Yazılıma Yeni Başlayanlar için Algoritma Mantığı

noktalıvirgül

Deneyimli Moderatör
17 Kas 2020
910
492
Yazılım sektörünü bir insana benzetirsek, “algoritma oluşturma”yı da iskelet sistemi olarak görebiliriz.

Algoritma bir problem çözümünde işlemlerin sırasıyla ifade edilmesidir. Bu problem çözmede işlem önceliği sıralaması çok önemlidir. Ayrıca problem çözümünde kullanılan temel yazılım terimleri (değişkenler, sabitler, sayaçlar, döngüler); operatörler (toplama, çıkarma, çarpma, bölme, üs alma, mod, eşit mi, eşit değil mi, küçüktür, büyüktür, küçük veya eşittir, büyük veya eşittir ve(and), veya(or), değil(not), eşitleme, işlem gruplama operatörleri) kullanılır. Ayrıca matematiksel ifadelerde işlem önceliği sırasına göre adımlar izlenir. Yani algoritmik ifadelerde matematik kuralları da uygulanır. İşlem önceliği dediğimiz konu için şu aşamalar geçerlidir:
  • Parantez içleri
  • Üs alma işlemleri
  • Çarpma ve bölme işlemleri
  • Toplama ve çıkarma işlemleri
Ayrıca algoritma günlük hayattaki planların ifadesi gibi de düşünülebilmektedir. Bu örnekler en kolay şekilde akılda tutma imkânı sunar. Bu tasarımı şu sıralama ile yapabilmekteyiz:
1. Başla

2. Gereksinimler için tanımlamalar (Sabitler ve değişkenler)

3. Yapılacak işlemler (Operatörler)

4. Sonuçların kullanıcıya sunulması (Ekrana yazdırmak)

5. Bitti/Dur

(Başla ve Dur adımları programın nerede başlayıp nerede biteceğinin bilgisini vermek amacıyla kullanılır.)
Bu tasarımla ilgili birkaç örnek ile devam edelim:

Günlük hayatımızdan bir örnek verecek olursak;

Adım 1: Başla

Adım 2: Mutfağa git

Adım 3: Çaydanlığın altına su koy

Adım 4: Çaydanlığı ocağa koy

Adım 5: Ocağı yak

Adım 6: Suyun kaynamasını bekle

Adım 7: Su kaynadı ise demliğe çay koy. Kaynamadı ise 6. adıma git

Adım 8: Demliğe sıcak su koy ve çayı demle

Adım 9: Çaydanlığın altına su koy ve ocağa koy

Adım 10: Suyun kaynamasını bekle

Adım 11: Su kaynadı ise çaylar servise hazır. Kaynamadı ise 10. adıma git

Adım 12: Bitir *

Matematiksel ifadeler ile örnek verirsek;

1-Başla
2-Birinci sayıyı oku
3-İkinci sayıyı oku
4-İki sayıyı topla
5-Sonucu ekrana yazdır
6-Dur
Algoritma tasarımını açalım.

1-Başla

2-X sayısını oku --> Kullanılacak gereksinimlere göre tanımlama
3-Y sayısını oku --> Kullanılacak gereksinimlere göre tanımlama
4-Z=X+Y işlemini yap --> Yapılacak işlemler
5-Z’yi ekrana yazdır --> Elde edilen sonuçların kullanıcıya sunulması (Ekrana yazdırmak)
6-Dur

Yazılım uzmanlarının ortak bir görüşü olarak diyebiliriz ki algoritma’yı öğrenmek yazılım öğrenmenin ilk aşamasıdır. Yazılımın mantığını kavramak için bu önemlidir.

İyi forumlar..

Yararlanılan Kaynaklar:
H. Burak Tungut Algoritma ve Programlama Mantığı (KodLab Yayın Dağıtım)
*
http://www.alidemirci.net/algoritma-nedir.html

KΛRΛ

Uzman üye
26 Mar 2018
1,233
202
Adım 1: Başla

Adım 2: Mutfağa git

Adım 3: Çaydanlığın altına su koy

Adım 4: Çaydanlığı ocağa koy

Adım 5: Ocağı yak

Adım 6: Suyun kaynamasını bekle

Adım 7: Su kaynadı ise demliğe çay koy. Kaynamadı ise 6. adıma git

Adım 8: Demliğe sıcak su koy ve çayı demle

Adım 9: Çaydanlığın altına su koy ve ocağa koy

Adım 10: Suyun kaynamasını bekle

Adım 11: Su kaynadı ise çaylar servise hazır. Kaynamadı ise 10. adıma git

Adım 12: Bitir *

Bu işlemleri kodlar olmadan mantığını denemek ve kendinizi geliştirmek isterseniz Flowchart uygulaması üzerinden denemeler yapabilirsiniz.

Güzel konu olmuş elinize sağlık :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.