İPUCU

Kriptografi - Şifreleme Şifreleme Ve Şifreleme Sistemleri Hakkında Her şey.

Seçenekler

Kriptografi’de Şifreleme Teknikleri

05-08-2018 14:25
#1
nefeskesen06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2018
Nereden:
TEŞKİLAT
Yaş:
28
Mesajlar:
512
Teşekkür (Etti):
298
Teşekkür (Aldı):
118
Konular:
105
Kriptografik şifreleme teknikleri klasik ve modern olmak üzere ikiye ayrılır. Klasik şifreleme teknikleri, geçmişi yüzyıllar öncesine uzanan, kalem kağıt veya basit aletler kullanılarak tasarlanan şifreleme tekniğidir. Modern şifreleme teknikleri ise 20. yüzyılın başlarında karmaşık olan mekanik ve elektromekanik makinelerin keşfedilmesiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Daha sonra bilgisayarların kullanılması ile birlikte modern şifreleme teknikleri de gelişmiştir. Modern tekniklerle yapılan şifrelemelerde karmaşık algoritmaların kullanılması ve uzun şifreleme anahtarları seçilmesi şifrelenmiş mesajın kötü niyetli kişiler tarafından çözümünü zorlaştırır. Modern tekniklerle yapılan şifrelemeler klasik tekniklere göre daha çok güvenlidir.


Klasik Şifreleme Teknikleri

Geçmiş yüzyıllarda insanlar bilgiyi saklama adına değişik saklama metotları kullanmıştır. Örneğin Eski Yunanlılar şifreli bir mesajı göndermek için köleleri kullanmışlardır. Mesajı göndermek için kölelerin saçlarını tıraş etmişler, daha sonra da gönderecekleri mesajı kölelerin kafasına yazarak saçlarının uzamasını beklemişlerdir. Birkaç ay sonra da köle hedefine doğru yola çıkmış ve gittiği yerde tekrar saçları tıraş edilerek mesajın okunması sağlanmıştır. Bu ve buna benzer teknikleri içeren klasik şifreleme teknikleri basit olarak tasarlanmış şifrelemelerdir.

Klasik şifreleme teknikleri temelde iki şifreleme tekniğine sahiptir. Bunlar yer değiştirme (transposition) ve yerine koyma (substitution) teknikleridir.Yer Değiştirme (Transposition) Yöntemi

Gizliliği sağlamak amacıyla mesajdaki harflerin yerlerinin değiştirilerek tekrar sıralanmasıyla çevrik bir sözcük (anagram) oluşturulması esasına dayanan bir kriptografi tekniğidir. Tek kelime gibi kısa mesajlar sınırlı sayıda farklı sıraya koyulabildiği için bu yöntem göreli olarak daha az güvenlik sağlar. Örneğin, üç harf yalnızca altı farklı şekilde sıralanabilir, taş, tşa, atş, aşt, şat, şta. Bununla birlikte, harf sayısı arttıkça olası düzenlemelerin sayısında inanılmaz bir artış olur, bu da harfleri karıştırma düzeneği bilinmeden asıl mesaja ulaşmayı olanaksız kılar. Yer değiştirme metodunu kullanacak olan gönderici ve alıcı kimseler mesajın şifrelenmesi ve şifrenin çözülmesi için gerekli tekniğe karar vermelidir.Yer değiştirme metodunu kullanan kriptografik araçlardan ilki 5. yüzyılda Spartalı Skytale[1] olarak adlandırılan, etrafına şerit şeklinde deri ya da parşömen sarılabilen tahta bir çubuktur. Gönderici, mesajı çubuk boyunca yazdıktan sonra sarılı şerit açıldığında şerit boyunca sanki anlamsız harfler varmış gibi görünür. Bütün harflerin sırası değiştirilmiş olur. Haberci deri şeridi harfler iç tarafta kalacak şekilde, beline kemer olarak takar. Mesajı çözebilmek için alıcının deri şeridi gönderenin kullandığı ile aynı çaplı bir skytale’e sarması yeterli olur.


Yerine Koyma (Substitution) Yöntemi

Düz bir metindeki harflerin yerine başka harfler, sayılar ya da semboller koyarak yapılan şifreleme türüdür. Eğer düz metin ardışık bitler olarak görülebiliyorsa, çeşitli bit patternlerinin (örneklemlerinin) değiştirilmesi de bu tekniğe dahil edilebilir. İki tip yerine koyma metodu vardır. Bunlar Tekli Alfabetik Yerine Koyma (Monoalphabetic Substitution) ve Çoklu Alfabetik Yerine Koyma (Polyalphabetic Substitution) metotlarıdır.

Tekli Alfabetik Yerine Koyma (Monoalphabetic Substitution) Yöntemi

Alfabedeki her harfin her defasında aynı harfle şifrelenmesi olarak tanımlanır. Örneğin Sezar şifresi basit bir Tekli Alfabetik Yerine koyma şifresidir. Ünlü Roma İmparatoru Julia Caesar tarafından geliştirilen Sezar şifrelemesi her harfin kendisinden sonra gelen üçüncü harfle çembersel olarak değişme mantığına dayanır. “LINKEDIN” düz metnini Sezar şifresine göre şifrelersek “olqnhglq” şifreli metni elde ederiz.

[IMG][/IMG]

05-08-2018 15:04
#2
Üyelik tarihi:
07/2018
Mesajlar:
406
Teşekkür (Etti):
7
Teşekkür (Aldı):
32
Konular:
18
Emegine saglik guzel makale olmus dostum
Kullanıcı İmzası
Var mısın ki yok olmaktan korkuyorsun ?
05-08-2018 15:13
#3
jGozluk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2017
Nereden:
Russia
Yaş:
19
Mesajlar:
1.902
Teşekkür (Etti):
504
Teşekkür (Aldı):
574
Konular:
102
Ellerine Sağlık Nefes
Kullanıcı İmzası
Balık; Gökyüzünün en masum masalıdır, Kuş; Gökyüzüne adanmış bir masal karekteri.
05-08-2018 20:52
#4
KoDa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2016
Nereden:
127.0.0.1
Mesajlar:
1.437
Teşekkür (Etti):
65
Teşekkür (Aldı):
147
Konular:
83
eline emeğine sağlık güzel konu
Kullanıcı İmzası
Biz Yaz Kış Yağmur Demeden Şafak Oparasyonuna Gider Gibi Uykudan Uyanıp Korkama Sönmez Bu Şafaklarda Yüzen Al Sancak ! Sönmeden Yurdumun Üstünde En Son Ocak ! Derken Taşşak Geçmiyorduk ...

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı