THT DUYURU

chat
Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Linux altında yedekleme

DoWn LiTe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2007
Nereden:
emekli mod
Mesajlar:
1.621
Konular:
809
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
66
Ticaret:
(0) %
0
726
15-01-2008 20:38
#1
Linux işletim sisteminde her işi konsoldan komutlarla yapılabildiğinden shell (kabuk) cok gelişmistir. Bu sebebten yedek alma işini teferruatlı bir şekilde yapmak mümkün. Asağıda küçük bir shell scripti var.

vi /root/yedek.sh
#!/bin/bash
yedekdizin=/mnt/yedek/ #yedeklerin yazılacağı dizin
dizin=/egemen #yedeklenecek dizin
tarih=$(date +%d.%m.%Y-%H.%M)
find $yedekdizin -type f -mtime +20 -exec rm -f -- {} \;#20 günden eski yedek dosyalarının silinmesi
tar czf $yedekdizin/yedek-$tarih.tar.gz $dizin #yedeklerin tar.gz formatında sıkıştırılarak alınması

Aşağıdaki komutla da yedek.sh dosyasına çalıştırma izni veriliyor. Bu gerekli aksi halde bu dosyanın cron tarafından çalıstarılması engellenecektir.
#chmod +x /root/yedek.sh

Yedek dosyalarına o yedeğin tarihi ve saati de ekleniyor (yedek-20.5.2004-00.20.tar.gz gibi) yedekleme işleminin hergün yapılabilmesi icin cron a zamanlanmış görev olarak eklenmelidir:
#crontab -e
20 0 * * * /root/yedek.sh

Yukarıda bu yedek alma scripti hergün gece 00:20 de calıştırılacak şekilde ayarlanmış durumda. aslinda yedekleme işlemi düzgün yapılmış mı yoksa yapılmamış mı kontrol açısından size durumu email atacak şekilde de ayarlayabilirsiniz. Şu an email komutunu tam hatırlamıyorum. Aklıma gelirse onu da yazarım

Aslında dump ile partitionların (bu komut sadece ext2 ext3 dosya sisteminde çalısır) yedeğini almak da mümkündür. Dump komutunun belli çalısma seviyeleri vardır. 0 modda herseyi alir. 1 modda 0 dan farkli olarak kendine göre bir mantıkla alir. 2 modda ise 1 modda alınanların farkını alır. Bu şekilde 9. moda kadar devam eder. Disk göçmelerinde (diğer durumlarda linux pek göçmez, unix tabanlı işletim sistemleri bu konuda diğerlerine nazaran cok daha karalı ve sağlamdır). Dump ile sistemi eski haline getirmek icin restore ile bu dosyalar açılır. Yedeği alınan bu dump dosyalarının sıkıştırılması önerilmez. Bu yüzden o partitiondaki kadar veriyi yedekleyecek bir tape yada başka bir disk kullanılmalıdır.

Örnek:
dump -u0 -f /egemen/root.dump0 /

Yukarıdaki komut root partitionun (/) yedeğini /egemen/root.dump0 adlı dosyaya atıyor. /egemen dizini aslında başka partitiona bağlı. Aksi halde dump zaten çalışmaz.

kolay gelsin.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler