Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform...  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform... >
Turkhackteam Under Ground
> Kriptografi - Şifreleme

Kriptografi - Şifreleme Şifreleme Ve Şifreleme Sistemleri Hakkında Her şey.

Şifre ve Parola Arasındaki Farklar

Kriptografi - Şifreleme

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 09-10-2017   #1
  • Online
  • Tümgeneral
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Jan 2016
Nereden
Türkiye
Yaş
16
Mesajlar
Konular


  
Şifre ve Parola Arasındaki FarklarŞifre ve Parola Arasındaki Farklar


Şifre ve parola birbiriyle oldukça fazla karıştırılan terimlerdir. Çoğu insan bu yazıya denk gelene kadar bu iki terimin de aynı şeyi ifade ettiğini düşünüyor fakat durum bundan çok daha farklıdır. İnsanlar günlük yaşantılarında bu terimleri, herhangi bir sisteme giriş yaparken kullandıkları için şifre ve parolaların görevleri ne kadar farklı olabilir diye düşünüyorlar. Arkadaş ortamından bir örnek verecek olursam, ortada bir kişi “ulan facebook şifreni çok basit yapmışsın, ilk tahmin ettiğim şifre doğru çıktı” gibi konuşmalar yapabilir.

Ortamdaki arkadaşlar o duruma belki gülüp geçerler, belki o kişinin adı hacker’a çıkabilir ama şifre ve parolanın farklılığı bilen birisi, “önce sen bir dur. O şifre değil parola” der. Ama buna rastlamanız imkansıza yakındır. Çünkü böyle bir durumun varlığından haberi olmayan çok insan var. Böyle bir konuya deyinmek istememin bir sebebi de budur.

Diğer bir sebep ise, şuan günümüzde bile büyük sistemler, devletin veya büyük kuruluşların web sitelerinde bu kavramların anlamlarına dikkat edilmeden kullanılması beni çok şaşırttı. Örnek verecek olursam Türk Dil Kurumu(TDK)’nun sitesinin üye girişi sayfasında bile buna dikkat edilmeden kullanılmış olması bence biraz komik.


Gözüyle görmek isteyen olursa linki de buraya bırakıyorum, bakabilirsiniz :-D. Şimdi şifre ve parola arasındaki farklardan kısaca bahsedecek olursak; şifre hashlenmiş olan metine verilen isimken, parola direk olarak bu metine verilen isimdir. Hash ise kısaca, belirli bir text’i veya yazıyı çeşitli şifreleme algoritmalardan geçirerek karmaşık bir text haline getirmeye yarayan bir işlemdir.

ŞİFRE : Normal olarak okunduğunda bir anlam ifade etmeyen, kişiden kişiye farklı gösteren metinlerin çeşitli algoritmalar ile oluşturulup geri dönüştürülebilir veya geri dönüştürülemez hallerde kullanıldığı metinlerdir. örneğin sha-1, md5, base64, md4, rsa, idea gibi algoritmalar şifrelemede sıklıkla kullanılan çeşitlerdir.


PAROLA : Okunduğunda anlam ifade eden, kişinin kendinin de bildiği, kendinin seçip kullandığı kelimelerdir. Örneğin: 123456, password, qwerty, asi_jojuk gibi kelimeler buna örnek verilebilir. Kısaca “senin bildiğin parola, sistemin bildiği şifredir” diyebilirim.
    
Online
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 29-10-2017   #2
  • Offline
  • Binbaşı
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Jun 2017
Mesajlar
Konular


  


Bilmiyorumdum konuyu okudum çok yararlı olmuş.
Bilgilendirme için sağol.
    


__________________

And içtik hemde defalarca...

Ey Büyük Atatürk!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime and içerim.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
Ne mutlu Türküm diyene!

Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır.
Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize turkhackteamiletisim [at] gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com


Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Turkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Turkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Turkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle Links

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.