Zone almak, index basmak gibi terimler ne anlama gelir? [ Web Hacking Eğitimi #1 ]

"Xale

Katılımcı Üye
16 Eki 2020
442
0
Merhaba dostlar ben Xale, bugün sizlere "zone almak, index basmak" gibi terimlerin ne anlama geldiğinden bahsedeceğim, başlayalım.

1- Zone almak
Zone kaydı, bilgisayar korsanlarının (hackerların) bir web siteyi hackledikten sonra hackledikleri web siteyi hacklediklerini kanıtlayabilmek için web sitenin belli bir zamanda kaydedilmiş görüntüleridir.

2- İndex basmak
Siteye index basmak, siteye shell gibi dosyalarla sitenin ana sayfasına veya başka bir yerine index.html dosyası yüklemektir.​

3- Shell basmak
Kısaca shell ne işe yarar bundan bahsedeceğim. Shell, sitede tam yetki almaya (istediğiniz dosyayı yüklemeye ve
istediğiniz dosyayı değiştirmeye yarar.​

Bunlar hacker ve lamerlerin kullandığı bazı terimlerdi, okuduğunuz için teşekkürler. Hayırlı günler.​
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.