Yapay Zeka İnsanların Hangi Yüzleri Çekici Bulduğunu Öğrendi

BörüHan

Basın&Medya Ekibi
13 Ocak 2018
916
30
TuranEller
Yapay Zeka İnsanların Hangi Yüzleri Çekici Bulduğunu Öğrendi!

Bilim insanları yapay zekanın insanların hangi yüzleri çekici bulduğunu ve bu bilgileri kullanarak deneye katılan kişilerin çekici bulduğu yüzleri tasarlamayı başardı.Yurtdışında bulunan iki üniversitede araştırmacılar insanların hangi tür yüzleri çekici bulduğunu bulmak için bir düzenek tasarımı yaptılar.

Deneye katılan kişilerden bilgisayar ekranı önüne oturmaları ve gördükleri portleri incelemeleri istendi.Ekranda beliren yüzler gerçek insanlara ait değillerdi,bu yüzler bir veri kümesinden oluşturulmuş gerçekçi ama yapay portrelerdi.Katılımcılara yüzlere bakarken elektrotlarla donatılmış başlıklar takılarak katılımcıların beyin aktivitelerini portrelere bakarken ölçtüler.Yapay zeka sistemi katılımcıların beynindeki tepkileri yorumladı ve bu tepkileri kullanarak yapay yüzler oluşturdu.

Daha sonra ikinci bir düzenek tasarlanarak yeni yapay yüzler rastgele oluşturulmuş başka yüzlerle birlikte katılımcılara gösterildi.Yine beyin tepkileri ölçülen katılımcıların tepkileri ile yapay zekanın tercihlerinin yüzde 80 eşleşdiği görüldü.

 
Son düzenleme:
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.