THT DUYURU

chat
Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

HP'den Linux cephesine iyi haber

DoWn LiTe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2007
Nereden:
emekli mod
Mesajlar:
1.621
Konular:
809
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
186
Ticaret:
(0) %
0
679
16-01-2008 17:24
#1
Geçtiğimiz ay Avustralya'da Red Hat Linux, OpenOffice.org ve Firefox kurulu sistemler sunmaya başlayan HP, bu uygulamasını dünya geneline yaymayı planlıyor.
Geçtiğimiz ay Avustralya'da Red Hat Linux, OpenOffice.org ve Firefox kurulu sistemleri satışa çıkaracağını duyuran HP, bu uygulamasını dünya geneline yaygınlaştırma planları yapıyor. Avustralya'nın pilot bölge olarak seçildiği uygulamanın kazandığı başarıya göre uygulamanın dünya geneline yayılacağı belirtilirken, Linuxlu sistem satışlarının ABD'yi de kapsayabileceği belirtildi. En önemli rakibi Dell'in Linux ile yakınlaşmasından sonra HP'nin de böyle bir hamle yapması çok da büyük bir sürpriz olmayacak. Zira HP ile Linux arasındaki muhabbet henüz başlıyor, ancak Dell ile Linux muhabbeti ise çoktan koyulaştı.

HP'nin Linuxlu sistem satışına er ya da geç başlayacağı beklenen bir gelişmeydi. Dünya genelinde ilk kez Avustralya'da başlayan uygulama ile ilgili asıl merak edilen konu ise uygulamanın ne zaman ABD'yi de kapsayacağı. HP sunucu tarafında Linux'a pek yabancı olmasa da masaüstü sistemlerde Linux-HP yakınlaşması yeni sayılabilecek bir gelişme olarak dikkat çekiyor. Söylentilerle ilgili şirketten yapılan açıklamalara bakıldığında ise temkinli bir yaklaşım göze çarpıyor. HP'den açıklama yapan pazarlama direktörü Brian Schmitz Linux ile ilgili talebi ölçmenin zor olduğunu ileri sürerek bir anlamda topu taca attı. Bununla birlikte dünyanın bazı ülkelerinde uygulamanın ilgi gördüğünü de sözlerine ekleyen Schmitz açık kapı bırakmayı da ihmal etmedi.

Açık kaynak komünitesi ise Linux'un Dell, Lenovo'dan sonra HP'den de destek almasını memnuniyetle karşılıyor. Böylelikle donanımların Linux sürücüleri konusunun daha ciddi bir biçimde ele alınması beklenirken, bunun da Linux'un en önemli problemlerinden birisi olan donanım desteği meselesini bir nebze olsun çözüme kavuşturması bekleniyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler