THT DUYURU

chat
Kriptografi - Şifreleme Şifreleme Ve Şifreleme Sistemleri Hakkında Her şey.

takipci
Seçenekler

Steganografi //pollyanna

pollyanna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
04/2019
Mesajlar:
52
Konular:
20
Teşekkür (Etti):
25
Teşekkür (Aldı):
80
Ticaret:
(0) %
0
11165
23-06-2019 13:53
#1
Steganografi

Steganografi Nedir?
Steganografi,üçüncü kişilerin ulaşmasını engellemek amacıyla kullanılan gizli verileri ya da mesajları gizleme sanatıdır.Benzer bir yöntem olan kriptolojinin aksine,amacı verileri başkalarının kıramayacağı şekilde şifrelemek değil,tamamen gizlemektir.Zira kriptoloji ile şifrelenen veriler apaçık ortadadır.Ve şifrelenmiş olmasına rağmen görünürde olan veriler,bu verilere ulaşmak isteyen kişileri şifreleri çözmek için uğraşmaya iter.Ancak steganografide gizlenen veriler üçüncü kişilerin dikkatini çekmez.Bu sayede iletişimi gerçekleştirecek gönderici ve alıcının dışında birisi verilere sahip olsa bile bunun bilincinde olmayacaktır.
Steganografi tarihte ilk kez yazılı metinlerin içine mesaj gizlenerek yapılmıştır.
İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika’da olan Nazi casuslarının gönderdiği mesaja bir göz atalım:
“Apparentely neutral’s protest is throughly discounted and ignored.Isman hard hit.Blockade issue affects pretext for embargo on by products,ejecting suets and vegetable oils.”
Bu şekilde baktığınızda metinden çıkarabileceğiniz tek şey tarafsız kişilerin protestolarının görmezden gelindiği ve abluka sorununun etkileri olacaktır.
Ancak metinde bulunan her kelimenin ikinci harfini alırsanız ortaya gizli bir mesaj çıkacaktır;
“Pershing sails from NY June 1”
Bu cümleden Pershing füzesinin 1 Haziran’da denize açılacağını anlayabilirsiniz.


En İyi Steganografi Araçları*

Xiao Steganography
Xiao Steganografi gizli dosyaları BMP görsellerinde ya da WAV dosyalarında saklamak için kullanılan ücretsiz bir yazılımdır.Bu aracı kullanmak çok kolaydır.Yapmanız gereken tek şey uygulamayı açmak herhangi bir BMP görseli ya da WAV dosyasını arayüzüne yüklemek, ardından da saklamak istediğiniz dosyayı eklemektir.Xiao ayrıca kriptolojiyi de desteklemektedir.Yani;RC4, Triple DES, DES, Triple DES 112,RC2 ve hashing SHA, MD4, MD2, MD5 gibi birçok algoritma arasından birini seçebilirsiniz.Listeden herhangi birini seçin ve hedef dosyayı kaydedin.
Bu dosyadaki gizli mesajı okuyabilmek için,bu uygulamayı tekrar kullanmanız gerekecek. Bu uygulama dosyayı okuyacak ve içindeki gizlenen dosyayı çözecektir.Bu uygulamayla hazırladığınız gizli dosyayı başka yazılımlar ile çıkarmanız mümkün değildir.
Eğer basit kullanımlı ve etkili bir steganografi aracına ihtiyacınız varsa Xiao’yu deneyebilirsiniz.Bu aracı indirmek tamamen ücretsizdir.


Image Steganography
Image Steganography bilgilerinizi görüntü dosyalarının içine saklamak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir yazılımdır.Metin mesajlarını ve dosyaları bir resim dosyasının içine saklayabilirsiniz.Bunun için önce içine gizli mesaj saklamak istediğiniz kaynak dosyayı seçmeniz ve ardından saklayacağınız dosyayı seçmeniz ya da gizli mesajınızı yazmanız yeterli olacaktır.Resminizin kaydedileceği lokasyonu belirleyin ve kodlamayı başlatmak için start butonuna tıklayın.Kodlamış olduğunuz resim içinde saklamak istediğiniz mesajı barındırıyor olacaktır.Aynı zamanda bu araç içinde resimlerin içine gizlenmiş dosya ve mesajları deşifre etmek için decode opsiyonunu da kullanabilirsiniz.

Steghide
Steghide gizli dosyalarınızı görüntü ya da ses dosyalarının içine gizlemenize izin veren açık kaynaklı bir steganografi aracıdır.Bu işlemi yaptığınızda resim ya da ses dosyalarınızda herhangi bir değişiklik farketmeyeceğinize emin olabilirsiniz.Bununla birlikte,gizli dosyanız orijinal resim ya da ses dosyasının içine gizlenmiş olacaktır.Steghide bir komut satırı yazılımıdır.Bu yüzden yazılımı kullanabilmek için komutlarını öğrenmeniz gerekmektedir. Komutlar gizli dosyalarınızı görüntü ya da ses dosyalarının içine gömmek için kullanılacaktır. Ayrıca,gizli dosyalarınızı görüntü/ses dosyalarından ayırmak için diğer komutlara ihtiyacınız olacaktır.
Steghide’ı kullanabilmek için bu linki inceleyin: stegh ide.sourcefo rge. net/docu ment ation.php
Bu araç yıllar önce geliştirilmiştir fakat hala çok iyi çalışmaktadır. Sadece Windows 32 bit sürümlerinde çalışır.


Crypture
Crypture steganografi için kullanılan bir diğer komut satırı aracıdır.Bu aracı hassas verilerinizi BMP görüntü dosyalarının içine saklamak için kullanabilirsiniz.Ancak bu araç bir şeye daha ihtiyaç duyar. BMP dosyası içine saklamak istediğiniz veri dosyasından sekiz kat daha büyük olmalıdır.Eğer saklanacak az miktarda veriniz varsa bu aracı kullanabilirsiniz.Bu araç çok küçüktür ve sadece 6KB’lık bir alan kaplar. Herhangi bir kuruluma gereksinim duymaz.

SteganographX Plus
SteganographX Plus gizli verilerinizi BMP resimlerine saklamanızı sağlayan diğer bir küçük araçtır.Bu araç da herhangi bir kurulum gerektirmez ve sadece 496KB’lık bir alan kaplar. Basittir ve kullanımı kolay bir arayüz sunar.Bu aracı hassas verilerinizi BMP dosyalarına gizlemek ve bu dosyalardan hassas verilerinizi ayıklamak için kullanabilirsiniz.

rSteg
rSteg metinsel verilerinizi resimlerin içine saklamanıza olanak sağlayan Java tabanlı bir araçtır. İki adet butonu vardır; birinci şifrelemeyi,ikinci ise şifreyi çözmeyi sağlar. Resim dosyasını seçin,PIN’i yazın ve ardından resme saklamak istediğiniz metni girin. Bu içinde gizli metin barındıran bir hedef görüntü dosyası oluşturacaktır.Eğer metni tekrardan okumak isterseniz bu aracı kullanın ve decrypt opsiyonunu seçin.

SSuite Picsel
SSuite Picsel metinleri görüntü dosyalarının içine saklamaya yarayan ücretsiz ve portatif bir uygulamadır.Aynı zamanda farklı bir yaklaşımı vardır.Resimlerin içine gizlediğiniz metinleri korumak için resim dosyasını anahtar olarak kullanır.Aklınız karışmasın.Aslında,bu araç metinleri görüntü dosyalarının içine saklayabilir. Yine de resimlerin içindeki metinleri gizlemek ve göstermek için anahtar olarak başka bir resme ihtiyacınız olacak.Resimlerin içine metin gizlemek için metin saklayacağınız resmi ve anahtar için başka bir resmi seçin. Şimdi metninizi ilk resmin içine saklayabilirsiniz. Ancak metninizi tekrar göstermek için anahtar resme ihtiyaç duyacaksınız.

Our Secret
Our Secret hassas bilgileri dosyalara saklamak için kullanılan bir diğer benzer araçtır. Bu aracın arayüzü iki bölüme ayrılır. Birinci bölüm verileri dosyalara saklamak,ikinci bölüm ise verileri göstermek için kullanılır. Öncelikle verilerinizi saklamak istediğiniz taşıyıcı dosyayı ardından da saklayacağınız veri ya da dosyayı seçin.Ardından mesajınızı şifrelemek için parolayı girin ve verinizi dosyaya saklayın. Gizli verilerle oluşturduğunuz dosyadaki verileri görebilmek için bu aracı tekrar kullanın.

Camouflage
Camouflage herhangi bir türdeki dosyayı başka bir dosyanın içine gizlemenize olanak sağlayan güzel bir steganografi aracıdır. Bu yazılımda dosya gizlemek için herhangi bir kısıtlama yoktur. Ayrıca bu aracı kullanmak basit ve kolaydır. Herhangi bir dosyaya sağ tıklamanız ve Camouflage opsiyonunu seçmeniz yeterli olacaktır. Hassas verilerinizi dosyadan ayıklamak için yine sağ tıklayıp bu sefer Uncamouflage opsiyonunu seçmeniz gereklidir. Ayrıca bu araç ile dosyaya sakladığınız verileri şifrelemek için bir parola belirleyebilirsiniz.
Bu proje artık geliştirilmemektedir. Ancak işiniz için eski versiyonu kullanabilirsiniz. Hala düzgün çalışmaktadır ve gizli verilerinizi bir resmin içine saklamanızı sağlar.


OpenStego
Eğer bir steganografi aracı arıyorsanız OpenStego iyi bir seçenektir. Herhangi bir gizli mesaj dosyasını resim dosyasının içine ekleyebilirsiniz. Resimleri BMP, GIF, JPEG, JPG, PNG ve WBMP dosyalarının içine gizleyebilirsiniz. Verilerinizi de bu dosyalara gizleyebilir, PNG dosyası olarak çıktı alabilirsiniz. Bu yazılım çıktı dosyasına gizlediğiniz verileri görüntülemek için de kullanılabilir. OpenStego verilerinizi resim dosyalarının içine gizlemekle birlikte verilerinizi şifrelemek için parola da kullanır. Bu araç açık kaynaklıdır ve Java ile geliştirilmiştir.

SteganPEG
SteganPEG herhangi bir türdeki dosyalarınızı JPG görüntü dosyalarının içine gizlemenize izin verir. Herhangi bir dosyayı JPG dosyasının içine ekleyerek parola koyabilirsiniz. Bu yazılımdan aldığnız çıktı JPG resimlerindeki dosyalarınızı yalnızca SteganPEG ile ayırabilirsiniz. Çıktı dosyaları sıradan bir dosya gibi davranır ve kimse sadece içine bakarak resmin değiştirildiğini söyleyemez. Yazılımın arayüzü daha az seçenekle birlikte basittir. Yani herkes verilerini JPG görüntü dosyalarının içine gizlemek için bu aracı kullanabilir.

Hide’N’Send
Hide’N’Send steganografi özelliği sunan küçük bir yardımcı programdır. Herhangi bir türdeki dosyalarınızı JPG resim dosyalarının arkasına saklamanızı sağlar. Hashing ve kriptolamayı da destekler. Dolayısıyla verilerinizi şifreleyerek de gizleyebilirsiniz. Bu ekstra bir güvenlik katmanı oluşturur. Bu aracın arayüzü basittir ve iki sekme sunar -biri veriyi gizlemek diğeri de veriyi göstermek için kullanılır. Opsiyonları buna göre seçebilirsiniz.Aracı çalıştırın,resim dosyasını daha sonra da saklamak istediğiniz dosyayı seçin,şifreleme türünü seçin ve veriyi resmin içine gizleyin. Resme gizlediğiniz bilgileri çıkarmak için aynı aracı kullanın.

*Bu kısım çeviridir.
Edit:İndirme linklerinin virüs taşıma riski olabileceğinden linkleri bu yazıya eklemedim.Dilerseniz kaynak olarak belirttiğim sayfaya gidip kendiniz indirebilirsiniz.Hiçbir mesuliyet kabul etmemekteyim.

CassPort Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler