THT DUYURU

Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

chat
Seçenekler

Temel Seviye Linux Dersleri 2:Dosya Sistemi

The Alone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2018
Mesajlar:
266
Konular:
72
Teşekkür (Etti):
16
Teşekkür (Aldı):
61
Ticaret:
(0) %
19-05-2018 17:54
#1
Thumbs up
Temel Seviye Linux Dersleri 2:Dosya Sistemi#Kali Linux Kulübü
Herkese tekrar merhaba arkadaşlar bugün sizlerle linux serimiz de kaldığımız yerden devam ediyoruz.
Arkadaşlar bugün sizlere linux sistemlerde dosya sistemlerini anlatacağım hazırsanız başlayalım.


Dosya Sistemleri Nedir ?

Arkadaşlar dosya sistemi bir işletim sisteminin disk veya bir bölüm üzerinde takip edilmesini sağlayacak şekilde oluşturulmuş veri bütünüdür.
Windows işletim sistemine alışık olan insanlar linux işletim sisteminde bu konuda biraz zorlanabilirler sebebi ise mesela biz bir program kurduk.
Bu program, program files program data gibi yerlere gider değil mi ama linux sistemler de olay öyle değil arkadaşlar biraz daha linux da karmaşık diyebiliriz.
Arkadaşlar linux da dosya sistemi /(slaş) ile başlar veya dizinlerine böyle geçilir bir tuhaf mı oldunuz içinizden alışırsınız deyin geçer yok artık öyle program files şimdi bir örnek vermek gerekirse.
/home/downloads/ burada home dizininde bulunan downloads kısmına geçiş yaptık unutmayın "/"(kök) demek ve linux da tüm klasörler bu kök dizine bağlıdır ve linux ta tüm klasörler / (kök) ismindeki bir dizin ile başlar.

Evet arkadaşlar resimde de gördüğünüz gibi bütün klasörler kök dizinine bağlı şimdi bu klasörlerin ne işe yaradığını bir anlatalım.

/bin:Kullanıcılar için çalıştırılabilir komut satırı araçlarını barındırır.
/boot:Biz sistemi açarken açılışında gerekli olan dosyaları saklamaktadır.
/dev:Sistemimizde bağlanılan cihazları barındırır ve açılımı device yani cihaz demektir.
/etc : Sistem yapılandırma ayarlarını barındıran bir klasör
/home : Kullanıcı dosyalarını barındırır. Her kullanıcı için ayrı bir klasör eklenir içinde ayarlar ekran gibi seçenekler olur.//
/lib : Sistem ve uygulamalara ait kütüphane dosyalarını barındırır.
/media : Genellikle çıkarılabilir diskler için bağlama noktasıdır.
/mnt : Mount(bağlama) klasörüdür. Dosya sistemleri ve donanım aygıtları için bağlama noktasıdır diyebiliriz en basit örnek olarak usb verilebir.
/opt : Üçüncü parti uygulamalar ve yazılımların saklanacağı klasördür.
/proc : Varsayılan donanım ve işlem bilgilerinin saklandığı klasördür.
/root : Sistem yöneticisi'ne ait dizindir sadece root olanlar görebilir ve 2.misafir kullanıcılar göremez.
/sbin : Sistem'e ait çalıştırılabilir komut satırı araçalrını barındırır.
/tmp : Geçici olan dosyaları içinde barındırır.
/usr : 2.Misafir kullanıcılara ait diğer çalıştırılabilir dosyalar, kütüphaneler, vs. saklandığı alandır.
/var : Günlük yaptığımız şeylerin verilerini tutan yerdir yani log dur arkadaşlar windows da mesela bu logları görebilmek için C:\Windows\System32\winevt\Logs bu yolu takip edebilirsiniz.

Tavsiye: Linux da her kullanıcıya ayrı bir şifre verilmelidir !


Hadi Biraz Ayrıntıya İnelim !
1)/bin
Bin:İşletim sisteminin kullanımında gerekli olan bir çok komut burada bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse cat, mkdir, ls, cp gibi komutlar ileride komutları öğreneceğiz

2)/boot
Boot:İşletim sisteminin yüklenmesi olayıdır. Linux'taki /boot klasörü ise sistem açılışında gerekli olan dosyalar burada barındırır. Örnek vermek gerekirse önyükleyici olarak GRUB ve LILO için gerekli dosyalar ve yapılandırma ayarları burada bulunur.

3)dev
Dev:Linux'ta herşey bir dosyadır arkadaşlar.Donanım aygıtları da öyledir. Diskler, USB-Grişleri, CD-DVD'ler, vs. B ütün aygıtlar /dev klasörü altında tutu lan bir dosyadır. Örneğin, SATA destekli bir HDD'miz /dev dizini altında sda olarak ve bu HDD'nin diğer bölümleri de sda1, sda2, sda3, sda4, vs. şeklinde sıralanır.

4)etc
Etc:İşletim sisteminin beyini aslında burasıdır diyebiliriz çünkü bütün yapılandırma dosyalarımız bu klasörde bulunur. Çekirdeğe, kullanıcıya, GNU araçlarına, vs. aklınıza gelebilecek pekçok yapılandırma dosyası bu dizin altında bulunur ve tüm kullanıcılar için buradaki yapılandırma ayarı kullanılır.Bir kaç dosya örnek vermek gerekirse...
/etc/shadow : Kullanıcılara ilişkin şifre bilgilerini tutar.
/etc/resolv.conf : DNS adreslerini tutar.
/etc/.bashrc : Bash kabuğu için gerekli yapılandırma ayarları.

5)home
Home:İçerisinde her kullanıcının ismini göre bir klasör oluşturarak, kullanıcıya ait verileri barındırır. Örneğin sistem kullanıcı adımız barlow ise /home/barlow dizini bize aittir. Bu dizin altında istediğimiz her şeyi yapabiliriz..

6)lib
Lib:Çekirdeğe ait modüller ve uygulamalara ait paylaşılan kütüphane dosyaları lib klasöründe bulunur arkadaşlar. Buradaki kütüphanelerden birinin eksik olması ne yazık ki sistemi olumsuz etkileyebilir. Örneğin, kullanılan çekirdeğe ilişkin modüller /lib/modules dizini altında yer almaktadır.

Önemli Not:Arkadaşlar linux çekirdek Gnu/Linux işletim sistemidir !
7)media
Media:CD-ROM, disket sürücü, vs. gibi bütün çıkarılabilir aygıtlar bu klasörde tutulur. Yine örnek vermek gerekirse bir USB bağladınız ve etiket(ismi) The Alone olduğunu düşünürsek /media/The Alone ile USB'ye erişim sağlanabilir.

8)mnt
Mnt:/media dizinine benzer fakat tek farkı burada çıkarılabilir aygıtlar yerine diğer donanım sürücülerimiz geçici olarak bağlanabilir. Burada bağlanılan herhangi bir dosya sistemi veya donanım işletim sistemimizin kullanmasını sağlar.

9)opt
Opt:Kullanıcının kendisine göre yüklediği diğer yazılımlar burada bulunabilir. Örneğin Franz isim li uygulamayı kuracağımız nokta /opt/Franz olabilir. Tabii üçüncü parti yazılımlar bu klasör yerine başka bir klasöre de yüklenebilir ancak bu klasör genel olarak bu amaçla kullanılmak için tasarlanmıştır.

10)proc
Proc:/proc işletim sistemine ait bilgileri saklayan klasördür. Buradaki bulunan dosyalar fiziksel olarak değil de sanal olarak listelenir. Örneğin; /proc/cpuinfo dosyası bizim işlemcimize ait bilgilerin tutulduğu dosyadır.

11) Root
Root:Sistem yöneticisine ait klasördür. Root ayrı bir kullanıcıdır ve aksi belirtilmediği sürece tüm dosyalara erişim hakkı bulunmaktadır özetle yönetici klasörü işte

12)sbin
Sbin:Linux'ta normal kullanıcının kullanılabileceği komutlar /bin klasörü altında iken , sistem kullanıcısının kullanıalbileceği komutlar /sbin altında yer almaktadır. Kısaca root ve yönetici için kullanılan önemli araçalrın barındırıldığı klasördür diyebiliriz.

13)tmp
Tmp:Geçici dosyalar burada yer almaktadır. Bu klasörün boyutu genel olarak kullanılan dağıtıma göre değişmektedir. Bazı uygulamalar tarafından kullanılabilir.

14)usr
İşletim sisteminde kullandığımız diğer çalıştırılabilir uygulamalar, kütüphane dosyalarının, döküman dosyalarının yer aldığı dizindir. Bu klasörün altında da ayrı olarak bin, sbin, share gibi klasörler bulunur. Bu klasör altında bulunan 2 klasörden kısaca söz etmek gerekirse:
/usr/share : Sonradan yüklenen uygulama ait dosyalar burada bulunur.
/usr/local : Kullandığımız maki neye özel olarak kullanılan dosyalardır. Örneğin; /usr/bin klasöründeki komutlar aynı ağdaki tüm bilgisayarlar tarafından erişilebilirken /usr/local/bin klasöründeki komutlar sadece kullandığınız makineye özeldir.

15)var
Var:Log kayıtları, e-mail kayıtları, vs. gibi değişen sistem bilgilerini barındırır. Sisteme dair tutulan log kayıtlar buradan bakılabilir ve bilgili kullanıcıalr için sistemin güvenliği buradan kontrol edilebilir.
Tavsiye:Log kayıtlarınızı silin izinsiz bir kullanıcı sizin log kayıtlarınız sayesinde daha çok bilgiye ulaşabilir.


Evet arkadaşlar konumuz bu kadar bu serimizin 2.konusuydu beğendiyseniz bir teşekkürü çok görmeyin lütfen anlamadığınız şeyler olursa ÖM atabilirsiniz çekinmenize gerek yok ayrıca önceki konumu da
görmeyenler için verilen adresden ilk konumu görebilir herkese iyi günler dilerim.
https://www.turkhackteam.org/linux/1...e-tanisma.html


Konu The Alone tarafından (20-05-2018 14:40 Saat 14:40 ) değiştirilmiştir.
CyberXhackk Teşekkür etti.
CyberXhackk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Junior Green Team
Üyelik tarihi:
03/2016
Nereden:
#include<>
Mesajlar:
3.065
Konular:
244
Teşekkür (Etti):
848
Teşekkür (Aldı):
789
Ticaret:
(0) %
19-05-2018 17:55
#2
Ellerine sağlık Yine güzel bir konu (:
--------------------- Linux'a Dair Herşey..
The Alone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2018
Mesajlar:
266
Konular:
72
Teşekkür (Etti):
16
Teşekkür (Aldı):
61
Ticaret:
(0) %
19-05-2018 18:17
#3
Alıntı:
CyberXhackk´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerine sağlık Yine güzel bir konu (:
Çok teşekkür ederim
Tufeyli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2018
Nereden:
Texas
Mesajlar:
4
Konular:
0
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
19-05-2018 20:12
#4
Eline sağlık kardeşim.
The Alone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2018
Mesajlar:
266
Konular:
72
Teşekkür (Etti):
16
Teşekkür (Aldı):
61
Ticaret:
(0) %
19-05-2018 21:01
#5
Alıntı:
Tufeyli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline sağlık kardeşim.
teşekkür ederim

Alıntı:
Tufeyli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline sağlık kardeşim.
teşekkür ederim
Konu M4K4R tarafından (26-05-2018 14:18 Saat 14:18 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler