THT DUYURU

chat
Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

PCLinuxOS Kurulumu

ByCrauSeRs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hesap Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
09/2007
Nereden:
THT KaLıcı KonutLarı
Mesajlar:
2.642
Konular:
1220
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
47
Ticaret:
(0) %
0
1000
19-01-2008 19:41
#1
PCLinuxOS’i sabit diskinize kurabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, kurulum sihirbazını başlatmadan önce diskinizde ne kadar alan ayırabileceğinize ve bu ayrıma göre disk bölümlendirmenizi nasıl yapacağınıza karar vermek.
Diskinizde /, swap ve /home olarak üç disk bölümü oluşturmanız gerekli. Bunun için diskinizde 10 GB boş alan yaratmanız uygun olacaktır. Eğer diskinizde 7 GB civarında bir boş alan ayırabiliyorsanız bu durumda sadece / ve swap alanlarını yaratmanız uygun olacaktır. Swap için ayıracağınız alan geliştirme ekibince sahip olduğunuz fiziksel beleğin (RAM) en az iki katı olarak öneriliyor. Burada önemli bir anımsatmada bulunmak gerekli. Eğer PCLinuxOS’i kendiniz yeniden düzenleyecek ve kullanacaksanız swap bölümünün 3 GB’den az olmaması uygun olacaktır.
Kurulumu başlatmak için masaüstünde gördüğünüz Install PCLinuxOS simgesine tıklayın. Karşınıza gelen sihirbazla kurulum işlemlerini sürdürebilirsiniz. Kurulumu başlattığınızda öncelikle kurulumda kullanacağınız dili seçeceksiniz. Türkçe, kurulum dili olarak seçenekler arasında yer alıyor. Türkçeyi seçtiğinizde kurulum sihirbazı ekranında bazı Türkçe karakterlerin okunmadığını görebilirsiniz, bunları göz ardı edin. Eğer diskinizde boş alan varsa ve bu ayrı bir disk bölümüyse doğrudan kuruluma geçebilirsiniz.
Disk bölümlendirmek ilk bakışta korkutucu gibi gelebilir ama PCLinuxOS sizin için bu işlemleri daha az riskli hale getiriyor. Disk bölümlemenizin nasıl olacağına karar verdiğinizde diskinize işlemler uygulanıyor. Siz düğmeye basana dek yaptıklarınız uygulanmamaktadır.
Artık nasıl bir bölümlemeye gereksinim olduğuna ve nasıl yapacağımıza karar verdiğimize göre diski bölümlemeye ve kuruluma başlayabiliriz. İlk adım dil seçimi. Kurulum için Türkçeyi seçiyoruz, böylece sistemi anadilimizde kullanabileceğiz. Öncelikle disk bölümlerini oluşturmakla başlayacağız. Kurulumda kullandığım disk üzerinde öncelikle /, swap ve /home dizinlerini oluşturacağım. Swap için 1 GB yer ayırıyorum. / içinse 10 GB yeterli, gerisini de /home olarak ayıracağım.
Kurulumu yeni bir disk üzerinde yapıyorum. Dil seçimi düğmesinin yanında olan düğmeye basarak disk bölümleme aracını başlatıyorum. İkinci diske kuracağım için görünen gri alanı, yani hdb1 diskini bölümlemek üzere işleme başlıyorum. Expert mode yazan düğmeye tıklayın. Karşınıza gelen pencerede disk bölümlerini oluşturmak için büyüklüğünü seçmeniz yeterlidir. Örneğin ben swap için 1 GB seçip, / için de 10 GB yer ayırdım. / için reiserfs veya ext3’ü tercih edebilirsiniz. Geliştirme ekibi ext3’ü tercih etmiş. Siz de ext3 olarak bırakmak isterseniz bu seçimi olduğu gibi kabul edin. Size dosyaların kopyalandığını belirten bir mesaj gösterilecek. İşlem bittiğinde / alanı oluşturulmuş olacak. Ardından yine benzer biçimde, geriye kalan /home bölümünü oluşturun. Burada yine dosyaların kopyalandığını belirten bir mesaj göreceksiniz. İşlem bittiğinde disk bölümleme aşaması da bitmiş olacak. Eğer sonuna dek başarılı biçimde gerçekleştirdiyseniz kurulumun en zor aşamasını atlattınız demektir. Son olarak sağ alt köşedeki Done yazan düğmeye tıklayın ve yaptığınız işlemleri kalıcı hale getirin. Size işlemleri bitirmek isteyip istemediğiniz sorun ekranda da Yes tuşuna basın ve geçin. Sonraki adımda ise disk bölümlerini biçimlendireceğiz.
Burada disk alanlarını seçip Next tuşuna basın. Son olarak, disk bölümleri seçiminizi kontrol edeceğiniz pencereye geleceksiniz. Burada da seçiminizi kontrol edin. Next tuşuna bastığınızda diskler biçimlendirilmeye başlanacaktır. Diskiniz biçimlendirdikten sonra ise dosyalar kopyalanacaktır. Kurulum işleminin uzun süren aşamalarından birisi daha bitmiş oldu. Sırada açılış yükleyicisinin kurulması var. PCLinuxOS açılış yöneticisi olarak LILO kullanıyor. Size LILO’nun nereye kurulacağını soracak. Burada benim önerim MBR, yani birincil diskin açılış kaydı. Böylece hem Windows hem de PCLinuxOS arasında seçim yapabileceğim. Açılış yöneticisini kurarken birincil diskinizi seçmeniz uygun olacaktır. Ayrıca Windows’a erişebilmek için diğer sistemlere erişimi etkinleştirmek gerekecektir. Bunun için de Çeteleyi Etkinleştir tuşuna, ardından da LILO kurulumu için Kur düğmesine basın. Kurulum başarıyla tamamlandığında size işlemin bittiğini belirten bir mesaj görüntülenecektir.
Son adım ise artık root şifresi ve kullanıcı hesabımızın oluşturulması. Kurulum sihirbazının son adımı olan kullanıcı hesapları ekranında, en üstte root şifresini yazacağınız bölüm var. PCLinuxOS sizden en az 8 karakter uzunluğunda bir şifre belirlemenizi isteyecek. Kısa olursa sizi uyaracaktır. Kısa olmasında ısrar ederseniz kabul edecektir. Root şifresini yazıp Parolayı giriniz tuşuna basın. Şifrenin onaylandığını belirten bir mesaj görüntülenecektir. Bu aşama tamam.
Şimdi guest hesabını silelim. Bu işlem için Ziyaretçi Hesabını Kaldır tuşuna basmak yeterli olacaktır. Son olarak kendi kullanıcı hesabımızı oluşturacağız. Kullanıcı adı ve şifremizi yazdıktan sonra kullanıcımızı eklemek için Yeni Kullanıcı Yarat tuşuna basıyoruz. Kullanıcının eklendiğini belirten diyalog kutusunu görüntülediğinizde sistem kurulum tamamlanmış olacaktır. Sisteminizi yeniden başlattığınızda artık sabit diskinizden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler