Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Kriptografi - Şifreleme

Kriptografi - Şifreleme Şifreleme Ve Şifreleme Sistemleri Hakkında Her şey.


Kriptografi’de Şifreleme Teknikleri

Kriptografi - Şifreleme

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 05-08-2018 14:25   #1
  • Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
05/2018
Nereden
TEŞKİLAT
Yaş
28
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 298
Teşekkür (Aldı): 118


Kriptografi’de Şifreleme TeknikleriKriptografik şifreleme teknikleri klasik ve modern olmak üzere ikiye ayrılır. Klasik şifreleme teknikleri, geçmişi yüzyıllar öncesine uzanan, kalem kağıt veya basit aletler kullanılarak tasarlanan şifreleme tekniğidir. Modern şifreleme teknikleri ise 20. yüzyılın başlarında karmaşık olan mekanik ve elektromekanik makinelerin keşfedilmesiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Daha sonra bilgisayarların kullanılması ile birlikte modern şifreleme teknikleri de gelişmiştir. Modern tekniklerle yapılan şifrelemelerde karmaşık algoritmaların kullanılması ve uzun şifreleme anahtarları seçilmesi şifrelenmiş mesajın kötü niyetli kişiler tarafından çözümünü zorlaştırır. Modern tekniklerle yapılan şifrelemeler klasik tekniklere göre daha çok güvenlidir.


Klasik Şifreleme Teknikleri

Geçmiş yüzyıllarda insanlar bilgiyi saklama adına değişik saklama metotları kullanmıştır. Örneğin Eski Yunanlılar şifreli bir mesajı göndermek için köleleri kullanmışlardır. Mesajı göndermek için kölelerin saçlarını tıraş etmişler, daha sonra da gönderecekleri mesajı kölelerin kafasına yazarak saçlarının uzamasını beklemişlerdir. Birkaç ay sonra da köle hedefine doğru yola çıkmış ve gittiği yerde tekrar saçları tıraş edilerek mesajın okunması sağlanmıştır. Bu ve buna benzer teknikleri içeren klasik şifreleme teknikleri basit olarak tasarlanmış şifrelemelerdir.

Klasik şifreleme teknikleri temelde iki şifreleme tekniğine sahiptir. Bunlar yer değiştirme (transposition) ve yerine koyma (substitution) teknikleridir.Yer Değiştirme (Transposition) Yöntemi

Gizliliği sağlamak amacıyla mesajdaki harflerin yerlerinin değiştirilerek tekrar sıralanmasıyla çevrik bir sözcük (anagram) oluşturulması esasına dayanan bir kriptografi tekniğidir. Tek kelime gibi kısa mesajlar sınırlı sayıda farklı sıraya koyulabildiği için bu yöntem göreli olarak daha az güvenlik sağlar. Örneğin, üç harf yalnızca altı farklı şekilde sıralanabilir, taş, tşa, atş, aşt, şat, şta. Bununla birlikte, harf sayısı arttıkça olası düzenlemelerin sayısında inanılmaz bir artış olur, bu da harfleri karıştırma düzeneği bilinmeden asıl mesaja ulaşmayı olanaksız kılar. Yer değiştirme metodunu kullanacak olan gönderici ve alıcı kimseler mesajın şifrelenmesi ve şifrenin çözülmesi için gerekli tekniğe karar vermelidir.Yer değiştirme metodunu kullanan kriptografik araçlardan ilki 5. yüzyılda Spartalı Skytale[1] olarak adlandırılan, etrafına şerit şeklinde deri ya da parşömen sarılabilen tahta bir çubuktur. Gönderici, mesajı çubuk boyunca yazdıktan sonra sarılı şerit açıldığında şerit boyunca sanki anlamsız harfler varmış gibi görünür. Bütün harflerin sırası değiştirilmiş olur. Haberci deri şeridi harfler iç tarafta kalacak şekilde, beline kemer olarak takar. Mesajı çözebilmek için alıcının deri şeridi gönderenin kullandığı ile aynı çaplı bir skytale’e sarması yeterli olur.


Yerine Koyma (Substitution) Yöntemi

Düz bir metindeki harflerin yerine başka harfler, sayılar ya da semboller koyarak yapılan şifreleme türüdür. Eğer düz metin ardışık bitler olarak görülebiliyorsa, çeşitli bit patternlerinin (örneklemlerinin) değiştirilmesi de bu tekniğe dahil edilebilir. İki tip yerine koyma metodu vardır. Bunlar Tekli Alfabetik Yerine Koyma (Monoalphabetic Substitution) ve Çoklu Alfabetik Yerine Koyma (Polyalphabetic Substitution) metotlarıdır.

Tekli Alfabetik Yerine Koyma (Monoalphabetic Substitution) Yöntemi

Alfabedeki her harfin her defasında aynı harfle şifrelenmesi olarak tanımlanır. Örneğin Sezar şifresi basit bir Tekli Alfabetik Yerine koyma şifresidir. Ünlü Roma İmparatoru Julia Caesar tarafından geliştirilen Sezar şifrelemesi her harfin kendisinden sonra gelen üçüncü harfle çembersel olarak değişme mantığına dayanır. “LINKEDIN” düz metnini Sezar şifresine göre şifrelersek “olqnhglq” şifreli metni elde ederiz.

[IMG][/IMG]
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 05-08-2018 15:04   #2
  • Teğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
07/2018
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 7
Teşekkür (Aldı): 22
Emegine saglik guzel makale olmus dostum___________________________________________

Var mısın ki yok olmaktan korkuyorsun ?

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 05-08-2018 15:13   #3
  • Binbaşı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2017
Nereden
Russia
Yaş
19
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 393
Teşekkür (Aldı): 479
Ellerine Sağlık Nefes___________________________________________

Balık; Gökyüzünün en masum masalıdır, Kuş; Gökyüzüne adanmış bir masal karekteri.
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 05-08-2018 20:52   #4
  • Binbaşı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
05/2016
Nereden
127.0.0.1
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 65
Teşekkür (Aldı): 146
eline emeğine sağlık güzel konu___________________________________________

Biz Yaz Kış Yağmur Demeden Şafak Oparasyonuna Gider Gibi Uykudan Uyanıp Korkama Sönmez Bu Şafaklarda Yüzen Al Sancak ! Sönmeden Yurdumun Üstünde En Son Ocak ! Derken Taşşak Geçmiyorduk ...

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau