Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Kriptografi - Şifreleme

Kriptografi - Şifreleme Şifreleme Ve Şifreleme Sistemleri Hakkında Her şey.


Kriptoloji Nedir? ~ Aspect's

Kriptografi - Şifreleme

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 01-05-2018 22:39   #1
  • Yüzbaşı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2017
Nereden
Ankara
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 418
Teşekkür (Aldı): 396


Kriptoloji Nedir? ~ Aspect'sKriptoloji Nedir?Bir şifre bilimi olan Kriptoloji; bilginin belli bir sisteme göre şifrelenmesi ve bu bilginin güvenlikli bir ortamda alıcıya iletilmesiyle uğraşır. Kriptoloji; askerî kurumlardan, kişiler arası veya özel devlet kurumları arasındaki iletişimlerden, sistemlerin oluşumunda ve işleyişindeki güvenlik boşluklarına kadar her türlü dalla alakalıdır.Günümüz teknolojisinin baş döndürücü hızı göz önünde alındığında, teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan güvenlik açığının da taşıdığı önem ortaya çıkmaktadır. Kriptoloji bilmi kendi içerisinde iki farklı branşa ayrılır:

Kriptoloji = Kriptografi + KriptoanalizKriptografi, okunabilir durumdaki bir bilginin istenmeyen taraflarca okunamayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan, bilginin güvenliğini sağlamak için bir araya getirilmiş yöntemler bütünüdür.Kriptoanaliz ise bir şifreleme sistemini veya sadece şifreli mesajı inceleyerek, şifreli mesajın açık halini elde etmeye çalışan kriptoloji disiplinidir.

Kriptoloji Nasıl Çalışır?Kriptoloji algoritmaları tamamen matematiksel fonksiyonlardan oluşur. Örneğin Sezar şifresinde A harfi yerine D, B harfi yerine E kullanılmıştır ve bu şekilde devam etmektedir. Bu da demek oluyor ki algoritma gördüğü her harf yerine alfabede ona karşılık gelen harfin üç ilersindeki harfi getirerek şifrelenmiş (kriptolu) metni oluşturmuş oluyor.İlk zamanlarda kriptolu metinlerin güvenliği için şifreleme ve deşifreleme algoritmaları saklı tutulurdu ve gizli bir anahtar bulunurdu. Fakat günümüzde kriptolojinin güvenliğinden bahsedecek olursak, Algoritma bilinse dahi yazı metninin çözülmemesi gerekir. Burada da devreye açık anahtarlı kripto algoritmaları girmektedir. Bunlar bir Public Key (genel anahtar) –ki bu herkesin görebileceği bir anahtar (Secret Key) bu da sadece yazının çözülmüş (deşifrelenmiş) halini elde etmeye yarayacak olan anahtardır.

Kriptolojinin Kullanım Alanlarıİletişim kurmak isteyen iki kişinin bir birlerine e-posta aracılığı ile ileti göndermesini göz önünde tutalım. Bu iletiler bir çok bilgisayardan geçmektedir. A kullanıcısından B kullanıcısına gittiğinde daha önce açılıp okunmadığını veya açılıp üstünde değişiklik yapmadığını bilemeyiz. Bu yüzden devreye kriptolama girmektedir. Kripto teknikleri genelde bu yazıyı daha önce hazırlanmış bir algoritma ile şifreli bir metin haline getirir. Örnek olarak buna Sezar şifresi diyebiliriz.Bir başka iletişim tekniğini göz önüne alırsak, örneğin telsiz haberleşmelerinde de buna benzer sistemler kullanılmaktadır. Ses önce şifrelenir karşıya gönderilir orda şifre açılır ve ses araya başka bir kullanıcı girmeden güvenli bir şekilde teslim edilmiş olur.Dikkat edeceğimiz gibi kriptoloji iletişim materyallerinin kullanıldığı her alanda (ses, görüntü, metin v.s ) gizliliği sağlamak için kullanılmaktadır.
___________________________________________

Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

Milliyetci87 Teşekkür etti.
Alt 01-05-2018 22:41   #2
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2016
Nereden
pardus@root
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 761
Teşekkür (Aldı): 699
Elinize emeğinize sağlık
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 01-05-2018 22:42   #3
  • Sosyal Medya Timi Asistanı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
06/2017
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 7446
Teşekkür (Aldı): 933
Ellerinize, emeğinize sağlık Aspects hocam (:
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 01-05-2018 22:59   #4
  • Üsteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2018
Nereden
Azerbaycan
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 465
Teşekkür (Aldı): 193
Emeğinize sağlık hocam.
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau