.

px66nws.png

Görüldüğü üzere mesajımız hazır hadi gönderelim.

7b6hc8d.png

Mesajımız gönderildi ancak mesajımızın etiketi yani <h1> kaldırıldı. Bu sayede bu mesaj da diğer mesajlarla aynı boyutta oldu.

Evet, bir konumun daha sonuna geldim okuduğunuz için teşekkür ederim.

(Not: Normalde reflected ve dom xss türleriyle ilgili de örnek yapacaktım ancak konu fazla uzamasın diye burada kestim)

Elinize saglik

Crackmeci

Katılımcı Üye
28 Haz 2020
308
169
Web
Teşekkür ederim.
Teşekkür ederim.
Teşekkürler.
Elinize Sağlık.
Teşekkürler.
Elinize sağlık, çok güzel konu , devamını beklerim :)
Teşekkür ederim. Elimden geldiğince bildiğim şeyleri paylaşmaya çalışacağım.
Ellerine sağlık başarılı olmuş.
Teşekkürler sağolun

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.