Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Linux (https://www.turkhackteam.org/linux/)
-   -   Windows Kurulu Olan Bilgisayara Linux Kurma ..[TurkHackTeam] (https://www.turkhackteam.org/linux/1010578-windows-kurulu-olan-bilgisayara-linux-kurma-turkhackteam.html)

ALemdar' 31-05-2014 22:41 22:41

Windows Kurulu Olan Bilgisayara Linux Kurma ..[TurkHackTeam]
 
https://www.intelligenthq.com/wp-con...4/03/linux.png


Windows Kurulu Bilgisayara Linux KurmaLinux kurmak isteyip, Windows'u çok ararim ben diye korkanlarin en büyük sorunu "ayni bilgisayara Windows ve Linux kurulur mu" olmustur. Iste cevap, EVET KURULUR, hemde sorunsuz çalisir. Hatta açik kaynakli muhtesem boot yükleyici yazilim "GRUB" sayesinde bilinen tüm linux dagitimlarini ve windows'u ayni bilgisayara yükleyebilirsiniz. Yeterli alaniniz varsa bu mümkün. Tabi biz simdilik abartmadan, bir adet Windows ve bir adet Linux dagitimini ayni bilgisayara nasil yüklüyoruz ona bakalim. Linux dagitimi olarak Ubuntu ve Suse'yi seçtim. Ilerde baska bir dagitim da popülerlesirse onu da anlatirim ancak unutmayin temelde yapacaklarimizin birbirinden farki yok.

Temel olarak Windows kurulu bir bilgisayara, ikinci bir isletim sistemi kurabilmek için, windows'un kurulu oldugu bölüm disinda farkli bir bölüme ihtiyacimiz var. Windows'un C:'ye kurulu oldugunu varsayarak, C: disinda bir bölümü Linux için seçmeliyiz. Burdaki bilgilerin yok olacagini unutmayin.
Burada F: Sürüsücüsüne kuracagiz.


Windows içerisinden,
start>mycomputer[sagtus]>manage
baslat>bilgisayarim[sagtus]>yönet
diyoruz


Karsimiza Bilgisayar Yönetimi "computer management" çikiyor.


Burada, soldaki menüden Disk Yönetimi "Disk Management" in üzerine bir kez tikliyoruz ve sag tarafta mecvcut disklerim görüntüleniyor. Bakin burada C: F: ve D: (CD ROM) görünüyor. Biz F:'ye linux kuracaktik.


Bu yüzden F: diskinin üzerine sag tikliyoruz ve "delete partition" bölümü sil diyoruz. Dikkat: Bu diskteki bütün veriler kaybolur

Netekim
Windows'da soruyor, Bu diskteki veriler silinecektir, devam etmek istiyor musunuz? Evet diyoruz. çünkü bu bölümdeki verileri yedekledik ve ya zaten hiçbir veri yoktu. Linux kuracagiz o bölüme.


simdi karsimiza su görüntü çikiyor. Türkçesi, eskiden F: olan bölümüüz su an "bos alan" olarak görünüyor.


Windows üzerinde yapacaklarimiz bu kadar.

elelim Ubuntu'yu Windows'un yanina, Windows'a zarar vermeden nasil kuracagimiza. Aslinda çok basit. Ubuntu CD mizi Cd Rom'a takarak bilgisayarimizi yeniden baslatiyoruz ve normal kuruluma baslayin.
Ancak, kurulum esnasinda"Diskleri Bölümleme" adimina geldigimizde, biz daha önce windows'dan bir bölümü sildigimiz için, arti bir seçenek çikiyor karsimiza. "use the largest continuous free space" Yani en büyük bos alani kullan, bizim daha önce Windows üzerinden sildigimiz bölümden bahsediyor. Onu silmemizle "free space/un allocated space" yani bos alan/bölümlenmemis alan olmustu.

Tabii ki bu seçenegi seçip, kurulumu Ubuntu Kurulumuna devam ediyoruz...
Kurulum tamamlandiginda bilgisayarimiz su sekilde açilmaya baslayacak: Asagi yukari ok tuslari ile hangi isletim sistemini seçersek o açilacak.


Windows'un Yanina Suse kuralim simdi de. Aynen Ubuntu'da oldugu gibi Suse CD/DVD mizi takip yeniden baslatiyoruz. Suse kurulum ekrani karsimiza çikiyor. Ikinci seçenek olan "installation" diyerek devam ediyoruz


Bir takim islemler yapiyor kendi kendine...
Dil seçimine geliyoruz. Türkçe ve ya istedigimiz baska bir dili seçiyoruz, ve ileri diyoruz.

Gene bir müddet bir takim islemler yapiyor kendi kendine ve "kurulum ayarlari" bölümüne geldiginde duruyor. Bu bölümde kurulum sonrasi kullanacagimiz Suse için, paket seçiminden donanim ayarlamalarina kadar her türlü ayari yapmamiz mümkün. Biz simdilik sadece bölümlendirmeye bakacagiz ve Windows'un yanina Windows'a zarar vermeden kurulmasini saglayacagiz. Fare ile "bölümlendirme" yazisinin üzerine tikliyoruz.

Önerilen bölümlendirme ayarlari çikiyor. Suse'nin önerilen bölümlendirmesi Windows'u silmeye yöneliktir. Suse'de suç aramayin, bütün isletim sistemlerini varsayilan kurulum ayarlari böyledir. Asagidaki seçeneklerde varsayilan olarak "accept proposal" isaretlidir. Biz son seçenek olan, "create custom partition setup" yani birak da biz ayarlayalim nasil kurulacagini seçenegini isaretliyoruz ve ileri diyoruz.

Bu bölümde karsimiza hard disk durumuz çikiyor. Unutmayin burda karsimiza sadece fiziksel hard disklerimiz çikar. Yani bilgisayarinizda kaç bölüm oldugu degil, kaç adet fiziksel harddisk varsa onlar çikar. Biz sildigimiz bölüm hangi harddsikde ise onu seçiyoruz. Burdaki makinada zaten bir adet harddisk oldugu için, onu seçiyoruz. ve Ileri diyoruz

Kilit soru burada karsimiza çikiyor. Akilli Suse bu harddisk üzerinde bos alan oldugunu (En basta Windows üzerinde sildigimiz bölüm) anladi ve oraya kurulayimmi diye soruyor. Evet diyoruz.

Kurulumun geri kalani, kendi kendine sonlaniyor. Sadece arada ileri tusuna basmak ve bazi basit ayarlari yapmak kaliyor. Ve bilgisayarimiz gene Grub adi verilen açilis yöneticisi ile basliyor. Istedigimiz isletim sistemini seçerek açiyoruz.

DIKKAT: Eger bir sebeple Windows'un yanina kurdugunuz Linux'u kaldirmak isterseniz, en basta anlattigimiz Windows Disk yönetiminden linux kurulu bölümleri silebilirsiniz. Ancak açilis yöneticisi "grub" da silinieceginden bilgisayariniz açilmayacktir. Bir adet Windows XP Cd si ile bilgisayari açip, ilk ekranda "r" tusuna basarak tamir etmeniz ve windows açilis yöneticisini tekrar yüklemeniz gerekmektedir. R ye basip açacaginiz tamir konsilunda girmeniz gerekn komut önce hangi isletim sistemini tamir etmek istediginiz: muhtemeln bir adet WIndows kurulu oldugu için "1" daha sonraki tamir komutu "fixmbr" dir. Bunu yaptiktan sonra windows sorunsuz açilacaktir+ Videolu Kurulumu Eklenmiştir


S4cuRiTy EneMy 31-05-2014 22:56 22:56

Eline saglik 3 saatte ubuntu indirdim kurulum yaparken 6 s. İstiyor kil oluyorum

'iMuh@fiz 03-06-2014 12:22 12:22

konu sabitlenmisdir

ALemdar' 03-06-2014 12:26 12:26

Alıntı:

Black-Clown´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 4139696)
konu sabitlenmisdir

eyvallah ;)

gladyatorix 10-06-2014 17:14 17:14

eline sağlık pc düzelsin kuracağım :D

hüseyin.35 20-07-2014 12:10 12:10

cdromdan çalısırmı bu mantıkla yani sistemi cdye kursam cdromdan bu sistemi kullanabilirmiyim

yasoli27 27-08-2014 20:44 20:44

Teşekkürler

sayko58 29-10-2014 20:38 20:38

eyvallah emeğine sağlık

MrCyber 07-01-2015 01:25 01:25

teşekkürler

Hastag 10-01-2015 18:56 18:56

CD/USB ye kurup ordan girebilermiyiz


Şu Anki Saat: 03:28

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.