Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform...  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform... >
Information Technology’s
> Linux

Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu


Pisi Linux Nedir?

Linux

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 19-05-2017   #1
  • Offline
  • Yarbay
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Apr 2016
Mesajlar
Konular


  
Post Pisi Linux Nedir?Pisi linux son kullanıcı odaklı bir dağıtımdır. İsmi kendine özel geliştirilen Pisi Paket Yönetim Sisteminden gelmektedir. Linux dağıtımlarında programlar herhangi bir kaynaktan indirilip kurmak yerine daha çok gerekli programlar kaynak kodlarından derlenip paket haline getirilerek depolarda tutulur ve dağıtımlar bu paketleri belli bir düzende tutmak ve istediğinde kullanıcılara kolay bir şekilde sunmak için paket yönetim sistemelrini kullanırlar. Paket yönetim sistemleri istenildiğinde sisteme kurma,güncelemek, kaldırmak işlemlerini gerçekleştirirler. Diğer paket sistemlerine örnek olarak Debian, Pacman, RPM gibi paket sistemelri de mevcuttur. İşte Pisi de bunlar gibi kendine özgü bir paket yönetim sistemidir.


''''''''''''''
''''''''''''''--------------------------------------------------------------------''''''''''''''

Pisi Linux kökeni Pardus 2011 dağıtımından gelir. Şu anki Pardus topluluk sürümünden bağımsızdır. Onlar debian paket sistemini baz alarak geliştirmeye devam etmektedir. Pisi Linux ekibi gönüllü bir ekiptir. Herhangi bir kazanç ve Gelir modeline sahip bir proje değildir. Ayrıca Pisi Linux sadece ülkemizde değil yurtdışında da kullanılmaktadır. Toplamda 13 dilde kullanılabilir. Geliştirici gurubunda yabancı geliştiriciler de bulunmaktadır.Pisi Linux sadece paket yönetim sistemi ile değil başka kendine özgü araçlar da barındırmaktadır. Bunlar:
1 ÇOMAR (Yapılandırma Yöneticisi) (Müdür’den gelen gerekli işlemleri gerçekleştirir.)
2 PiSi (Bir Paket Biçimi) (Özgün bir şekilde kaynak kodların paketleme ve sıralama biçimidir.)
3 Paket Yöneticisi (Paketlerin kurulması kaldırılması güncellenmesi işlevleri bu arayüzden gerçekleştirilir.)
4 YALI (Bir Linux Kurucusu) (Pisi Linux yükleme adımlarını içeren yazılım)
5 Kaptan (Masaüstü özelleştirme aracı)
6 Müdür (Sistemin açılışından kullanıcı ekranının gelmesine kadar olan açılış sürecini yönetir.)


Pisi Linux özel araçları tanımları kısaca bu şekilde.

Depolar ve yazılımlar geliştirici ekip tarafından sürekli güncel tutulmaya çalışılmkatadır ve bu yönde çok titiz çalışmalar yürütülüyor. Son kullanıcılar bu dağıtımı rahatlıkla kullanabilir.
Dağıtımın masaüstü yöneticisi ise KDE masaüstü yöneticisidir. KDE açık kaynak geliştirilen bir projedir. Özelleştirilmiş temalarla birlikte Pisi Linuxta önyüklü olan masaüstü ortamı KDE Plasma’dır. 2.0 Sürümünde ise Bu KDE SDDM masaüstü yöneticisi kullanılacaktır. 2.0 sürümü ile daha fazla yenilik olacak ve Pisi Lİnux daha da gelişecek. 2.0 sürümü yapısal yazılımların güncellenmesi ve mevcut sistemlerin güncel diller ile yeniden yazılması gibi işlemler gerçekleştirilecek.

''''''''''''''
''''''''''''''--------------------------------------------------------------------''''''''''''''


Pisi linux portal adresinden (Pisi Linux - Özgürlük Şimdi Başladı.) foruma ulaşabilirsiniz ayrıca sosyal medya hesapları (https://www.facebook.com/Pisilinux?fref=ts) da mevcuttur. Tek ihtiyacımız olan sizlerin desteği ve ülkemizde daha fazla bilinirliğe ulaşmak ve kullanıcıları daha özgür bir platformda olmasını sağlamaktır. Pisi Lİnux için herkes birşeyler yapabilir yeter ki destek vermek isteyin bu şekilde sizin de katkı sağladığınız hepimize ait bir dağıtımı kullanma olanağına kavuşacaksınız.
    


__________________

Yalnızlık, aynı havayı soluyupta bir türlü yanyana olamamak gibidir.
Aldığın her nefeste onun kokusunu duymak istersin
Ama yapamazsın, aldığın her nefes ciğerini acıtmaya başlar..
Huzur içinde uyu Asil Türk Solo-Türk
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 19-05-2017   #2
  • Offline
  • Yarbay
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Mar 2017
Nereden
Bilmem
Mesajlar
Konular


  


Hocam profil foto Yakamoz hocam bişey demesin
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır.
Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize turkhackteamiletisim [at] gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com


Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Turkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Turkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Turkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle Links

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.